Rok szkolny 2022/2023


OBSŁUGA DRUKARKI 3D

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI)


23 września 2022 r. uczniowie klasy VIIIb na lekcji z informatyki uczestniczyli w zajęciach z obsługi drukarki 3D MakerBot Sketch. Poznali działanie drukarki i wspólnie wybrali model 3D do wydrukowania. Zapoznali się z platformą edukacyjną CADXPERT oraz oprogramowaniem MakerBot Print, które pozwala na zdalną kontrolę nad urządzeniem, śledzenie wydruku oraz umożliwia podgląd na żywo dzięki wbudowanej kamerze.

UCZNIOWIE INNYCH KLAS POZNAJĄ OBSŁUGĘ DRUKARKI 3D (#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI): 

Klasa IVb 

Klasa VI 

Klasa VIIIa gr.1 

Klasa VIIIa gr.2 

LEKCJA BIOLOGII- OBSERWACJE MIKROSKOPOWE

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI): 

KLASA VI

Krótka relacja filmowa #Laboratoriaprzyszłości

KLASA V-ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Krótka relacja filmowa #Laboratoriaprzyszłości

WIRTUALNE WYCIECZKI

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI) 


Lekcja historii 

3 października 2022 r., na lekcji historii, uczniowie klasy V, realizując materiał dydaktyczny dotyczący cywilizacji starożytnych Chin, korzystali z wirtualnych map dostępnych na stronie internetowej 

https://platforma.meridianprime.online

(Licencja do platformy została zakupiona z rządowego programu Laboratoria Przyszłości)

Pomógł on uczniom dokładnie zobrazować  granicę państwa, a ciekawe filmy edukacyjne o Wielkim  Murze i Terakotowej Armii ukazały najważniejsze zabytki tej kultury i ich wyjątkowość.

To była ciekawa i interesującą lekcja.





Lekcja religii

Z wirtualnych map uczniowie kl. V korzystali również na lekcji religii przy omawianiu życia Św. Faustyny. Na mapie Polski szukali miejsc związanych ze świętą. Odwiedzili również Litwę.  




Lekcja geografii

Uczniowie klasy piątej na lekcji geografii korzystali z mapy wirtualnej "Ukształtowanie powierzchni Polski" . Dzięki różnym możliwością programu mogli poznać jaką powierzchnię Polski zajmują niziny, potrafili wymienić nazwy nizin. Szczególnie pochylili się nad Niziną Mazowiecką i jej krajobrazem. 

ZAJĘCIA Z ROBOTEM SUPER DOC

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI) 

Nowy przyjaciel klasy II - mówiący Robot DOC

Uczniowie kodują z Laboratoriami Przyszłości


Uczniowie klasy II podczas ostatnich kilku zajęć(w listopadzie) poznali Robota DOC. Mieli możliwość sprawdzić się jako przyszli programiści i ustawiać proste sekwencje ruchów, planować i przewidywać, gdzie dotrze zaprogramowany przez nich przyjaciel. Pierwsze zabawy z robotem naszych uczniów były świetną okazją do utrwalenia właściwego określania kierunków, rozpoznawania figur geometrycznych oraz zabawy w skojarzenia.

Drugoklasiści z ogromną ciekawością i zaangażowaniem uczyli się programować naszego robocika i z niecierpliwością czekali na swoją kolej w zabawie.


Edukacja informatyczna kl. II gr.1                                                                               

Edukacja informatyczna  kl. II gr.2 

 Edukacja informatyczna  kl. II  naucz.indyw.                                                               

 UCZNIOWIE KLASY III POZNAJĄ ROBOTA SUPER DOC

EDUKACJA INFORMATYCZNA GR. 1

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE Z ROBOTEM SUPER DOC

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI)

Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia(informatyka)kl. VI


STERUJEMY ROBOTEM PHOTONEM

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI) 

15 grudnia 2022 r. uczennice klasy VI miały okazję poznać na zajęciach edukacyjnego robota Photona i wykorzystać poznane wcześniej elementy kodowania i programowania w języku Scratch. Robot wykonywał zadane przez dzieci instrukcje, które zamiast śledzić na ekranie komputera mogły zobaczyć w rzeczywistości. Sprawiło to wszystkim wiele radości.

Uczennice opracowały instrukcje potrzebne do wykonania choreografii tanecznej przez robota. Następnie zaprogramowały choreografię dla dwóch Photonów tak, aby tańczyły w parze. Sterowały robotami na odległość i programowały je, przez co mogły zapoznać się z mechanizmami z zakresu robotyki i elektroniki.

Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości.


Film-#Laboratoriaprzyszłości

WARSZTATY WYPALANIA W DREWNIE

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI) 



Pirografia to jedna z technik pracy w drewnie, której efektem jest pięknie zdobiona stolarka. Pojęcie to oznacza „pisanie z ogniem„, od greckiego pur (ogień) i grafos (pisanie). Dekoracje wykonuje się poprzez wypalanie w drewnie naniesionych na nie wzorów przy użyciu specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi do wypalania. Pirografia pochodzi z XVII w.   Dziś widzimy wyraźny powrót do tej ciekawej sztuki zdobienia drewna.

