Tėvams

PATARIMAI TĖVAMS

  1. Mokinių tėvai (globėjai, rūpintojai) įgyvendina mokymosi sutartyse numatytus įsipareigojimus, t.y. atsako už vaiko saugumą.

  1. Įsigaliojus karantinui ir pasikeitus ugdymo formai (įdiegus nuotolinį ugdymą) mokinio tėvai užtikrina privalomųjų koronaviruso prevencijos priemonių vykdymą, laikosi rekomendacijų, rūpinasi savo vaiko sveikata.

SVARBU! Saugoti vaiką nuo neigiamos informacijos: atkreipkite dėmesį ir į tai, kokia informacija apie virusą vaikus pasiekia iš žiniasklaidos bei kritiškai įvertinkite, ar vaikams ši informacija iš tiesų yra reikalinga, padedanti išlaikyti ramybę ir emocinę pusiausvyrą. Jei vaikas savarankiškai naudojasi internetu, pasidomėkite, kokiuose interneto puslapiuose lankosi Jūsų vaikas, kokia informacija domisi ir kritiškai įvertinti jos poveikį vaikui.

  1. Įsigaliojus karantinui ir pasikeitus ugdymo formai (įdiegus nuotolinį ugdymą) mokinio tėvai padeda vaikams mokantis:

3.1 Sudaro kartu su vaiku jo ugdomosios veiklos tvarkaraštį (pamokų ir pertraukų laikai, individualių konsultacijų, virtualių susitikimų laikai ir t.t.);

3.2 Padeda vaikams naudotis virtualiomis mokymosi aplinkomis, užtikrina saugų naudojimąsi jomis;

3.3 Nuolat seka mokyklos siunčiamą informaciją ir padeda mokiniui suprasti informacijos turinį. Reguliariai tikrina el. dienyną, kitas vaiko mokymuisi skirtas platformas, kad žinotų naujausią informaciją, perduotų ją vaikams, jeigu jie patys negali/nemoka pasijungti;

3.4 Kontroliuoja ir užtikrina savalaikį vaikų atliktų darbų atsiskaitymą;

3.5 Užtikrina reguliarų mokymuisi skirtos vietos higieną (švarą, tvarką, apšvietimą);

3.6 Esant galimybei, mokymuisi ir užduotims atlikti patariama skirti išmanųjį įrenginį kuo didesniu ekranu. Dirbant planšete ar telefonu, ypatingą dėmesį skirti laikysenai.

SVARBU! Tėvai neatlieka užduočių už savo vaiką, tačiau turi būti šalia, ypač mokymosi pradžioje, kol mokinys įpranta prie savo mokymosi plano, darbų tempo, kol padedami savarankiško darbo nuotoliniu būdu pamatai.

SVARBU! Tėvams patariama nesiūlyti vaikams papildomo mokymosi turinio, geriau padėti įtvirtinti žinias naudojant papildomus informacijos resursus, pvz. dokumentinę/vaikų laidą, filmą, patyriminį mokymąsi.

  1. Mokinio tėvai atsako už vaiko dienos režimą vadovaudamiesi higienos normomis:

4.1. Sudaro kartu su vaiku jo dienos veiklos dienotvarkę (kad vaikas aiškiai žinotų, kada jis keliasi, mankštinasi, valgo, ilsisi, mokosi) ir stebi (ypač pirmąją savaitę), kaip sekasi jos laikytis.

4.2 Užtikrina, kad vaikas eitų miegoti tuo pačiu metu (pvz. 21:30), ir turėtų pakankamai poilsio prieš kitos dienos užsiėmimus ir veiklas.

  1. Mokinių tėvai aktyviai bendrauja ir bendradarbiauja su klasių vadovais, dalykų mokytojais, pagalbos specialistais, vadovais, teikia pasiūlymus:

5.1 Susirgus/pasveikus vaikui, tą pačią dieną informuoja klasės vadovą;

5.2 Vykdant patyčių prevenciją, sužinoję apie elektroninių patyčių atvejus, nedelsdami informuoja klasės vadovą/socialinį pedagogą/mokyklos vadovą ir atsako už tinkamą gautos mokymo medžiagos panaudojimą (draudžiama platinti vaizdo konferencijų įrašus).

SVARBU! Jei vaikas turi raidos, emocinių ir/ar elgesio sunkumų, pasikonsultuokite su švietimo pagalbos specialistais (specialiaisiais pedagogais, logopedais, psichologais, socialiniais pedagogais), kaip vaikui padėti priimti pokyčius ir mokytis.

DĖL VAIKŲ SAUGUMO INTERNETE

Rekomendacijas tėvams ir globėjams, kaip padėti vaikams būti saugesniems interneto erdvėje:

ŽALINGAS TURINYS.

Susidūrę su neteisėtu ar žalingu turiniu internete, praneškite www.švarusinternetas.lt.

ELEKTRONINĖS PATYČIOS.

Pastebėję patyčias internete, praneškite www.švarusinternetas.lt. Įvertinkite grėsmę vaikui, jo sveikatai - jei grasinama ar persekiojama, kreipkitės į policiją.

ASMENINĖ INFORMACIJA INTERNETE.

Priminkite vaikams niekada neskelbti asmeninės informacijos: namų adreso, telefono numerio, asmens kodo, klasės, kurioje mokosi vaikas.

SLAPTAŽODŽIAI IR PRISIJUNGIMO NUORODOS.

Priminkite, kad negalima atskleisti slaptažodžių, taip pat ir prisijungimo prie virtualių pamokų nuorodų kitiems žmonėms. Padėkite vaikams susikurti saugius slaptažodžius.

SAUGUMO IR PRIVATUMO NUSTATYMAI.

Padėkite vaikui nustatyti saugumo ir privatumo nustatymus socialiniuose tinkluose ir pasidomėkite, nuo kokio amžiaus juose savo paskyras gali kurtis vaikai.

ANTIVIRUSINĖS PROGRAMOS.

Įdiekite kompiuteryje ar kitame įrenginyje, kuriuo vaikas jungiasi prie nuotolinių pamokų, antivirusinę programą, pasirūpinkite jos atnaujinimais.

TURINIO FILTRAVIMO PRIEMONĖS.

Saugodami mažamečius vaikus nuo neteisėtos ir žalingos informacijos internete, įdiekite įrenginiuose, kuriais leidžiate jiems naudotis, turinio filtravimo priemones, apie kurias daugiau patarimų rasite čia >>>.

NEDRAUGIŠKOS NUORODOS.

Pasidomėkite, ką vaikas veikia nuotolinių pamokų metu. Iššokančios (angl. „pop-up“) nedraugiškos nuorodos ar langai gali atsirasti ir dėl kitų kompiuteryje atvertų langų ar kenkėjiškų programų, o ne dėl nuotolinio mokymosi platformos ar įrankio.

BENDRAVIMAS SU NEPAŽĮSTAMAISIAIS.

Priminkite vaikams, kad negalima bendrauti su nepažįstamais asmenimis internete ir jokiu būdu negalima eiti į susitikimus su jais.

ELGESYS NUOTOLINIŲ PAMOKŲ METU.

Priminkite, kad virtualiose pamokose galioja tokios pačios drausmės ir mandagaus elgesio taisyklės, kaip ir mokykloje!

REKOMENDACIJOS TĖVAMS (GLOBĖJAMS) APIE POKYČIUS IR VAIKO EMOCINĘ BŪSENĄ UGDYMAS(IS) NUOTOLINIU BŪDU


Pokyčiai yra neatsiejama gyvenimo dalis (pvz.,metų laikai, augalo augimas ir sunykimas, žmogaus vaikystė ir senatvė...). Gamtos stichijos, uraganai, žemės drebėjimai, pandemijos gali atnešti daug žalos, išardyti nusistovėjusią tvarką. Būna neramu, sunku, kai baigiasi kažkas, prie ko buvome pripratę. Bet tada turime galimybę išmokti ko nors naujo.


Kaip kalbėti su vaikais apie sudėtingas situacijas, pokyčius?

  • Ramiai ir atvirai pasikalbėkite su vaikais apie tai, kodėl dabar pasikeitė įprastas gyvenimo ritmas ir kokie pokyčiai laukia. Svarbu atsižvelgti į vaiko amžių, jautrumą.

  • Venkite aptarinėti prie vaikų sudėtingas situacijas, manydami, kad jie dar maži ir nesupranta, apie ką kalbama. Tėvų nerimą išduoda balso tonas, kūno kalba, tai persiduoda vaikams. Patariame vengti ir įvykių prognozės.

  • Svarbu žinoti, kad neteisingai, nepilnai suprasta informacija kelia neapibrėžtumo, nesaugumo jausmą. Vaiko vaizduotėje gali kilti realybės neatitinkantys vaizdiniai.

  • Vaikams svarbu paaiškinti, kaip saugiai elgtis esamoje situacijoje.

  • Ribokite vaikų naujienų žiūrėjimo ir skaitymo kiekį ir laiką, nes atskiri informacijos epizodai gali sukelti vaikams (ir suaugusiems) nuolatinį nerimą, stresą. Patariame pasikalbėti su paaugliais ir apie visuomenės informavimo priemonių galimą neigiamą įtaką žmonių psichikai, savijautai.

