Our Staff

School Leadership

S Smith

Principal

J Piper

Deputy Head

A Grimley

Deputy Head

A Farrell

Assistant Head, SENDCo & Designated Safeguard Lead

J Mosley

Assistant Head

L Dowell

Assistant Head
& EYFS Lead

Team Leaders

Year 6 - K Nicholson

Year 3 - A Birchall

Year 5 - B Rose

Year 2 - E McGuire

EYFS - L Dowell

Year 4 - N Jordain

Year 1 - R Ellis

Teaching Staff

6 Dolphins

K Nicholson & A Razaq

6 Sharks

T Powell, R Barnett & J Carter

6 Whales

J Mosley & S Jones

5 Gulls

R Carter & F Archer-Smith

5 Puffins

H Goodenough & L Richards

5 Penguins

B Rose & J Bushell

4 Otters

A Grimley, K Clevett & A Atkins

4 Porpoises

N Jordain & R Whittall

4 Sealions

A Martin

3 Octopus

K Kass & D Bywaters

3 Rays

A Birchall & J Turner

3 Seals

N Fleming & T Palmer

2 Jellyfish

E Barnett, H Heath & J Parker

2 Seahorses

L Bush & A Hunter

2 Turtles

E McGuire, C Timmis & A Farrell

1 Angelfish

C Mealey & G Margetts

1 Puffer Fish

R Ellis

1 Rainbow Fish

L O'Connell

Reception

Coral

L Dowell

Reception

Shells

S Rains

Reception

Starfish

A Grimley

Enhanced Speech
& Language Provision

Oysters

J Veale

Modern Foreign Languages Teacher

P Bell

Music Teacher

D Gray

Phonics & Early Reading Teacher

S Eccles

Early Years Support Teacher

C Ford

(Maternity Leave)

Pastoral & Behaviour Lead Teacher

K Curran

Pebbles Nursery Staff

EYFS Lead

L Dowell

Nursery Manager

Miss J Wright

Nursery Teaching Assistants

E Darke, Z Stone,
R Northway, H Taylor

Nursery Apprentice

L Fletcher-Frost

Nursery Club Assistants

S Hill, Z Stone, R Northway

Support Staff

HLTA

B Perkins

Foundation HLTA

A Baker

Key Stage 1 Teaching Assistants

L Cosway, E Hatswell, S Hayes,
J Lintern, L Manley, S Marshall

Foundation Stage Teaching Assistants

D Fisher, K Gale-Ross, S Joshi, R Panayidis

Pastoral Support

L Andrews, D Aston, M Chapman, E Cadman,

J Cunliffe, N Fields, J Price, R Rossi

Support Teaching Assistants

C Bickle (IT), J Hardacre (Enhanced Speech & Language Provision),

K Northcott (Medical), A Pollard (Speech & Language)

Family Support Team

L Bastow & Mr W Nash

Wrap-around Care Team

Breakfast Club

Supervisor

W Nash

Breakfast Club Assistants

B Perkins, J Cunliffe

After School Club

Supervisors

W Nash & L Andrews

After School Club Assistants

B Perkins, J Cunliffe

Admin Team

PA to Principal

J Lee

Admissions Officer

F Burgess

School Administrator

S Ryder

Canteen Staff

Catering (Aspens)

J Scholz (Head Cook)

H Wicks (Deputy Cook)

Catering Assistants (Aspens)
M Bailey, I Eaton, N Perring, A Gaisford

Mealtime Assistants

J Cliff, L Coldwell, M Chadwick, A Gaisford, L Townsend
J Scott, A O'Hara, A Taylor, S Trott, S Hill

Premises Team

Facilities (AET)

R Blake (Buildings Operations Supervisor)
L Fraser (Buildings Operations Assistant)

Cleaners

M Bailey, L Cole, C Danby, J Drew,
N Fields, A Taylor, E Kane, J Scott, S Trott

School Crossing Patrol (Torbay Council)

C Danby