Pirografia jest niezwykłą dziedziną, o czym mieli okazję przekonać się uczniowie naszej szkoły. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych, wyobraźnia, drewno i pirograf, by samodzielnie stworzyć piękną dekorację.


27 stycznia 2023 roku uczniowie klasy II uczestniczyli w warsztatach kreowania w drewnie techniką wypalania. Na wstępie wytłumaczono dzieciom i pokazano, jak należy obchodzić się z narzędziami, które nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Następnie uczniowie –   z zachowaniem zasad BHP – próbowali swoich sił i wypalali pingwinki z lektury "Zaczarowana zagroda".

 

Urządzenia wykorzystane podczas zajęć, zostały zakupione dzięki udziałowi w programie "Laboratoria przyszłości".


Zajęcia wypalanie w drewnie- kl. VIIIb 

27 stycznia 2023

DŁUGOPISY 3D W NASZEJ SZKOLE –

INNOWACJA, KTÓRA ZACHWYCA UCZNIÓW

(#LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI)


16 lutego 2023 r. uczniowie klasy VI,  na lekcji techniki, przygotowywali znaki drogowe, krzesła i inne elementy przy użyciu długopisów 3D, które służą do tworzenia trójwymiarowych modeli. Długopisy 3D, można powiedzieć, że są taką małą drukarką 3D, mieszczącą się w dłoni, tylko są prostsze w obsłudze, bo nie wymagają oprogramowania komputerowego. Służą  one  do rozwijania pasji związanej z malowaniem, do rozwijania  kreatywności, pobudzania wyobraźni i pozwalają odkryć nowe pasje... jednym słowem przy ich pomocy można tworzyć niezwykłe dzieła( od brył geometrycznych, przez różne przedmioty, po arcydzieła budowlane)- to zależy od naszego pomysłu i fantazji.  Można korzystać z gotowych szablonów w Internecie, ale również tworzyć własne. Uczniowie klasy VI mogli się przekonać, że długopisy 3D, to świetna nauka i zabawa.

 

Długopisy 3D zostały zakupione w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości i cieszy fakt, że wyzwoliły one wiele radości wśród uczniów.



MARCOWE ZAJĘCIA

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI) 

KLASA IVA GR.2 INFORMATYKA  


PROGRAMOWANIE ROBOTA SUPER DOC


21 marca 2023 r. na lekcji informatyki uczniowie kl. IVa II gr. wcielali się w role programisty. Programując robota Super DOC, zdobywali karty, które robot napotykał na swojej drodze. Wygrywała osoba, która zdobyła jak najwięcej kart.  Potem sami uczniowie wymyślali różne konkurencje, które pobudzały ich wyobrażnię i kreatywne myślenie. 


ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ...

KLASA II 







22 i 23 marca 2023 r.

 uczniowie klasy II 

wypalali jajka wielkanocne. 

EDUKACJA INFORMATYCZNA GR.2  KL.I 

PROGRAMOWANIE ROBOTA SUPER DOC

23 marca 2023 r.,  na zajęciach edukacji informatycznej, uczniowie klasy I programowali robota Super DOC





27 marca 2023 r. uczniowie kl. II, korzystając z pistoletów do klejów na gorąco, przygotowali wielkanocne zajączki


KLASA IVA GR.1 INFORMATYKA  

PROGRAMOWANIE ROBOTA PHOTONA

Uczniowie klasy IVa gr. I uczestniczyli dnia 27 marca 2023 r. w zajęciach z programowania robota Photona. Wytyczali jego trasę oraz dodawali wybrane akcje specjalne, takie jak: zmiana koloru oczu i czułek robota, wydawanie przez niego wybranych dźwięków oraz oczekiwanie na interakcję z wybranym czujnikiem.

Dzieci zapoznane zostały również z interfejsem Photon Blocks, za pomocą którego zaprogramowały Photona, aby reagował na dotyk zmieniając kolor na losowy oraz odpowiadał na klaśnięcie wydając losowy dźwięk.

Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie zostali zaznajomieni z możliwościami robota, uczyły się sterować oraz tworzyć sekwencje. Rozwijały kompetencje programistyczne, wykorzystując pętle oraz instrukcje warunkowe.


 RELIGIA

WIRTUALNE MAPY

 28 marca 2023 r. uczniowie klasy VII  na lekcji religii, omawiając temat rozszerzania się Dobrej Nowiny po świecie, 

korzystali z wirtualnych map.


