Раді Вас вітати на сайті нашого освітнього закладу!

"Дитинство - найважливіший період людського життя, це підготовка до майбутнього життя. І від того, яке було дитинство, хто вів дитину за руку в дитячі роки, що ввійшло до її розуму й серця з навколишнього світу, - від цього значною мірою залежить, якою стане людина", - вважав В.О.Сухомлинський.

Порядок дій при надзвичайній ситуації

Без назви 2.odt

Профілактика укусів кліщами

 

Щороку перші травневі виходи на природу для багатьох мешканців міста та району приносять не тільки приємні емоції, а нажаль, водночас спричиняють і проблеми.

Річна динаміка захворюваності на іксодово-кліщовий бореліоз (ІКБ) характеризується вираженою сезонністю, пов’язаною з періодом активності переносників. Оскільки сезонна активність I.ricinus в Україні має два виражених піки – в квітні-травні і серпні-вересні, переважна кількість (81,7%) “нових” випадків захворювання на ІКБ реєструється у травні-вересні, тобто припадає на весняно-літньо-осінній період.

Як у людей, так і тварин у весняно-літньо-осінній період з’являється один маленький ворог - кліщ. Укус цього павучка фактично не відчувається, адже його слина містить своєрідну анестезію, проте проблеми від такої атаки можуть бути величезні. 

Найбільш небезпечним на території міста та району залишається іксодовий кліщ, що розносить хворобу Лайма (бореліоз), яка вражає різні органи і системи людини. Щороку це захворювання реєструється серед жителів нашого міста та району, які зазнали нападів кліщів під час відпочинку в Броварському лісі, під час прогулянки в парку «Перемога» та під час відпочинку на природі в інших місцях району.

Якщо до тіла присмоктався кліщ, слід зняти його якомога швидше. Найкраще звернутися за наданням допомоги до медичної установи. При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення проводять самостійно. При укусі кліщ виділяє слину, перша порція якої діє як цемент і його хоботок міцно приклеюється всередині рани. Тому спочатку варто з півхвилини-хвилину похитати кліща з боку в бік, а потім плавно його вийняти. Ні в якому разі не використовуйте гострі щипці для цієї справи, дуже великий шанс відкусити голівку. Просто візьміть пальцями/нігтями за черевце, якомога ближче до голови і плавно потягніть вгору. Ще можна використовувати нитку. Затягніть петельку навколо хоботка кліща, якомога ближче до шкіри, а потім тягніть. Не варто змащувати кліща олією, спиртом або посипати сіллю, те, що він від цього вилізе - міф.

У семи з десяти випадків кліща вдається вилучити повністю. Але якщо в шкірі залишився хоботок, не потрібно намагатися виколупати його. Шкіра швидко регенерує і виштовхує сторонні тіла назовні, тому досить двічі на день обробляти місце укусу зеленкою. Через 4-5 днів залишки кліща самі вилізуть назовні.

Спостерігайте за місцем укусу. Протягом 2-3 днів навколо нього буде рожева пляма, це нормальна реакція на укус комахи. Якщо пляма пропаде - то все добре, якщо ж збережеться і буде рости, то по прибуттю додому обов'язково зверніться до інфекціоніста. Аналізи Вам не завадять. І незалежно від їх результатів потрібно звертати увагу на будь-які висипи на шкірі. Особливо якщо рожеві плями постійно збільшуються і змінюють форму.

Через три тижні можна здати кров для аналізу на енцефаліт й кліщовий системний бореліоз, тоді Ви вже точно дізнаєтеся чи заражені. Ймовірність захворювання на кліщовий бореліоз, кліщовий енцефаліт та інших інфекцій, в першу чергу залежить від кількості вірусу, який проникає під час «укусу» кліща (тобто часу, на протязі якого кліщ знаходиться в тілі жертви) і чим скоріше ви позбавитесь паразита - тим краще для вас.

У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості, відчуття ломоти в тілі, слабкість необхідно негайно звертатись до лікаря-інфекціоніста в поліклініку, адже це ознаки хвороби Лайма. Зазвичай температура тримається декілька днів, а потім нормалізується. Почервоніння ж шкіри в місці укусу триває значно довше.

Щоб попередити захворювання, головне — не допустити потрапляння кліща на тіло людини та Ваших улюбленців.

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;

- проводити під час прогулянки само- та взаємо- огляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;

- звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;

- вдома одразу змінити одяг, білизну, потрібно ретельно його оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

- якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

- використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів), які слід купувати в аптечної мережі. 

У Броварському районі розроблений та прийнятий «Комплексний план заходів щодо попередження захворювань, спільних для людей і тварин, захворювань на іксодові кліщові бореліози (хворобу Лайма) серед населення Броварського району у 2023 – 2028 роки»  (протокол №7 від 23.08.2023 року позачергового засідання Броварської районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій).  

Якщо поруч ліс або при виході на прогулянку та відпочинку в парку, небезпека реальна і велика. І краще заздалегідь подбати про своє здоров’я і здоров’я своїх близьких.

 

Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Броварського району ГУ Держпродспоживслужби в Київській області


Facebook
YouTube