Algorytmy Internetu

O czym jest ten przedmiot?

Zapewne macie wyobrażenie, o czym wykład Algorytmy Internetu powinien być. Prawdopodobnie jednak jest to wyobrażenie błędne. Wykład ten nie służy bowiem do przekazania informacji na temat istniejących protokołów sieciowych. Zakładam, że taką wiedzę wynieśliście z przedmiotu Sieci komputerowe. Nie będzie ona zresztą nam bardzo potrzebna. Obycie z działaniem Internetu będzie przydatne głównie do zrozumienia istotności poruszanych zagadnień. Wykład nie będzie też rozszerzeniem powyższego przedmiotu o analizę protokołów, które tam poznaliście.

Wykład ten jest o matematycznych mechanizmach, które sprawiają, że obecny Internet wygląda tak, jak wygląda. Tego, czego dowiecie się na tym przedmiocie, nie znajdziecie w żadnej pojedynczej książce. Będziemy dotykać tematów, które są zupełnie ze sobą nie związane, a których jedynymi cechami wspólnymi jest to, że są — w moim mniemaniu — ciekawą matematyką i mają związek z Internetem.

Czasem będą to pojedyncze matematyczne odkrycia, które pozwoliły firmom takim jak Google stać się wielomiliardowymi gigantami. Albo przykładowo pomogły przyspieszyć pracę routerów i są powszechnie stosowane. Czasem będą to po prostu powszechnie znane i używane mechanizmy, np. aukcje cyfrowe umożliwiające funkcjonowanie firmom typu Ebay czy Allegro. Czasem będą to algorytmy routingu, których zastosowanie ograniczone jest obecnie tylko do sieci ustrukturyzowanych, np. takich, które łączą poszczególne elementy klastrów obliczeniowych. Czasem będą to algorytmy, które są niezbędne przy przetwarzaniu olbrzymich ilości danych. I wreszcie czasem będzie to inżynieria wsteczna, czyli próba zrozumienia dlaczego pewne wprowadzone dziesiątki lat temu protokoły sieciowe sprawdzają się w praktyce. Można to wszystko podsumować jednym określeniem: matematyczne narzędzia analizy sieci.

Na zakończenie wstępu chciałem przestrzec przed jednym. Te zagadnienia są trudne. A może i bardzo trudne, a ich zrozumienie wymagać będzie dużo wysiłku i samozaparcia. Nie polecam tego przedmiotu nikomu, kto nie operuje w miarę sprawnie pojęciami z analizy algorytmów, dyskretnego rachunku prawdopodobieństwa, algebry liniowej czy kombinatoryki. A pozostałych serdecznie zapraszam!

Wyklad