Aktuálně

Abonentní koncert otevřel Frenštátský klavírní festival jedinečným hudebním zážitkem


V pátek 24. května 2019 ve velkém sále frenštátského Domu kultury vystoupilo Trio České filharmonie, tvořené koncertními mistry Romanem Patočkou, Václavem Petrem a klavírním virtuosem Martinem Kasíkem. Tento koncert byl v mnohém výjimečný. Uskutečnil se totiž nejen letošní třetí abonentní koncert, ale otevřel zároveň čtvrtý ročník Frenštátského klavírního festivalu, jehož součástí se letos poprvé abonentní koncert stal.

Pro programy klasické hudby ve Frenštátě pod radhoštěm byl zásadním a výjimečným rok 2013. V tomto roce započaly cykly abonentních koncertů, ale došlo také ke zrození Frenštátského klavírního festivalu, který inicioval frenštátský rodák a klavírista světové úrovně Martin Kasík, společně s ředitelem frenštátské ZUŠ Vladimírem Vondráčkem. Nyní v pátek 24. května proběhl už 4. ročník toho festivalu, který do města přivádí nejlepší české interprety světového formátu, aby přednášejí stěžejní díla klavírní a komorní hudby.

Koncerty vždy zahajují talentovaní žáci frenštátské Základní umělecké školy. Nejinak tomu bylo i na tom pátečním, kde za klavírního doprovodu Martina Kasíka, skladbu Suitu B dur Pavla Josefa Vejvanovského zahrál na trubku Sebastian Šupola.

Poté už diváci na pódiu přivítali Trio České filharmonie tvořené houslistou Romanem Patočkou, violoncellistou Václavem Petrem a klavírním virtuosem Martinem Kasíkem. V první polovině programu zazněly Dumky trio Antonína Dvořáka, které napsal těsně před odjezdem do Ameriky a druhá část programu patřila Bedřichu Smetanovi a jeho Triu g moll, ve kterém Smetana vyjadřuje tragické pocity po smrti své milované pětileté dcery Bedřišky. V závěru koncertu diváci umělce ocelili dlouho trvajícím potleskem a odměnou jim byl přídavek, který byl zahrán s neskrývanou srdečností vůči frenštátskému publiku.

Program Frenštátského klavírního festivalu byl rozplánován do dvou dnů. Kromě slavnostního koncertu proběhl bohatý doprovodný program, který zahrnoval master class pro 9 účastníku pod vedením Martina Kasíka, slavnostní vernisáž obrazů malíře Dominika Petra z jihomoravských Rosic, jehož obrazy jsou součástí klavírního festivalu od samého počátku nebo koncert účastníků master class během sobotního večera.

Abonentní cyklus bude ve svém programu pokračovat po krátké letní přestávce opět v září, kdy posluchačům odhalí svět temperamentního argentinského tanga v podání charismatické zpěvačky, houslistky a skladatelky Gabriely Vermelho, která vystoupí společně s pěticí vynikajících instrumentalistů Escualo Quintet.V sobotu byl nabitý program a jedním z důležitých bodů byly masteclass Martina Kasíkem - zde jedna z reakcí účastníků:


"Vážený pane řediteli, dovolte nám ještě jednou Vám a vašemu týmu poděkovat za krásný klavírní festival. Takovou profesionální a charismatickou ZUŠku se dá jen stěží najít. Budeme moc rádi jestli se nám podaří se k vám za 2 roky znovu “probojovat”. S přáním všeho dobrého do Frenštátu přejí Pokorní."Comments