Мінна безпека

НОРМАТИВНА БАЗА

1. Методичні рекомендації щодо проведення просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу в закладах дошкільної освіти з питань уникнення враження мінами, вибухонебезпечними предметами та ознайомлення з правилами поводження в надзвичайних ситуаціях (лист МОН від 25.04.2022 р. № 1/4428-22.

2. Методичні рекомендації щодо проведення бесід із учнями загальноосвітніх навчальних закладів з питань уникнення ураження мінами і вибухонебезпечними предметами (лист МОН від 30.07.2014 р. № 1/9-385).

3. Забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану (лист МОН № 1/3737-22 від 29.03.2022).

4. Рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні (лист МОН від 02.04.2022 р. № 1/3845-22).

КОРИСНІ ОНЛАЙН-РЕСУРСИ

Все про мінну безпеку як для дорослих, так і для дітей різного віку від “UNICEF. Спільно до безпеки”.

Цільова аудиторія: учителі, батьки та діти.

Посібник для вчителів з мінної безпеки 

Цільова аудиторія: учителі 

Посібник розроблений Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні в рамках проєкту популяризації теми мінної просвіти.

Завдяки цьому посібнику вчитель:

• зрозуміє базові принципи мінної безпеки;

• отримає чіткі рекомендації щодо проведення уроків із мінної безпеки для школярів 1-4 класів, а також 5-11 класів;

• дізнається, як пояснювати сенситивну інформацію дітям різного віку без шкоди їхньому психічному здоров’ю.

Прямий ефір відбувся 1 червня 2022 р.

Під час всеукраїнського інтерактивного онлайн-уроку із мінної безпеки для учнів 5-11 класів говорили  про те:

      як розрізнити вибухонебезпечні предмети;

      де може чатувати небезпека та які знаки попереджають про неї;

      як зробити свої прогулянки та пересування безпечними і яких правил вкрай важливо дотримуватися.

З цього ресурсу діти дізнаються, як відрізняти вибухонебезпечні предмети, де вони можуть приховуватися, які знаки попереджають про них та яких правил безпечної поведінки потрібно дотримуватися у разі виявлення міни чи боєприпасів.

Уроки тривалістю 15 хвилин містять завдання, мультфільми і відеоматеріали.

Заняття створені для початкової (відеозапис уроку), середньої та старшої школи (відеозапис уроку) .

Презентація до уроку з мінної безпеки для учнів 1-4 класів

Презентація до уроку з мінної безпеки для учнів 5-11 класів

Навчаємось мінній безпеці (навчальне відео від ЮНІСЕФ )

Цільова аудиторія: учителі, батьки та діти

ЮНІСЕФ спільно з Державною службою надзвичайних ситуацій та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України підготували серію освітніх відео з песиком Патроном про ризики тих вибухонебезпечних предметів, які можна зустріти на території України, де велись бойові дії.

Інформаційний мультиплікаціний ролик для дітей, в якому Вовк Діккі розповідає про вибухові пристрої, які можуть нести небезпеку в умовах війни (7 серій).

Комікс «Савка і Баклан — замінована прогулянка» (сайт “Прометей”)

Цільова аудиторія: діти

Комікс «Савка і Баклан — замінована прогулянка» створений для дітей молодшої школи з прифронтових територій на Сході України. Щороку боєприпаси забирають життя мирних жителів, особливо дітей, які ще не розуміють довколишніх небезпек. Видання має допомогти дітям усвідомити ризики та загрози, вберегти їх життя та здоров’я. Сюжет коміксу і герої створені спеціально для наших реалій, з урахуванням специфіки конфлікту на Сході України. 

Героєм цієї пізнавальної історії є добрий і кмітливий песик із планети Земля.

Скориставшись скрутними обставинами щеняти і його довірливістю, лихий і підступний чолов’яга на ім’я Бенг обдурив малого і заманив на планету Чудасію. Лиходій переконав песика, до якого, до речі, звертався не інакше як «Цить!», що повсюди треба потайки підкладати подарунки для діточок. Це начебто їхня благородна місія! І вони вдвох розкладали скрізь цікаві предмети та іграшки...

