Aktualności


Wakacje !!!!

opublikowane: 30 cze 2020, 01:07 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 30 cze 2020, 04:59 przez Sekretariat Sekretariat ]

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2019/2020
wszystkim Nauczycielom, Pracownikom
Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej oraz Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania 
za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.
Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień
oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Dyrektor ZSZ w Bobowej


Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacje dla mieszkańców

opublikowane: 30 cze 2020, 00:50 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 30 cze 2020, 00:52 ]

Dzień dobry,

Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez POWIAT NOWOTARSKI, w ramach którego prowadzimy nieodpłatną pomoc prawną oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, w tym nieodpłatne mediacje.

Celem jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, przy wsparciu prawników i doradców obywatelskich.

Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy - prowadzimy również edukację prawną.Zachęcamy do korzystania ze świadczeń,  na stronach internetowych, serwisach społecznościowych i tym podobnych kanałach komunikacji. Chcemy aby informacja trafiła do możliwie największej liczby mieszkańców.

LINK DO FILMIKU:
publikacja na portalu społecznościowym YouTubehttps://youtu.be/MAHGmyBCyrA

publikacja na tematycznym profilu na Facebookuwww.fb.com/pomocprawna.sursumcorda/videos/268888730859004/?t=51


Ponadto, przekazujemy linki do trzech filmików edukacyjnych z zakresu: mediacji, praw konsumenckich oraz cyberprzemocy, które także mogą zostać wykorzystane i opublikowane na Państwa serwisachdo czego zachęcamy.

Mamy przekonanie, że szczególnie w tym czasie dynamicznych zmian w prawie - wielu mieszkańców może mieć pytania i wątpliwości natury prawnej, w czym mogą być przydatni dostępni specjaliści. Pomoc świadczona jest w pełnym zakresie prawa, również dla osób prowadzących jednoosobową działalnosc gospodarczą, które w przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie zatrudniali pracowników.

Szczegółowe informacje o zakresie i zasadach korzystania ze wsparcia znajdują się na stronie internetowej Powiatu - https://bip.malopolska.pl/spgorlice,m,288869,nieodplatna-pomoc-prawna.html


Z nadzieją na życzliwą współpracę,

--
z wyrazami szacunku:

Sabina Kowalczyk
Koordynator projektu

Stowarzyszenie SURSUM CORDA (łac. „w górę serca”)
ul. Lwowska 11  |  33-300 Nowy Sącz
tel. 18 44 11 994 / 535 332 822

Zakończenie roku szkolnego w ZSZ w Bobowej

opublikowane: 30 cze 2020, 00:45 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 30 cze 2020, 05:05 przez Sekretariat Sekretariat ]

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020, z racji spełnienia wymogów sanitarnych, odbyło się dwuetapowo. Część uczniów odebrała świadectwa 
w piątek 26 czerwca, pozostali uczynili to dopiero 
w poniedziałek.

Ten rok szkolny zostanie zapamiętany przez uczniów, nauczycieli i rodziców jako szczególny, naznaczony nieznaną dotychczas współczesnym pokoleniom epidemią koronawirusa, niewidzialnego wroga, który skutecznie sparaliżował wiele dziedzin życia społecznego, kulturalnego, oraz gospodarczego na całym świecie. Także szkoły, musiały znaleźć się w tej nowej zupełnie dla nich sytuacji.

Dzięki zrozumieniu, wspólnemu wysiłkowi i zaangażowaniu udało się zakończyć ten rok szczęśliwie, w zdrowiu, osiągając wyznaczone cele. Niektórzy uczniowie mogą pochwalić się nawet lepszymi wynikami niż uzyskiwali w normalnych warunkach.

Ważne jest, aby budować dom na solidnych fundamentach – powiedział, nawiązując do słów ks. Jarosława Kokoszki wypowiedzianych w czasie kończącej rok szkolny Mszy Świętej, dyrektor szkoły Wojciech Szafraniec.

Dla Was tym fundamentem jest zdobyta wiedza i solidne wykształcenie, dające  szanse na godne wejście w dorosłe życie. Te słowa skierował szczególnie do absolwentów opuszczających właśnie mury szkoły.

Pomimo utrudnień wynikających z rygorów sanitarnych młodsi koledzy, jak każe zwyczaj, pożegnali odchodzących dobrym słowem i symbolicznymi upominkami.

Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny rozpoczniemy tradycyjnie i szkoła znów zacznie tętnić życiem. Pierwsze dni rekrutacji pokazują duże zainteresowanie nauką w tej placówce,
w której wykorzystując nieobecność uczniów poczyniono wiele starań i przedsięwzięć aby nowy rocznik przyjąć w jeszcze lepszych do nauki i pracy warunkach.

Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego wypoczynku, zdrowia oraz szczęśliwego powrotu po wakacjach. Szczególne podziękowania składamy rodzicom za zrozumienie, cierpliwość i pomoc okazaną w czasie zdalnego nauczania, dzięki czemu możliwe było osiągnięcie wspomnianych wysokich wyników.

 

                                                                                   Opracował: Janusz Średniawa

Wyniki II Turnieju e-sportowego

opublikowane: 7 cze 2020, 00:42 przez Tomasz Gucwa   [ zaktualizowane 7 cze 2020, 02:17 ]

Trzeci Turniej e-sportowy w grze COUNTER STRIKE GLOBAL OFFENSIVE już za nami. W tym roku, z racji epidemii koronawirusa, został on rozegrany zdalnie.
Organizatorzy – uczniowie technikum informatycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej, pod opieką nauczyciela Pana Tomasza Gucwy dołożyli wszelkich starań aby sprawnie przeprowadzić to ciekawe przedsięwzięcie. 

Jak w latach ubiegłych, tak również teraz zgłosiło się wielu chętnych do tej formy rywalizacji i całemu turniejowi towarzyszyły prawdziwie sportowe emocje. Okazuje się, że w trudniejszym czasie jaki obecnie przeżywamy, technologia IT jest często jedyną dostępną i bezpieczną formą szerszego kontaktu nawet między większymi grupami ludzi. Może służyć nauce, pracy lub takiej właśnie zabawie połączonej z rywalizacją jak wspomniany turniej.
Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:

I - Miejsce Drużyna Immersive
Grzegorz Libront
Wojciech Sobol
Norbert Nogawka
Kamil Flądro
Krzysztof Włodarz

II - Miejsce Drużyna Eagle One 
Sebastian Myśliwiec 
Damian Myśliwiec 
Przemysław Warzecha 
Jakub Lewczyk 
Jacek Chilmanski

III - Miejsce Drużyna eLeCtr0nic Sp0rt Play z0ne 
Miłosz Radzik
Rafał Zemrzycki


Kamil Pękala
Kamil Jokś
Kacper Skowron

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i sportowe emocje, zwycięzcom gratulujemy sprawności i formy a wszystkich chętnych już zapraszamy za rok na kolejną III edycję tej emocjonującej zabawy. Nagrody dla zwycięzców ufundowała firma FAKRO.

 

Ogłoszenie Dyrektora Szkoły

opublikowane: 4 cze 2020, 04:54 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 24 cze 2020, 01:01 ]

Komunikat dla uczniów, nauczycieli SP2 – Miasto GrybówW związku z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego i zasad BHP, 
Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Wyspiańskiego w Bobowej informuje, iż rozdanie świadectw uczniom
odbędzie się w dwóch terminach zgodnie z poniższym harmonogramem.


HARMONOGRAM ODBIORU ŚWIADECTW:

w dniu 26 czerwca br. (tj. piątek)
godz. 9:00 - klasa 3aT
godz. 10:00 - klasa 3aSB
godz. 11:00 - klasa 2ISB
godz. 12:00 - klasa 1bT

w dniu 29 czerwca br. (tj. poniedziałek)
godz. 9:00 - klasa 1aT
godz. 11:00 - klasa 1aSB
godz. 12:00 - klasa 1bSB

Msza święta na zakończenie roku szkolnego
zostanie odprawiona 25.06.2020r. (tj. czwartek) o godz. 9:30
w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Bobowej.
Obowiązuje strój galowy.

Biblioteka szkolna czynna od 1 czerwca 2020 r.

opublikowane: 1 cze 2020, 23:32 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 2 cze 2020, 01:48 ]

Zawiadamiamy, że biblioteka szkolna jest czynna
od 1 czerwca:

od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 12:00.


(w dniu 10.06.2020 – biblioteka nieczynna)

Prosimy uczniów o zwroty wypożyczonych książek. 

Przed wizytą w bibliotece szkolnej prosimy zapoznać się z Regulaminem przyjmowania zwrotów.Regulamin przyjmowania zwrotów wypożyczonych książek w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej.


  1. Przed wejściem do szkoły i podczas wyjścia czytelnik dezynfekuje ręce (płyn znajduje się przy drzwiach). 

  2. Wymaga się noszenia maseczki na terenie szkoły. Nauczyciele bibliotekarze oraz czytelnicy powinni przebywać w bibliotece w maseczce i rękawiczkach ochronnych.

