DeKalb Cross Country

Upcoming Events:

Saturday, February 12th - Rockford Auburn Invite (Girls)

Photos from various meets here

Last Update: December 4, 2021

Sign up for Remind messages:

  • text: @9ac9h7 to 810106

Contact Coach Wolf:

  • mwolf@d428.org

Riley Newport - 2021 Daily Chronicle Boys Cross Country Runner of the Year

Alex Boyden (Sr.) - 1st Team

Zander Ward (Sr.) - 1st Team

Jacob Barraza (Fr.) - 1st Team


Saturday, November 27 - Eastbay Midwest Regional - Kenosha, WI - 5K Results

45. Riley Newport 15:56


Saturday, November 20 - Cross Country Coaches Youth National Championships - Paris, KY - 5K Results

2. Riley Newport 15:57


Saturday, November 6 - State Meet at Detweiller Park/Peoria Results Video Video2 Video3

Boys 23rd/28 teams

3. Riley Newport 14:15 All State (School Record - Fastest 3 miler - old record = Tom Wuchte 14:19 from 1976)

142. Alex Boyden 15:48

170. Jacob Barraza 16:00

172. Zander Ward 16:01

191. Angel Fernandez 16:13

215. Riley Collins 16:28

229. Jack Harrison 16:52


Saturday, October 30 - Lake Park 3A Sectional Meet Results Video Video2 Girls Video

Boys Qualify for State

Boys 5th/18 teams: 2. Riley Newport 15:17, 20. Alex Boyden 16:15, 32. Jacob Barraza 16:34, 39. Zander Ward 16:44, 57. Jack Harrison 17:05, 65. Riley Collins 17:15,

67. Angel Fernandez 17:18

Girls 14th/18 teams: 57. Korima Gonzalez 20:00, 63. Annika Burchell 20:04, 92. Brenda Aquino 21:21, 104. Leah Valentiner 21:53, 126. Isabel Woodruff 22:52,

128. Jenna Zimmerman 23:18, Emily Gonzalez-Fernandez 23:55


Saturday, October 23 - Harlem 3A Regional Meet at Kieselburg Park Results

Boys 2nd/11 teams: 1. Riley Newport (2-time Champ) 15:35, 8. Jacob Barraza 16:19, 12. Zander Ward 16:33

Girls 3rd/9 teams: 9. Annika Burchell 19:39, 10. Korima Gonzalez 19:46, 21. Brenda Aquino 20:43


Saturday, October 16 - DuPage Valley Conference Meet at Waubonsie Valley Results

Boys 3rd/6 teams: 1. Riley Newport 15:15, 14. Alex Boyden 16:16, 17. Zander Ward 16:22

Girls 6th/6 teams: 27. Annika Burchell 19:44, 35. Korima Gonzalez 20:11, 61. Brenda Aquino 21:32


Saturday, October 9 - Sterling Invite Results

Boys 2nd/15 teams: 1. Riley Newport 15:13, 14. Alex Boyden 16:08, 17. Jacob Barraza 16:14

Girls V - no score: 27. Annika Burchell 19:50, 46. Leah Valentiner 21:14

Girls F/S 1st/4 teams: 1. Korima Gonzalez 20:23, 5. Brenda Aquino 21:31, 9. Emily Gonzalez-Fernandez 22:34


Saturday, September 25 - Bartlett Flyn' Hawk Invite Results

Boys 2nd/19 teams: 1. Riley Newport 14:53, 9. Jacob Barraza 16:05, 20. Zander Ward 16:20

Girls - no score: 20. Annika Burchell 19:23, 54. Leah Valentiner 21:01


Wednesday, September 22 - Byron Invite

Boys 2nd/5 teams: 9. Eduardo Castro 17:24, 10. Nathan Tumminaro 17:30, 12. Chris Thunder 17:35

Girls 1st/7 teams: 2. Annika Burchell 19:11, 4. Korima Gonzalez 19:41, 9. Leah Valentiner 20:44


Saturday, September 18 - Kaneland-Eddington Results

Boys 1st/18 teams - 1. Riley Newport 15:20, 3. Alex Boyden 15:48, 12. Angel Fernandez 16:22

Girls-no score: 14. Annika Burchell 20:17, 52. Leah Valentiner 21:53


Thursday, September 16 - Rochelle Invite at Skare Park Results

Boys 1st/5 teams - 2. Jacob Barraza 19:06, 3. Riley Collins 19:08, 4. Eduardo Castro 20:13

Girls 1st/3 teams - 2. Annika Burchell 21:41, 4. Korima Gonzalez 22:35, 7. Leah Valentiner 24:06


Saturday, September 11 - First-to-the-Finish Invite in Peoria Results Videos: Boys Girls

Boys 13th/41 teams - 3, Riley Newport 14:56, 23. Alex Boyden 15:37, 113. Zander Ward 16:45

Girls 27th/35 teams - 88. Annika Burchell 20:00, 151. Korima Gonzalez 21:09, 207. Leah Valentiner 22:22


Saturday, September 4 - Plainfield Central Wildcat Invite Results

Boys 1st/12 teams - 1st Riley Newport 15:14 , 2nd Alex Boyden 15:39, 4th Angel Fernandez 16:08

Girls did not score - 6th Annika Burchell 19:50, 30th Leah Valentiner 21:37


Tuesday, August 31 - Sycamore Invite at Kish College Results

Boys 2nd/16 teams - 1st Riley Newport 15:14 (2.91 miles)

Girls 6th/12 teams - 12th Annika Burchell 19:44


Friday, July 23 - Detweiller at Dark Results