Як перейти на українську мову

Маємо величну країну Україну, маємо величний Народ, маємо Мову солов’їну… то чому ж «тьохкаємо» мовою брата ворога?!

Друже, якщо ти вже ухвалив / ухвалила для себе рішення перейти на українську мову спілкування й не тільки на час виконання професійних обов’язків, у закладі освіти чи в державній установі, а всюди, і в побуті зокрема, то тобі з нами по дорозі. Дякуємо, що зробив /зробила цей крок!

Спробуємо надати поради, як зробити це легко, безболісно й головне – успішно.

1.  Внутрішня мотивація бути мовно стійким чи стійкою – понад усе!

Найперше скажи собі: немає нічого неможливого!

Жодні зовнішні чинники не працюватимуть на успішний результат довго, а ось якщо є величезне внутрішнє бажання зробити щось, досягти успіху й подолати всі труднощі самостійно, буде значно легше. Бо ж це твій вибір! Зовнішні мотиватори навіть можуть бути небезпечними, адже коли нам щось потрібно зробити, переступивши себе, це викликає спротив. Ти українець чи українка. Зроби подарунок своїй зраненій війною країні. Заговори! І тут тобі допоможе любов. Полюби Україну, себе й свою мову! Тож тепер ти вивчатимеш частину себе, а вона, безумовно, має бути гарною.

2. Як зробити перший крок?

Соромишся заговорити з рідними чи друзями? Вони все ще розмовляють мовою «общепонятною»? Тоді спробуй спочатку говорити українською з незнайомими людьми – у магазині з касиром, у транспорті, у банку чи на пошті. Звернися на вулиці до перехожого й запитай, як кудись пройти. У тебе вийшло? Пробуй! І ти обов’язково подолаєш комплекс меншовартісності – мовний бар’єр, який у нас зрощували десятиліттями.  

3. Не зупиняйся на півдорозі!

Спочатку твоє мовлення може бути не таким взірцевим, як би хотілося. Так ідеально не буває ні в кого! Ніхто не обіцяв, що буде легко й просто. Буде складно. Буде зневіра, думки «я не зможу», «я розмовляю не так гарно, як Павло, як Ганна..», «на мене всі звертають увагу», «я смішний / смішна»… Ці думки такі підступні. Що робити? Дивися пораду першу! Будь стійким / стійкою! Та й знаєш, це всього лише говорити, а не воювати за мову на передовій, не мерзнути в окопі… Перші незручності потрібно подолати своєю наполегливістю.

4. Українськомовне оточення надихатиме!

Частіше спілкуйся з друзями, колегами, знайомими, які спілкуються українською. Будь уважним / уважною до того, як говорять навколо. Прислухайся, аналізуй, будь допитливим / допитливою. Зазирай до словників, якщо чуєш розбіжності в наголошуванні чи у вимові. Може, ти чутимеш не ідеальне мовлення, але з цими співрозмовниками тобі буде значно легше, простіше. Ти не будеш білою вороною.

Було б чудово, якби поруч був хтось, чиє мовлення є взірцевим. Якщо ж немає, теж не біда! Дивися українські фільми, читай сучасну українську літературу. На допомогу прийдуть якісні аудіокниги українською. Отак наслухаєшся красновмовних текстів і говоритимеш усе краще й краще.

5. Хай твої гаджети теж заговорять українською!

Твій комп’ютер досі спілкується з тобою російською? Ти ще досі в пошуковику ставиш запитання до гугла російською? Усе в твоїх руках. Зміни це просто сьогодні! Зараз! Подивімося на твоє ім’я у мережі «Фейсбук», у системах обміну повідомленнями «Вайбер», «Телеграм», – усюди, де ти спілкуєшся зі світом.

Тебе там звуть Єлєна, Ніколай чи Наталья? Усього кілька натискань на потрібні кнопки – і ти Олена, Микола, Наталя. Отак краще!

Так ти вже зробив чи зробила послання всім, що ти українець, що ти українка. Візьми за правило робити замовлення українською. Зараз це й не сміливість, адже всі служби в Україні тепер говорять українською. Якщо ж ні, натякни, ні, прямо скажи, що вимагаєш української.

6. Не бійся помилок! Не помиляється тільки той, хто нічого не робить!

Помилки будуть. Не будь занадто вимогливим до себе. Навіть філологи помиляються! Рідну мову ми вивчаємо упродовж усього життя, і вона продовжує і продовжує відкривати нам свої таємниці. Порада: навчайся на чужих помилках, помічай свої, звертайся за консультацією до фахівців, шукай відповідь у словниках, довідниках, зрештою, в Українському правописі.

Як уникнути помилок і навчитися говорити й писати українською грамотно, а може, і красномовно, поговоримо в наступній статті.


З побажаннями успіхів
в опануванні української мови
Людмила Марецька