  3. W bibliotece może jednocześnie przebywać 1 osoba (czytelnik), nie licząc nauczycieli bibliotekarzy.

  4. Osoby oczekujące na wejście do biblioteki muszą zachować odstęp min. 1,5m od innych osób.

  5. Powierzchnie wspólne z którymi stykają się użytkownicy powinny być często czyszczone, dezynfekowane.

  6. Wszystkie zwrócone materiały biblioteczne podlegają kwarantannie. Na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby), na papierze wirus jest aktywny do 24 godzin.

  7. Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek (pudła). Składowane książki są oznaczone datą przyjęcia.

31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

opublikowane: 26 maj 2020, 04:17 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 2 cze 2020, 02:54 ]

Palenie tytoniu a koronawirus 

Światowy Dzień Rzucania Palenia - PSSE w Rawie MazowieckiejPalenie to nie „Słaby Charakter” czy  „Brak Silnej Woli”. To uzależnienie, które powoduje, że osoba chora kontynuuje palenie. To przewlekła
i nawracająca choroba, która niszczy ciało, zmienia myślenie i sposób zachowania.

Wszystkie wyroby tytoniowe zawierają bardzo silnie uzależniającą substancję –nikotynę. Nikotyna jest substancją psychoaktywną, która zmienia pracę mózgu i wpływa na stan emocjonalny oraz fizyczny osoby która jej używa. Większość użytkowników wyrobów tytoniowych po krótkim czasie palenia papierosów odczuwa przymus ich stosowania i dolegliwości fizyczne, jeśli nie przyjmą kolejnej dawki nikotyny. Każdy, kto stosuje produkty zawierające nikotynę  czyli  papierosy, e-papierosy, ryzykuje, że się od nich uzależni.

Dlaczego warto rzucić palenie?

To proste – rzucenie palenia to najlepszy sposób na ochronę i poprawę swojego stanu zdrowia. Odstawienie wyrobów tytoniowych zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu problemów, w tym co najważniejsze, problemów zdrowotnych z którymi wiążą się trudności, ból i cierpienie zarówno osoby palącej jak i jej bliskich.

Rzucenie palenia redukuje ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym:

· NOWOTWOROWYCH

· UKŁADU  KRĄŻENIA

· UKŁADU  ODDECHOWEGO

Na łamach prestiżowego czasopisma „The New England Journal of Medicine” zostały opublikowane badania, z których wynika, że palacze , którzy zachorują na COVID-19, są dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć niż inni pacjenci z tą chorobą. Palacze są szczególnie zagrożeni  ciężkim przebiegiem COVID-19, ponieważ choroba atakuje układ oddechowy, a przecież palenie tytoniu uszkadza drogi oddechowe
i płuca.
Koronawirus powoduje wzmożone 
włóknienie płuc, które  może występować również u osób młodych, które wdychają zanieczyszczone  powietrze, palą papierosy lub e-papierosy.

Korzyści z zaprzestania palenia odczuwane są w wielu wymiarach: zdrowotnym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym, a nawet estetycznym.

ZASADA  ABC

A - ABSTYNENCJA -  nie zaczynaj palić! Nie wiesz, jak zareaguje Twój organizm i czy w szybkim czasie się nie uzależnisz.

B - BEZWZGLĘDNIE  RZUĆ  PALENIE! Jeśli palisz, rób wszystko co w Twojej mocy, żeby rzucić palenie. Nie poddawaj się przy niepowodzeniach, podejmuj kolejne próby i szukaj specjalistycznej pomocy.

C - CHROŃ  SIEBIE  I  SWOICH  BLISKICH! Unikaj przebywania w towarzystwie osób palących
i miejscach, w których się pali. Stań się rzecznikiem wspólnej idei- świata bez papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Otwarcie deklaruj, że nie palisz. Nie dawaj przyzwolenia na palenie.

Każdy kto pali, może  przestać palić! Często jest to długotrwały proces w którym przeplatają się okresy abstynencji, nawrotów i podejmowania kolejnych prób odstawienia papierosów. Rzucenie palenia jest korzystne dla zdrowia, nawet wtedy, gdy wystąpiły już pierwsze zdrowotne konsekwencje używania wyrobów tytoniowych.

Ważne fakty związane z tytoniem:

· Palenie zabija

· Palenie jest niemodne

· Dym tytoniowy powoduje choroby u niepalących

· Nie ma bezpiecznego papierosa, ani bezpiecznej dawki dymu

· Kobieta, która chce zostać matką nie powinna palić.

