Opinia poradni

Komentarz do rozporządzenia

Nowe rozporządzenie regulujące orzeczenia i opinie wydawane przez zespoły orzekające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych jest aktem normatywnym wydanym na podstawie ustawy - Prawo oświatowe. Zawiera wzory orzeczeń uwzględniających zmiany przepisów prawnych, począwszy od 2008 r., a także wzór opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Rozporządzenie precyzuje zasadę, że opinie i orzeczenia wydawane przez poradnię dotyczą dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół, przedszkoli i placówek zlokalizowanych na terenie działania tej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Uzupełniono przepisy dotyczące orzeczeń i opinii w sprawie dzieci, które nie rozpoczęły realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, nie są objęte wychowaniem przedszkolnym, a także nie uczestniczą w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych. Te dzieci są podmiotem orzeczeń o potrzebie odpowiednio kształcenia specjalnego, indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego czy też zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, a także opinii wydawanych przez zespół poradni właściwej miejscowo dla miejsca zamieszkania dziecka.

Ustalone zostały warunki, które musi spełniać poradnia obejmująca swoimi orzeczeniami i opiniami dzieci i młodzież niewidome, słabowidzące , niesłyszące, słabosłyszące oraz z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. Zadaniem kuratora oświaty wskazującego poradnię właściwą rzeczowo do wydawania orzeczeń na potrzeby ww. dzieci i młodzieży jest szczególne uwzględnienie odpowiednich kwalifikacji ze strony specjalistów orzekających w tej poradni. Nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych, specjaliści pracujący z dzieckiem, asystenci nauczycieli, asystenci edukacji romskiej, a także osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela zyskują możliwość wzięcia udziału w posiedzeniu zespołu orzekającego poradni jako osoby posiadające informację dotyczącą funkcjonowania dziecka. Warunkiem udziału (z głosem doradczym) w posiedzeniu jest wniosek przewodniczącego zespołu, zgoda rodzica lub pełnoletniego ucznia. Przewodniczący zespołu wystosowuje zawiadomienie o terminie posiedzenia. Umożliwiono również udział w posiedzeniu psychologa, pedagoga, logopedy, lekarza lub innych specjalistów wspierających wnioskodawcę. Prawo uczestniczenia w posiedzeniu wraz z prawem zabrania głosu mają rodzice dziecka, a także pełnoletni uczeń.

Pojawiła się możliwość skierowania wniosku w formie elektronicznej, np. z wykorzystaniem platformy ePUAP (od 1 stycznia 2019 r.). Określony został zakres danych zawartych we wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii.

Określone zostały terminy wydania orzeczeń i opinii (nie dłużej niż 30 dni od dnia złożenia wniosku lub od dnia uzupełnienia dokumentacji). W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten nie może przekraczać 60 dni.

Treść orzeczenia powinna uwzględniać okres, w jakim zachodzi potrzeba kształcenia specjalnego, oraz zalecane warunki umożliwiające zaspokojenie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia. Ponadto orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego powinno określać wszystkie możliwe formy tego kształcenia dla ucznia. W orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych określa się, jako indywidualną lub zespołową, formę prowadzenia tych zajęć. Nowe przepisy wskazują zakres treści zawartej w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się na okres wychowania przedszkolnego, roku szkolnego, etapu edukacyjnego, a pozostałe orzeczenia na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż jeden rok szkolny. Termin przekazania orzeczenia lub opinii ustala się na 7 dni od dnia ich wydania.