Насправді іграшки виявились вибухівками! Місту загрожувала біда!

Stopmina

Цільова аудиторія: учителі, батьки та діти

Стопміна – це освітній проєкт, спрямований на підвищення поінформованності та обізнанності дітей і дорослих на сході України щодо ризиків від вибухонебезпечних предметів, створений Данською Радою у справах біженців.

Корисні сторінки:

  Онлайн-курси для дітей, підлітків та дорослих.

  Що потрібно знати? (загрози; небезпечні території та їх індикатори; офіційні і неофіційні знаки; небезпечна поведінка; правила та алгоритми безпечної поведінки).

  Про нас.

  Відео дітям (мультфільми) і дорослим.

 Як поводитись в умовах загрози замінування

Цільова аудиторія: учителі та батьки

З початку бойових дій в Україні військові та піротехніки ДСНС знешкодили тисячі боєприпасів та авіаційних бомб. Загроза замінування на території ведення бойових дій залишається великою. Ресурс пропонує перелік рекомендацій щодо того, як поводитись на територіях, де існує ризик наявності мін та інших вибухових пристроїв.

Розробка заняття “Мінна НЕбезпека”.

Цільова аудиторія: учителі, батьки та діти 

Мета:

      розповісти про наслідки російського наступу та окупації, які становлять небезпеку для людей,

      показати, які правила діють на звільнених територіях щодо мінної небезпеки,

      повідомити, які служби відповідають за безпеку людей на цих територіях,

      ознайомити з переліком вибухонебезпечних предметів (відео),

      вивчити та закріпити правила поводження з небезпечними чи підозрілими предметами, розробити алгоритм дій, коли зіткнувся з вибухонебезпечним предметом. 

Друга світова війна завершилася 77 років тому, але по всьому світу продовжують знаходити бомби та міни, що так і не розірвалися. На жаль, інколи це призводить до трагедій. І зараз ми маємо розуміти всі наслідки війни рф проти України, зокрема величезну кількість боєприпасів, які ще доведеться знайти та знешкодити. Більше на сайті! 

Кишеньковий довідник з безпечних дій у різних загрозливих ситуаціях  -  Ніякої реєстрації. Ніяких обов’язкових тестів. Максимально Доступно та Безкоштовно. А після скачування працює оффлайн, БЕЗ Інтернету.

У застосунку зібрана вся корисна інформація та алгоритми безпечних дій поблизу або у зонах бойових дій:

       як діяти при раптових обстрілах (артилерійському, ракетно-бомбовому, запалювальними речовинами);

       що робити при хімічній атаці та ядерному вибуху;

       список необхідних речей при евакуації;

       безпечні зони та порядок евакуації на підприємствах та у навчальних закладах;

       як правильно надавати домедичну допомогу при критичних пораненнях.

ОНЛАЙН-КУРСИ З МІННОЇ БЕЗПЕКИ

НА ЦЬОМУ КУРСІ ВИ:

      довідаєтесь, як пов'язані між собою поняття «криза», «кризова ситуація», «надзвичайна ситуація», «надзвичайний стан», «воєнний стан»; як підготуватися до надзвичайної ситуації і якого алгоритму дій дотримуватися; як реалізується співробітництво в умовах надзвичайної ситуації;

      навчитеся розробляти порядок дій для конкретної ситуації ‒ у разі повітряної тривоги, евакуації, повернення на деокуповану територію, виявлення мін чи інших вибухових пристроїв, перебування в заручниках, під обстрілами в зоні бойових дій, закріплення ворожих військ на території громади, настання хімічної та радіаційної загрози тощо;

      отримаєте практичні поради щодо формування запасів на випадок надзвичайної ситуації, підготовки укриття, надання домедичної допомоги потерпілим, убезпечення себе та дітей у мережі.

ЗАВДАННЯ КУРСУ

      Надати всім учасникам навчання перевірену інформацію щодо мін і вибухонебезпечних предметів та їхніх різновидів.

      Сформувати необхідні компетентності у педагогічних працівників та працівників із охорони праці в організаціях/підприємствах/компаніях для ефективної передачі знань щодо загроз від мін та ВНП, а також навичок безпечної поведінки жителям місцевих громад.

