איך לבחור עורך דין טוב

כאשר אתם מחפשים עורך דין, אתם מן הסתם מחפשים עורך דין "טוב". לא סתם מישהו. אתם צריכים מישהו מנוסה, שיכול להתמודד עם סוג התיק שלכם. מהכישורים והעלות, ועד לתחום המשפט והמיקום, ישנם מספר היבטים שכדאי לחשוב עליהם לפני בחירת עורך הדין המתאים ביותר עבורכם ועבור מצבכם המשפטי. חשוב לעשות את הבחירה הנכונה, שתשפיע במובנים רבים על העתיד לבוא.

אחת הדרכים הטובות ביותר למצוא עורך דין טוב, היא לבקש המלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם. התחילו עם משפחה וחברים - שאלו אם הייתה להם חוויה אישית חיובית עם עורך דין בתחום ההתמחות שאתם מחפשים. נסו לקבל את שמם של לפחות שלושה עורכי דין שאליהם אתם יכולים לפנות, כדי לדבר איתם על הניסיון שלהם, לפני שתבחרו אחד.

בצד זאת, אל תהססו לסמוך על האינסטינקטים שלכם, וחפשו עורך דין שהאישיות שלו תואמת את האישיות שלכם.

לאחר שתשיגו מספר הפניות לעורכי דין עם מומחיות בתחום העיסוק המתאים, עליכם לבדוק בקפידה כל מועמד. אין ספק שאתם יכולים למצוא חלופות, אולי במחיר זול יותר, אולם הבחירה הנכונה יכולה להיות קריטית.

בזמן הפגישה הראשונה עם עורך הדין, אתם יכולים לבקש ממנו לפרט על ניסיונו הספציפי בענין שלשמו אתם מבקשים את עזרתו. יש להעריך מספר גורמים: הראשון הוא תחום ההתמחות של עורך הדין, אשר חייב להתאים לשאלה המשפטית הדרושה ברגע הנתון. ערך נוסף שיש לשקול הוא, כמה התלהבות יש לעורך הדין מהמקרה שלכם. כשהוא מדבר אתכם על המקרה שלכם, נראה שהוא מתענין בכם בכנות? האם הוא עונה על השאלות שלכם? האם הוא שואל שאלות לענין? בסופו של דבר, בעת שתעבדו עם עורך הדין, זה יהיה נוגע רק לכם ולמקרה שלכם.

עשו סיור קצר במשרד, מעבר לחדר הפרטי או לחדר הישיבות בו נפגשתם עם עורך הדין. האם משרד עורכי הדין מסודר, נקי, יעיל ומנוהל היטב? איזה סוג של צוות מעסיק עורך הדין? האם הצוות נראה ידידותי ועוזר? שימו לב לדגלים אדומים, כמו אי סדר, אנשי צוות לא נעימים ומשרדים מוזנחים. התחשבו גם בקרבה הגיאוגרפית ובנגישות.

עורכי דין הם אנשים בדיוק כמו כולנו. במהלך הראיון, תקבלו תחושה כיצד אתם מרגישים לגבי האישיות, הביטחון והאמינות שלו. אם אתם חושבים שהוא לא יכול לספק לכם את מלוא השירות, זה הזמן להמשיך הלאה. האינסטינקטים שלנו לגבי אחרים עזרו לנו לשרוד בטבע. אותם אינסטינקטים יגנו עליכם מלהעסיק מישהו שאתם לא סומכים עליו.

אם הבעיה שלכם מורכבת, אתם תבלו הרבה זמן עם עורך הדין שלכם. אז כדאי שתוודאו שאתם יכולים להסתדר איתו. אמנם יש הרבה דברים מקצועיים שיש לקחת בחשבון בבחירת עורך דין, כמו שהתייחסנו לזה כבר מקודם, אבל כמובן שגם את האופי שלו צריך לקחת בחשבון במסגרת ההחלטה שלכם. מצאו מישהו אמין, שגורם לכם להרגיש בנוח. גם כבוד הדדי חשוב. לאחר השיחה הראשונה, או אפילו במהלכה, שאלו את עצמכם, האם אתם מרגישים בנוח עם עורך הדין הזה? האם תרגישו בנוח לשאול אותו שאלות, ולהעלות ולשתף נושאים שמעסיקים אתכם? עורך דין שיעבוד קשה בשבילכם, יפעיל שיקול דעת, ויהיה יסודי מצד אחד אך גם מתחשב בדעתכם, בזמנכם וביכולות הכספיות שלכם מהצד השני, הוא נכס יקר ערך.

המוניטין של עורך דין הוא גורם חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון. לעורכי דין טובים יהיה בדרך כלל מוניטין טוב. עורכי דין רוכשים את המוניטין שלהם על סמך הביצועים שלהם, וסוג השירותים שהם מספקים. כדאי גם לנסות ולברר את תפקודו של עורך הדין בתיקים הקודמים שבהם טיפל. אם אתם יכולים ליצור קשר עם לקוחות העבר, גלו את מידת שביעות הרצון שלהם בנוגע לשירותי עורך הדין.

כמובן, שגם רמת הניסיון המתאימה היא אחד הקריטריונים הקריטיים ביותר בבחירת עורך דין. אתם רוצים עורך דין עם רקורד של הצלחה עם סוג הבעיה שלכם. נסו לאתר מידע באתרים משפטיים וחדשותיים, וראו האם פסקי הדין בהם הוא מוזכר, או הנושאים שבקשר להם נכתב שמו בחדשות, רלוונטיים לכם ויגדילו את הסבירות שעורך הדין יוכל לסייע בפתרון הבעיה שלכם בהצלחה. זה רלוונטי במיוחד אם עוה"ד עומד לייצג אתכם בבית המשפט, כי אתם רוצים מישהו שיוכל להשיג את התוצאה הנכונה בתיק שלכם. הסתכלות על אחוזי ההצלחה וההיסטוריה של עורך הדין שלכם היא מקום חשוב להתחיל בו, לפני שאתם מקבל החלטה כל כך מחייבת.

מערכת היחסים עו"ד-לקוח היא מעל הכל. כשאתם בוחרים עורך דין, עליכם לשאול את עצמכם האם אתם מאמינים שתוכלו לקיים יחסי עבודה טובים עמו, או לא. אם אתם לא מרגישים בנוח עם עורך הדין שלכם, זה בהחלט יהווה אתגר. אם במהלך ההיכרות הראשונית הוא מתנשא, לא מאורגן, לא מרוכז בכם, או בדרך אחרת אינו נותן לכם ביטחון בעבודה מולו, עליכם לשקול כיצד תרגישו מאוחר יותר בעת הטיפול בתיק שלכם, כאשר תצטרכו לקבל החלטה קשה. אם אתם לא מסוגלים לקבוע את זה מלכתחילה, כדאי לשקול לדבר עם מישהו אחר שעבד עם עורך דין זה, אם זו אופציה. לקוח קודם יוכל לספק לכם תובנה חשובה על ניסיונו בעבודה עם עורך דין מסוים. אם זו לא אופציה, הקדישו זמן לקריאת כל הביקורות הזמינות באינטרנט והקדישו תשומת לב רבה לתוכן הביקורת.