КАФЕДРА
ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
КОМП'ЮТЕРНИХ СИСТЕМ
Твій шлях у майбутнє
Чому молодь все частіше обирає IT
Низький поріг входу
Як показує досвід, людині з ІТ-освітою реально знайти роботу в короткостроковий термін, а попит на ринку неймовірний. За 3-7 місяців можна розвити в собі базові навички програмування і в паралель навчання, вже підробляти за спеціальністю.
Можливість кар’єрного росту
В IT швидко можна підвищувати свою кваліфікацію. Ти точно знаєш, чого ти хочеш досягти через певну кількість років в розробці, і практично немає зовнішніх чинників, які тебе можуть загальмувати. Все залежить від твоїх вмінь, бажання та наполегливості.
Можливість переїзду за кордон
Це цікаво, навіть коли ти не плануєш пов’язати своє життя з конкретною країною. Деякі розробники взагалі подорожують світом, набуваючи таким чином нового досвіду та крутих ідей, і працюють дистанційно.
Особлива спільнота
Ком’юніті розробників – це щось особливе. Програмісти з усього світу – це велика родина енергійних спеціалістів, в якій допомагають один одному. Локально, в офісі, завжди є до кого звернутися по допомогу. І в Інтернеті є багато ресурсів, де всі діляться досвідом та підказками.
Актуальність
Сфера ІТ стрімко розвивається і попит на спеціалістів росте. Ми це бачимо своїми очима: на додачу до закордонних компаній, що все більше співпрацюють з українськими розробниками, в Україні поширюють діджиталізацію на державному рівні.
Постійний розвиток
Є можливість кожен день розвиватися та вивчати нові для себе сучасні технології. Тут не може бути періоду, коли буде нудно або все знайомо – нові виклики і невідомі проблеми будуть з’являтися завжди.
Можливість створювати щось своє
Програмування викликає щастя, коли будуєш проєкт з маленьких незалежних один від одного фрагментів і одразу ж бачиш результат на екрані. Іноді трапляються ситуації, які не мають єдиного правильного рішення, тому що варіантів виконання може бути тисяча. У такому випадку ти обираєш щось більш ефективне.
Твоїм продуктом користуються люди
Праця задля високої мети дуже надихає: ти не просто пишеш твір, який нікого, крім вчительки, не цікавить, а робиш те, чим будуть користуватися тисячі юзерів. Уявляєте різницю? Це класно усвідомлювати. Ти думаєш, якби можна було покращити досвід взаємодії клієнтів із сайтом або додатком. З часом з’являється увага до дрібниць і думки, які фішки треба додати, щоб навіть люди з обмеженими можливостями могли повноцінно використовувати сервіс.
Комфортні умови праці
В багатьох компаніях можна вибрати як працювати тобі комфортніше – дистанційно або в офісі. До працівників дуже добре ставляться та цінують їх, а в офісах є усілякі «плюшки»: обладнання, обіди, зони відпочинку. Це, звісно, не найголовніше, але дуже круто, коли немає зайвої офіційності, а від комфортної праці нічого не відволікає.
Заробітна плата
Середні зарплати в ІТ дійсно великі – орієнтуючись тільки на статистику від DOU, в середньому, залежно від посади та міста, в Україні розробники заробляють від $700 до $5000, і багато кого приваблює лише це.
10 міфів про найбажанішу професію підлітків
Вчитися на програміста – дорого
Не завжди. Окрім комерційних курсів, існує також безкоштовне навчання для студентів та тих, хто хоче змінити професію. Їх створюють великі IT-компанії, щоб поетапно набирати та готувати до сучасних вимог персонал.
В IT-сфері лише програмісти
Зазвичай старшокласники не розуміють, як багато професій у сфері ІТ-технологій. Верстальник, дизайнер, сисадмін, розробник ігор, архітектор баз даних, бізнес-аналітик – загалом понад 50 назв. Тому кожен зможе знайти себе в ІТ.
Програмісти «зашибають гроші»
Не варто опиратися на це, обираючи професію. ІТ нині у тренді, тож чимало школярів готові обрати професію, яка приносить гроші, гарний соціальний пакет, є модною та перспективною. У підлітків завищені очікування. Насправді стартова зарплатня у джуніора (молодшого розробника) не настільки велика, як вони уявляють. Треба добряче «проапгрейдити» себе та чимало працювати, щоб робити кар’єру в цій сфері. Тож окрім зарплати, задоволення має приносити ще й робота, повсякденна діяльність, а молодь не завжди про це думає, обираючи професію.
«Айтішнік» – відлюдькуватий інтроверт
Стереотип зі старого кіно: мовчазний, відлюдькуватий програміст. Тож багато старшокласників переконані: навички комунікації не потрібні для цієї галузі. Якраз навпаки! Важливо вміти спілкуватися з замовниками та командою, розуміти потреби, доступно пояснювати. У багатьох випадках замовники знають лише, який кінцевий результат їм потрібен. Тому, щоб з’ясувати деталі, шукати компроміси між «занадто дорого» чи «занадто довго», без «прокачаних» навичок комунікації не обійтися. А без добре налагодженої комунікації всередині команди успішно реалізувати проєкт неможливо.
Програмістами стають, щоб працювати за кордоном
Таке трапляється, адже гарному програмісту легше працевлаштуватися будь-де.
Навчатися починають в університеті
Варто отримати перші знання і навички ще до завершення школи. Проте основні знання дають спеціалізовані заклади вищої школи.
