Rodzina wspierająca

Rola i zadania rodziny wspierającej

Rodzic wspierający “towarzyszy” nowej rodzinie (czyt. rodzicom) w społeczności szkoły demokratycznej. Jego rolą jest dzielić się swoim doświadczeniem, próbować odpowiadać na pytania, wątpliwości lub szukać odpowiedzi na nie wśród kadry/społeczności. 

Rolą rodzica wspierającego jest przybliżenie nowej rodzinie zasad funkcjonowania społeczności szkolnej (uczniowie/kadra), społeczności rodziców (klub rodzica), społeczności formalnej/fundacyjnej (zebrania rodziców z fundacją/kadrą) oraz próba zapoznania/zbliżenia nowej rodziny do społeczności rodziców (element integracyjny).

Rodzic wspierający pełni swoją rolę w czasie trwania okresu adaptacyjnego dziecka/dzieci  przez pierwszy miesiąc ich obecności w szkole. 

Rodzic wspierający jest wskazywany jest przez kadrę na podstawie bliskości zamieszkania, podobieństwa wieku u dzieci, innych szczególnych uwarunkowań.

Rodzic wspierający pełni swoją rolę względem rodziców nowego ucznia, nie zaś dla samego ich dziecka (dziecko ma swojego opiekuna w społeczności).

Rodzic wspierający opiera się na doświadczeniu swoim własnym i ewentualnie grupy, przekazując wszelkie informacje szczerze zgodnie ze swoją wiedzą, przekonaniami i doświadczeniem (czyt. nie ma spisu informacji, które ma przekazać)

Widzimy potrzebę następujących działań konkretnych: