XIX FESTIWAL TEATRÓW NIEZALEŻNYCH GARDEROBA


Festiwal Teatrów Niezależnych GARDEROBA to jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń artystycznych Białołęckiego Ośrodka Kultury i jednocześnie wielkie ogólnopolskie święto miłośników teatru. Pierwsza edycja Festiwalu, znanego wcześniej jako „Garderoba Białołęki”, została zorganizowana w 1999 r. Od tego czasu Festiwal przeszedł długą drogę od lokalnego konkursu do rozpoznawalnego w środowisku teatralnym ogólnopolskiego wydarzenia.

Podczas Festiwalu spotykają się, wymieniając doświadczenia, najlepsze zespoły z całego kraju. Ma on charakter otwartego dla publiczności przeglądu połączonego z konkursem, w trakcie którego jury przyznaje nagrody finansowe w czterech kategoriach: najciekawsza inscenizacja, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka oraz najlepszy aktor. Spektaklom konkursowym towarzyszą pokazy specjalne, koncerty, warsztaty i spotkania.

Co roku program Festiwalu urozmaicony jest wydarzeniami towarzyszącymi. W tym roku będzie to pokaz mistrzowski przedstawienia „Orestes” w reżyserii Michała Zadary z CENTRALI oraz koncerty Justyny Jary Pompadur z projektem "Krwawe ballady" i duetu Rebeka. W poprzednich latach były to m.in. „Teczki” Teatru Ósmego Dnia, „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Jana Peszka czy „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” Ireny Jun.

Jury, które ocenia inscenizacje to wybitni przedstawiciele środowiska teatralnego. W poprzednich latach w skład jury wchodzili m.in.: Jarosław Kilian, Jacek Kosiński, Jarosław Gajewski, Maciej Wojtyszko, Adam Woronowicz, Jacek Sieradzki, Łukasz Drewniak, Irena Jun i Jacek Cieślak. W 2018 roku będą to Joanna Trzepiecińska, aktorka teatralna i filmowa, Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” oraz Marcin Zawada, zastępca dyrektora Teatru Syrena i wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu Demoludy.

Oprócz profesjonalnego jury zmagania zespołów oceniać i nagradzać będzie tzw. Loża Teatrów Białołęckich, w skład której wchodzą przedstawiciele teatrów działających w BOK.


PROGRAM

22 marca 2018 / CZWARTEK - scena van Gogha 1

15.00 #[+#@!? (słowo na G), Teatr Układ Formalny

CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, van Gogha 1

16.30 Rokcy Babloa, Teatr Alatyr

19:00 Bez przesady, Magdalena Bochan-Jachimek

21:00 Justyna Jary i Pompadur, Krwawe Ballady - koncert towarzyszący


23 marca 2018 / piątek - scena van Gogha 1

15:00 Pierwszy raz, Teatr Białe Słonie

16:30 Deklaracja 6888, Teatr OdRuchu

18:30 Sam, Przemysław Wasilkowski

20:30 Orestes, Michał Zadara, Centrala – pokaz specjalny, scena Głębocka 66


24 marca 2018 / sobota - scena Głębocka 66

13:00 Sorok Dniej, GRUPA „Zatrzymać Obrotówkę”

14:30 Rok 1913, Teatr From Poland

16:00 Zupa Rybna w Odessie, Sebastian Ryś

18:00 Gnienie, Teatr T.C.R.

19:30 SHAKETHERAPY. Sztuka życia, Białołęckie Zagłębie Teatralne, spektakl towarzyszący, scena van Gogha 1


21.30 - gala finałowa, Bar ALoha , Świderska 93

Werdykt i rozdanie nagród. REBEKA, koncert towarzyszący