Химн на училище „Дунав“
Автор: Христина Петрова
В училище „Дунав“ ни води мечтата
да носим България вечно в сърцата,
да знаем рода си със дух благороден,
да тачим езика си свиден и роден.
Макар и далече, далече в чужбина
милеем за нашата скъпа родина,
за нашите песни и танци красиви,
за древните празници мъдри и живи.
Момичета умни и смели момчета
с любов и признателност пазим завета
да станем разумни и можещи хора,
на свойта родина да бъдем опора.
Отзив за 20-годишния юбилей на Българско училище "Дунав" – Линц, 10–11 май 2025 г.
На 10 и 11 май българското училище „Дунав“ с филиали в Линц, Залцбург и Велс отпразнува своя 20-годишен юбилей.
Вече две десетилетия училище училището е живата връзка на българските деца и техните семейства в Горна Австрия и Залцбург с родината. То не е просто образователна институция, а дом на българския дух, история, традиции и култура.
Празникът, проведен на 10 май 2025 г. в Pfarrzentrum St. Franziskus в Линц, събра под един покрив деца, родители, учители, приятели и официални гости. Сред тях бяха Н.Пр. Десислава Найденова-Господинова, посланик на България в Австрия, г-жа Ваня Балчева – директор на дирекция „Български училища в чужбина“ към МОН, д-р Йоана Драганова – зам.-директор на Агенцията за българите в чужбина, проф. Румяна Конева – директор на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, както и д-р Ирина Владиков, директор на българското училище Св. Св. Кирил и Методий във Виена.
Талантливите деца от Линц, Залцбург и Велс зарадваха публиката с богата и вълнуваща програма от песни, танци и стихове. Акцент в тържеството бе представянето на проекта "Неразказаните истории на България. Преодоляване на езика на омразата", реализиран съвместно с Националната гимназия по прецизна техника и оптика „М. В. Ломоносов“ – София. Презентацията бе съпроводена с тематична изложба и прожекция на филм, посветен на българите в концентрационния лагер Маутхаузен.
На следващия ден, 11 май, делегация от ученици, родители, учители и официални представители взе участие във възпоменателната церемония в Мемориалния комплекс Маутхаузен, по повод 80 години от края на Втората световна война. Българската делегация достойно представи страната ни, отдавайки почит пред паметта на загиналите и предавайки събраните архивни материали на изследователския център на мемориала.
Юбилеят беше не просто празник – той беше доказателство за устойчивостта и значението на българското образование зад граница. Празник на миналото, на постигнатото, но и на бъдещето – на още по-големи мечти, още по-силна общност и още по-дълбоки корени.
Отзиви в медиите:
Изпълнителна агенция за българите в чужбина: https://www.aba.government.bg/news/20-godini-blgarsko-uchilishche-dunav-v-lints-zaltsburg-i-vels-avstriya/1208
Министерство на външните работи:
https://www.mfa.bg/embassies/austria/news/44627
Българско национално радио: https://bnr.bg/radiobulgaria/post/102152274/veche-20-godini-uchilishte-dunav-pazi-jiv-spomena-za-balgaria-v-sarcata-na-svoite-uchenici
Add Headings and they will appear in your table of contents.
Почетен медал „Паисий Хилендарски“ за г-жа Дарина Тонкова за принос в популяризирането на българската култура зад граница
На 10 и 11 май 2025 г. в град Линц, Австрия, Българското училище „Дунав“ отбеляза тържествено своя 20-годишен юбилей. По повод празника специален гост на събитието беше г-жа Йоана Драгнева – заместник-директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
По време на официалната церемония г-жа Драгнева връчи на г-жа Дарина Тонкова – основател и директор на училището – почетния медал „Паисий Хилендарски“. Отличието се присъжда за цялостен принос и заслуги в развитието и популяризирането на българската култура, език и традиции сред българската общност зад граница.
Г-жа Тонкова е основател на Българското училище „Дунав“ с филиали в Линц, Залцбург и Велс – учебна институция, която вече две десетилетия изпълнява достойна мисия за съхраняване на българския дух и идентичност сред сънародниците ни в Австрия.
В рамките на честването г-жа Йоана Драгнева връчи на училището и почетен плакет на Изпълнителната агенция за българите в чужбина – признание за дългогодишната работа и утвърждаване на българската духовност извън пределите на родината.