Skoler har tilgang til mye informasjon om elever, foreldre og ansatte, og dette betyr at de behandler en rekke personopplysninger. De må håndtere denne informasjonen på en måte som gjør at personvernet blir overholdt, og at ingen utsettes for krenkelser.
Barn har et ekstra vern i personvernregelverket. Barn er som regel mindre bevisste på aktuelle risikoer og konsekvenser, og kjenner ikke til rettighetene de har når noen behandler personopplysninger om dem. Dere som jobber i barnehagen og skolen bør sørge for at all kommunikasjon til barn forklares i et klart og enkelt språk som er lett å forstå.
Vi bryr oss om din sikkerhet og personvern. Derfor har vi laget en personvernerklæring som forklarer hvordan vi passer på informasjonen din. Du kan lese hele personvernerklæringen ved å klikke på lenken nedenfor.
Tilgang til internett uten tilsyn av voksne eller tekniske begrensninger, kan øke risikoen for at elever utsettes for innhold som er skadelig for dem. Skolen skal bidra til at elevene utvikler selvstendighet og dømmekraft i valg og bruk av digitale kilder og verktøy. Holdningsskapende arbeid og arbeid med kildekritikk, personvern, nettvett, digital mobbing og digital danning inngår i arbeidet med fagene i skolen.
Askøyskolen har følgende løsning for å beskytte elever mot skadelig innhold på nett:
Bruk av digitale verktøy i Askøyskolen skal være pedagogisk styrt og overvåket av lærer i skoletiden.
Alle Chromebooker er begrenset med KRIPOS-filteret, som er et ikke tillatt-filter som stenger ned nettsider etter anbefaling fra KRIPOS. Dette filteret følger Chromebooken.
Alle Chromebooker har aktivert Sikkert Søk i Google. Dette betyr at søk i Google ikke vil vise treff som regnes som upassende og skadelige for barn og unge. Det gjelder både om eleven prøver å finne upassende innhold eller om eleven er uheldige med hva de søker etter. Denne funksjonen følger også Chromebooken.
Det er sperret for inkognitomodus.
Elevene på barnetrinnet har ikke tilgang til YouTube.
Ungdomsskolen har youtube med aldersbegrensning 9 år.
Elevene har ikke tilgang til sosiale medier.
Askøyskolen har et ikke tillatt-filter for skadelig og uønsket innhold som følger brukeren. Ikke tillatt-listen er et levende dokument som oppdateres i nært samarbeid med skolene.
Innstillinger på våre chromebooks hindrer at elever kan logge på med private brukere, og filtreringen følger derfor brukeren på skolen og hjemme.
For uønsket innhold som kan være forstyrrende i skoletiden, kan lærere bruke Kursverktøy. Dette fungerer som et tillatt-filter der lærere legger inn nettsteder elevene har lov til å være på. Alle andre sider blokkeres.
Chromebookene elevene bruker kommer ferdig konfigurert med nødvendig programvare for bruk i skolen. Elevene er ikke administratorer på sin Chromebook og kan ikke installere noe selv. Det er også begrensninger på hvilke innstillinger eleven kan endre på.
Skolen innhenter samtykke fra foresatte blant annet for bruk av bilder og video, samt overføring av dokumentasjon ved bytte av skole.
Les mer om samtykker i skolen her.