Програмістом можна стати, почитавши книжки
Відео у youtube, в яких обіцяють роз’яснити усе про якусь із мов програмування за три години, або навчити програмувати за тиждень – просто рекламний трюк. Досвідчені програмісти стверджують: вчитися треба усе життя. Навіть у знайомій мові програмування можна знайти нові нюанси через роки користування. Підхід «опаную теорію – і все зможу» взагалі хибний. У ІТ-сфері надзвичайно важливе вміння розв’язувати проблеми, практика – не як демонстрація знань, а як гармонійна частина навчання, набуття майстерності.
Soft Skills – не для програмістів
До «м’яких навичок», окрім комунікації, належить і вміння працювати в команді, лідерство, емоційний інтелект. Сьогодні це, можливо, найголовніші критерії успішності професіонала. Важливо співпрацювати, допомагати одне одному, вислухати думку іншого та донести свої ідеї до колег. Найкращі рішення приходять під час обговорення, «мозкового штурму».
IT – для тих, хто досконало знає математику
Для різних IT-професій потрібен різний рівень знань з цієї науки. Тому математиком ви точно не будете.
Програмуванню не потрібно навчатись у школі
Не кожен зможе працювати в IT. А ось знати основи програмування корисно всім, завдяки програмуванню в школярів розвивається логіка, цілеспрямованість, зваженість.
Які професії потрібні ІТ-компаніям?
ІТ-галузь працює над штучним інтелектом, віртуальною та доповненою реальністю, інтернетом речей, роботизацією, створенням ігор та розробкою розумних будинків, створенням рішень для бізнесу, електронної комерції, автоматизацією бізнес-процесів.
Проєктів та напрямів розвитку – безліч. Саме тому, компанії потребують велику кількість різноманітних спеціалістів, яких можна умовно поділити за видами діяльності:
Розробка
Програмісти, які складають основну частину працівників – вони займаються створенням комп’ютерних програм, сайтів чи алгоритмів. Менеджери з якості (тестувальники) перевіряють чи має виготовлений продукт недоліки в використанні, помилки в кодах. Системні архітектори займаються проєктуванням інформаційних систем (баз даних, сайтів та ін.).
Менеджмент
Професійний склад мало чим відрізняється від інших компаній – тут йде мова про директорів, менеджерів проєктів чи менеджерів продуктів. Проте варто пам’ятати, що робота в ІТ-компаніях відбуваються часто в невеликих командах на чолі з тімлідом.
Дизайн
Компанії потребують web-, UX-дизайнерів, які повинні правильно, зручно та естетично створити дизайни продуктів. Flash-, та 3D-аніматори теж можуть працювати в ІТ-компаніях.
Маркетинг
SMM-менеджер, SEO-спеціаліст, PR-менеджер, інтернет-маркетолог – усі ці професії потрібні ІТ-компаніям, які продають програмне забезпечення та займаються підтримкою сайтів.
Технічна підтримка
Адміністратори баз даних, системні та мережеві адміністратори, спеціалісти з інформаційної безпеки чи служби технічної підтримки – вони займаються підтримкою технічних процесів у компаніях.
Аналітика
Бізнес-аналітики, системні аналітики, web-аналітики та аналітики великих баз даних – вони займаються аналізом даних, процесів, ефективності використання ресурсів компанією та командами.
HR-менеджмент та рекрутинг
Спеціалісти, які займаються пошуком та підбором спеціалістів, допомагають адаптуватися новим працівникам у колективі, координують навчання та професійний розвиток співробітників, тощо.
Що потрібно вміти, щоб працювати в ІТ-компанії?
Коли ми говоримо в ІТ про професійність працівника, то всі HR-менеджери оцінюють кандидата за його Hard Skills (спеціальні професійні знання та навички) та Soft Skills.
Soft Skills – це ті навички, котрі допомагають спеціалісту виконувати свою роботу ще більш ефективно. Вміння комунікувати, чітко формулювати свої думки, обробляти та систематизувати інформацію, швидка адаптація до змін є дуже актуальними для ІТ сфери.
Також знання англійської мови на високому рівні одна з основних вимог компаній.
Хочете стати IT-шником?
Ось вам три поради:
По-перше, не сидіть зі своїм бажанням без діла. Пробуйте щось, шукайте можливості, робіть щодня хоча б невеликий крок вперед.
По-друге, спілкуйтесь із людьми в цій сфері і знаходьте менторів, бо самому вчитися дійсно дуже важко. Не завжди зрозуміло, в якому напрямку необхідно рухатися, коли можна пробувати свої сили на ринку праці і як оцінювати свої знання.
По-третє, не зупиняйтеся і не здавайтеся. Багато хто із відомих програмістів закидав програмування декілька разів. Навчання – це великий труд, але структурованість знань і практичні навички дають набагато більше впевненості у собі при пошуку роботи.
Мариш програмуванням?
Прагнеш розробляти програмні продукти та мобільні додатки?
тоді спеціальність «Інженерія програмного забезпечення»
саме для тебе!!!
З нами ви пройдете незабутню подорож:
@ від написання першого рядка коду «Hello world» до застосування «потужної зброї» хакерів, або тих хто з ними бореться (Kali-linux).
@ від першого простого сайту до потужного, повнофункціонального Android / iOS / WEB-додатку.
@ від розробки калькулятора до систем штучного інтелекту, комп'ютерних ігор та квантових обчислень.
Отримаєте знання та прокачаєте свої Hard Skills з:
Розробки додатків та програмного забезпечення
Дизайну, UX та UI
Бізнес-аналізу та аналізу даних
Кастомних API та SaaS