      Надати EORE-тренерам необхідний інструментарій для формування у дітей та дорослих ціннісного ставлення до життя і здоров’я.

Перша домедична допомога в умовах війни (платформа Prometheus)

Цільова аудиторія: учителі 

НА ЦЬОМУ КУРСІ ВИ:

      дізнаєтеся про алгоритм MARCHE та його складові, факти про кров, ознаки кровотечі та кровоспинні засоби, джгути та важливі принципи роботи з ними, основи зовнішнього масажу серця та методи зупинки немасивних кровотеч, дії для зігрівання потерпілого та опіках трьох ступенів, а також загальну хронологію надання допомоги;

      навчитеся зупиняти кровотечу методом накладання джгута (турнікету), тампонади та створювати джгути з підручних матеріалів, оцінювати свідомість постраждалого та звільняти дихальні шляхи, здійснювати зовнішній масаж серця, проводити огляд постраждалого та викликати швидку.

Програма «Помічай, упізнавай, поводься безпечно: підвищення обізнаності про ризики вибухонебезпечних предметів» (кабінет Професійного розвитку Edwey)

Цільова аудиторія: учителі

  Мета програми - підвищити поінформованість авдиторії щодо базових типів вибухонебезпечних предметів; ознайомити з правилами поведінки на територіях, що потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами; надати методичні основи навчання дітей безпечній поведінці на зазначених територіях.

  Суб’єкт підвищення кваліфікації: Громадська організація «ЕдКемп Україна».

  Розробники / розробниці програми: Юлія Чикольба - експертка з питань протимінної діяльності, співавторка програм навчання ризикам вибухонебезпечних предметів у співпраці із низкою міжнародних гумінітарних організацій та агенцій ООН в Іраку, Афганістані, Сирії та Україні, випускниця програми Департаменту військових студій Королівського Коледжу Лондона.

Курс з інформування про ризики вибухонебезпечних предметів (Освітній проєкт “Stopmina”)

Цільова аудиторія: діти 6-11 років

  Цей онлайн-курс підвищить рівень ваших знань про те, як діяти в небезпечних ситуаціях.

  Ви дізнаєтесь про правила та алгоритми безпечної поведінки при виявленні міни або іншого вибухонебезпечного предмета.

  Ви з більшою впевненістю зможете пересуватися по місцевості, де проходив або проходить збройний конфлікт.

  Цей онлайн-курс підвищить рівень ваших знань про те, як діяти в небезпечних ситуаціях.

  Ви дізнаєтесь про правила та алгоритми безпечної поведінки при виявленні міни або іншого вибухонебезпечного предмета.

  Ви з більшою впевненістю зможете пересуватися по місцевості, де проходив або проходить збройний конфлікт.

  Цей онлайн-курс підвищить рівень ваших знань про те, як діяти в небезпечних ситуаціях.

  Ви дізнаєтесь про правила та алгоритми безпечної поведінки при виявленні міни або іншого вибухонебезпечного предмета.

  Ви з більшою впевненістю зможете пересуватися по місцевості, де проходив або проходить збройний конфлікт.

Для кого цей курс. Знання про мінну безпеку життєво важливі для кожного, хто перебуває на звільнених територіях або тільки планує туди свій шлях. А про правила безпечної поведінки необхідно говорити і знати всім, хто проживає в Україні, адже повне очищення країни від мін триватиме роками навіть після завершення війни.

Фонд Східна Європа разом із Державною службою України з надзвичайних ситуацій створили цей курс для всіх українців.

Структура курсу. П’ять коротких уроків порушують головні питання про вибухонебезпечні предмети та правила поводження з ними. Фагот разом з експертом Державної служби України з надзвичайних ситуацій Іваном Шепелєвим просто і доступно розповідають:

      Якими бувають вибухонебезпечні предмети та принципи їхньої дії.

      Як і де ворог може залишати по собі міни, снаряди та розтяжки.

      Де шукати офіційну інформацію про те, чи безпечні певні території.

      Як правильно говорити про мінну безпеку з дітьми різного віку.