KWIETNIOWE ZAJĘCIA

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI) 

INFORMATYKA IVb gr.1

PROGRAMOWANIE ROBOTA PHOTONA 


LEKCJE RELIGII

PROGRAMOWANIE ROBOTA SUPER DOC

Uczniowie kl. IVa, IVb, V,VIIIa, VIII b 

powtarzają i utrwalają wiadomości dotyczące Triduum Paschalnego. 

Programując robot Super DOC losują pytania dotyczące wydarzeń trzech dni paschalnych.

KLASA IVA

KLASA IVB

KLASA V

KLASA VIIIA i VIIIB

MAJOWE ZAJĘCIA

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI) 

RELIGIA

PROGRAMOWANIE ROBOTA SUPER DOC

9 maja 2023 r. uczniowie klasy V, programując robota Super DOC, po wycieczce do Opactwa Benedyktyńskiego w Tyńcu (która się odbyła 4 maja), odpowiadali na pytania związane z poznaną historią, wydarzeniami, zabytkami, pracą archeologa czy z życiem zakonników. 


J.POLSKI DLA OBCOKRAJOWCÓW KL.I-III

WIRTUALNE PLANSZE

9 maja 2023 r. uczniowie klasy I-III na zajęciach j. polskiego poznając zasady pisowni z "ó" i "u" oraz pisowni wyrazów wielką literą, mogli korzystać z wirtualnych plansz. Każdy z uczniów miał do dyspozycji tablet, na którym mógł po zalogowaniu się na platformę meridian.online, zobaczyć plansze z ww. zasadami. Na laptopie nauczyciela wspólnie obejrzeli trzy filmy: zasady ortograficzne oraz  film z profesorem Miodkiem, które zostały dołączone do plansz. Utrwaleniem poznanych wiadomości były wykonywane ćwiczenia. 

RELIGIA KL.IVb

PROGRAMOWANIE ROBOTA SUPER DOC

17 maja 2023 r. uczniowie klasy IVb, programując robota Super DOC, zmierzyli się z zagadkami dotyczącymi osoby Św. Jana Pawła II

EDUKACJA WCZESZNSZKOLNA KL. II

PISTOLETY DO KLEJU NA GORĄCO

19 maja 2023 r. uczniowie klasy II, korzystając z pistoletów do kleju na gorąco, 

przygotowali kartki dla mam z okazji ich święta

INFORMATYKA KL.IV

PROGRAMOWANIE ROBOTA SUPER DOC

22 maja 2023 r. uczniowie klasy IVa wyznaczali trasę za pomocą robota Super DOC

WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE -ODDZIAŁ R3

PISTOLETY DO KLEJU NA GORĄCO

26 maja 2023 r. dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej

przygotowały niespodzianki dla mamy i taty

CZERWCOWE ZAJĘCIA

(#LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI) 


ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM TABLICY EDUKACYJNEJ 

DO NAUKI PROGRAMOWANIA MIKROKONTROLERÓW

Dnia 13 czerwca 2023 r. uczniowie klasy VIIIb zaznajomieni zostali z działaniem tablicy edukacyjnej do nauki i eksperymentów 

z procesorem AtMega 2560. Tablica edukacyjna jest idealnym narzędziem do rozpoczęcia edukacji z robotyki.

Uczniowie poznali podstawowe zasady programowania mikrokontrolerów w środowisku Arduino IDE oraz zapoznani zostali z programem Arduino IDE.

Uczeń klasy VIIIb, Maksymilian Majka, zaprezentował samodzielnie napisane programy, takie jak pulsowanie diody LED1 oraz sterowanie kolejnymi diodami LED. Rozbudował przykłady o sekwencyjne wykonywanie zadań. Uczeń zaprezentował także samodzielnie skonstruowany i zaprogramowany model samochodu ze sterowaniem głosowym Arduino Bluetooth.

Dziękujemy Maksowi za podzielenie się z nami swoimi zainteresowaniami.


RELIGIA KL.V i IVb

PROGRAMOWANIE ROBOTA SUPER DOC

14 czerwca 2023 r. uczniowie klasy V ,programując robota Super DOC, otrzymali wskazówki, 

gdzie mają szukać ukrytych pytań dotyczących Biblii. 

Uczniowie klasy IVb programując robota Super DOC utrwalają wiadomości z religii 

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA (NAUCZANIE INDYWIDUALNE)  

I ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE ZAINTERESOWANIA I UZDOLNIENIA 

KÓŁKO PLASTYCZNE KL. II

Uczniowie klasy II wypalali w  drewnie zakładki do książki

Z okazji Dnia Ojca, korzystając z długopisów 3D, przygotowali breloczki  

Uczeń klasy II ,przy użyciu długopisu 3D ,wykonał samolot

DRUKARKA 3D

Uczniowie klasy VIIIa i VIIIb na pożegnanie otrzymali koniczynkę wydrukowaną w drukarce 3D


#Laboratoriaprzyszłości

#Laboratoriaprzyszłości


#Laboratoriaprzyszłości