Egzaminy klasyfikacyjne

w edukacji domowej

Konferencja naukowa w Wolnej Szkole Demokratycznej Bullerbyn

Część pisemna

Prezentacja

Prezentacja

Egzaminy przeprowadzamy w autorskiej formie Konferencji Naukowej. Pierwszą część stanowi forma pisemna egzaminu, którego zakres dzieci uzgadniają ze swoim tutorem w porozumieniu z przedmiotowcem. Drugą część stanowią wystąpienia przed społecznością. Często w formie prezentacji, którą podsumowuje się feedbackiem od społeczności. Każde dziecko ma pełen prawo dostosowania formy do własnych potrzeb.

Aspekty prawne

Protokół Egzamin Ustny Pisemny LO Astrid.pdf

Jak przebiegają?

Zasady przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego

Natomiast na podstawie art. 44zb ustawy o systemie oświaty wydane zostało rozporządzenie w sprawie klasyfikowania i promowania, które w § 15 określa zasady przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego. Egzamin przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej. Z informatyki egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

Egzamin powinien uwzględniać przede wszystkim wymagania określone w podstawie programowej oraz zakres treści ustalonych z rodzicami adekwatnie do możliwości rozwojowych dziecka. Dyrektor decyduje o sposobie jego przeprowadzenia. Powinien zostać przeprowadzony w różnych formach pracy (ustnej, pisemnej, praktycznej) tak, by ocenić rzeczywiste umiejętności i wiedzę dziecka.

Dziecko zdaje egzamin z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły

(art. 37 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe).


Oceny na podstawie egzaminów

Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły. Egzaminy klasyfikacyjne są przeprowadzane przez szkołę, której dyrektor zezwolił na spełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą.

Uczniowi takiemu nie ustala się oceny zachowania.


Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się zgodnie z art. 44l ustawy o systemie oświaty i przepisami wydanymi na podstawie art. 44zb ustawy o systemie oświaty. Roczna i końcowa klasyfikacja ucznia spełniającego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą odbywa się zgodnie z przepisami rozdziału 3a ustawy o systemie oświaty.

Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami. W związku z tym:


Egzamin może być przeprowadzony w terminie proponowanym przez rodziców.


Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej. Nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z plastyki, muzyki, techniki i wychowania fizycznego oraz z dodatkowych zajęć edukacyjnych. Przeprowadza go komisja, w której skład wchodzą dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły — jako przewodniczący komisji oraz nauczyciel albo nauczyciele zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany ten egzamin.

W przypadku gdy nie jest możliwe powołanie nauczyciela danego języka obcego nowożytnego w skład komisji dla ucznia, który kontynuuje we własnym zakresie naukę języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego lub uczęszcza do oddziału w innej szkole na zajęcia z tego języka, dyrektor szkoły powołuje w skład komisji nauczyciela tego języka zatrudnionego w innej szkole, w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem oraz jego rodzicami liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych w ciągu jednego dnia.

Z egzaminu sporządza się protokół, zawierający nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin, imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji przeprowadzającej egzamin, termin egzaminu, imię i nazwisko ucznia, zadania egzaminacyjne, ustaloną ocenę klasyfikacyjną. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 , otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.

Uczeń kończy szkołę podstawową lub szkołę ponadpodstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią końcowych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75.