  • Stenkitės palaikyti įprastą gyvenimo ritmą. Stiprus vaikus palaikantis faktorius yra žinia apie tai, kad nežiūrint į pasikeitimus, mūsų gyvenime lieka daug pastovių dalykų, o žmogaus psichikos lankstumas leidžia sėkmingai prisitaikyti. Svarbu įtraukti vaikus į namų ruošą, tvarkymąsi, maisto gaminimą. Pareigų paskirstymas tarp vaikų šeimoje ir net „maži“ pavedimai padeda valdyti situaciją, parodo vaikui, kad daug dalykų savo gyvenime mes kontroliuojame patys, sustiprina vaikų pasitikėjimą savimi.

  • Nuotolinio ugdymo(si) metu svarbu laikytis nustatyto darbo dienos tvarkaraščio. Tvarkaraštį rekomenduojame sudaryti kartu su vaiku. Tvarkaraštis turi atitikti vaiko amžių ir poreikius, jame turi būti nurodytos dienos, valandos, veiklos.

  • Palaikykite bendravimą su kitais šeimos nariais ir artima socialine aplinka naudodamiesi nuotolinėmis technologijomis. Tai galimybė suteikti paramą sau ir kitam, sumažinant atskirtį, stresą, baimės, vienišumo ir nerimo jausmus.

APIE VAIKO POREIKIUS

Kaip pasirūpinti vaiko poreikiais nuotolinio ugdymo(si) metu?

  • Ypatingai svarbu pasirūpinti tais vaikais, kurie namuose lieka vieni, kurie turi bendravimo su bendraamžiais sunkumų, emocinių problemų. Skatinkite vaikus paskambinti, parašyti savo draugams, klasiokams ir pasidalinti su jais naudingomis nuorodomis, filmais, žaidimais ir pan.

  • Svarbu atkreipti dėmesį į tokius vaiko elgesio pasikeitimus: nemiga, sunkus miegas, naktiniai košmarai, apetito praradimas, užsisklendimas savyje. Paskatinkite vaiką pasikalbėti, pavyzdžiui: „Papasakok man apie savo baimes, kartu bijoti drąsiau“.

  • Padėkite vaikui atsipalaiduoti, naudokite relaksacinius įrašus, pasiūlykite kartų piešti, žiūrėti nuotaikingą filmą. Humoras, pajuokavimai palengvina išgyvenimus, leidžia nusiraminti.

Jums tikrai nereikia tapti visų dalykų mokytojais ir kartu su vaiku ruošti visų namų darbų!

Pasikartokime, nuo ko pradėti?


1. Paaiškinkite, kodėl dabar vaikai mokosi namie. Nekelkite aukštų reikalavimų, leiskite vaikui priprasti prie naujos tvarkos. Išlaikykite vidinę ramybę. Atliepkite vaiko emocinius poreikius.

2. Kartu su vaiku sudarykite ir laikykitės nuoseklios dienotvarkės. Apibrėžkite laiką, skirtą mokymui (si) ir poilsiui (pertraukoms), po užduočių atlikimo numatykite smagesnę veiklą.

3. Padėkite vaikui pasiruošti ramią darbo vietą (patogus stalas, prieinamos darbo priemonės, sumažinkite dėmesį atitraukiančius dirgiklius). Stenkitės, kad vaikas atsisėstų mokytis nurimęs.

4. Įsitraukite į ugdymo(si) procesą atsižvelgdami į vaiko poreikius. Su mažesniais vaikais atlikite užduotis kartu, jei jiems reikalinga pagalba. Visų amžiaus grupių vaikams svarbus tėvų domėjimasis jų ugdymo(si) procesu, bet tai neturi virsti klaidų analizavimu ar spaudimu siekti aukščiausių rezultatų. Bendradarbiaukite su pedagogais, padėkite jiems struktūruoti ugdymo(si) procesą.

5. Jei vaikas turi raidos, emocinių ir/ar elgesio sunkumų, pasikonsultuokite su švietimo pagalbos specialistais (specialiaisiais pedagogais, logopedais, psichologais, socialiniais pedagogais), kaip vaikui padėti priimti pokyčius ir mokytis.

Neapibrėžtose situacijose svarbu pasikliauti savo tėviška intuicija, priimti apgalvotus sprendimus ir lanksčiai prisitaikyti prie naujovių.

ŠEIMOS SUSITARIMO ŠABLONAS

Skaitmeninės etikos centro kartu su „Paramos vaikams centru" parengtas ir visuomenei siūlomas taikaus interneto naudojimo namuose įrankis „Šeimos susitarimo šablonas“ (pdf formatu). Tai puikus būdas pradėti taikų šeimos pokalbį apie tai, kaip internetu naudotis saugiai ir atsakingai bei kur brėžti aiškias ribas.

Kaip pranešti interneto karštajai linijai „Švarus internetas“