 

Kiedy rzucasz palenie, unikaj:

· osób palących, które nie respektują prawa innych do niepalenia

· sytuacji i osób, które silnie kojarzą  się z paleniem

· wszystkiego co osłabi Twoją zdolność do walki z samym sobą.


 16 listopada 2017. Światowy Dzień Rzucania Palenia - Turek24 ...


Palaczom życzymy  powodzenia w zerwaniu z nałogiem!

 

Maseczki od Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej

opublikowane: 19 maj 2020, 14:43 przez Tomasz Gucwa   [ zaktualizowane 26 maj 2020, 06:00 przez Sekretariat Sekretariat ]

Trwająca pandemia koronawirusa powoduje wciąż duże zapotrzebowanie na maseczki ochronne. W obecnej sytuacji, to produkt niezbędny niemal dla każdego. Nie pierwszy raz nauczyciele
i pracownicy bobowskiego Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Wyspiańskiego w obliczu potrzeby wykazali się kreatywnością i zrozumieniem sygnalizowanego problemu. I tak zrodził się pomysł szycia maseczek ochronnych pod hasłem „Kto nie nosi - ten roznosi”


Pomysłodawcą akcji szycia maseczek była Pani Alicja Iwańska – kierownik szkolenia praktycznego w tej placówce. Do zespołu szyjącego dołączyła Pani Cecylia Ligęza, Pani Teresa Zięba oraz Pani Beata Szafraniec, prywatnie żona dyrektora szkoły Wojciecha Szafrańca, który to z dużym zaangażowaniem koordynował całość przedsięwzięcia.
Znamienne jest to, że wszystkie Panie szyjące wspomniane maseczki są absolwentkami krawiectwa, kierunku bardzo popularnego niegdyś w bobowskiej szkole. I chociaż wykonują dziś zupełnie inne zawody, w obliczu tej trudnej sytuacji ich niezapomniane umiejętności okazały się wyjątkowo przydatne.

Pierwsza partia maseczek trafiła do mieszkańców Bobowej. Jednak taka akcja nie mogła pozostać bez społecznego echa
i w związku z dużym zainteresowaniem środowisk medycznych kontynuowano ją, zaopatrując w te produkty Ośrodek Zdrowia BOMED w Bobowej, Dom Pomocy Społecznej w Białej Niżnej, Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach, a także Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Wszystkie obdarowane instytucje na ręce dyrektora Wojciecha Szafrańca złożyły bardzo ciepłe i serdeczne podziękowania.
W sumie rozdano 500 sztuk bawełnianych maseczek wielokrotnego użytku. Akcja trwała od 5 do 18 maja. Fundusze na zakup niezbędnych materiałów, zebrano wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Rozumiejąc skalę potrzeb w tej kwestii, Panie szyjące wspomniane maseczki wykonały je w swoim wolnym czasie. Nie wykluczyły także możliwości dalszej kontynuacji tych działań.
To istotny i będący dobrym przykładem, wkład tej szkoły w walkę z koronawirusem. To także sposób na kontynuację działań
w ramach wolontariatu, który w tej szkole od dawna jest właściwie postrzegany i realizowany.

Opracował: Janusz Średniawa

 

 
 
 
 


Jak zadbać o dobre samopoczucie w czasie epidemii i radzić sobie z ograniczeniem aktywności fizycznej?

opublikowane: 18 maj 2020, 05:20 przez Tomasz Gucwa

Wszędzie słyszymy informacje o koronawirusie, o kolejnych statystykach chorych, każdy zastanawia się jak sobie poradzić z tą nową sytuacją i przetrwać trudne chwile. Potrzeba czasu aby przystosować się do nowych warunków innych niż te, które znaliśmy do tej pory. Pomimo trudnych chwil skupmy uwagę na tym co ważne.

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na to co możemy zrobić z tą sytuacją. To co teraz możemy zrobić to zadbać o siebie i swoich bliskich.

Koronawirus to przymusowa izolacja, która na dłuższą metę jest trudna ponieważ człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktów z innymi. Dlatego ten czas możemy dobrze wykorzystać na rozmowy, zadzwońmy, napiszmy do znajomych, przyjaciół. Rozmawiajmy z innymi, mówmy o swoich emocjach, obawach, wysłuchajmy drugiej osoby, podczas takich rozmów możemy się dowiedzieć jak inni sobie radzą z tą trudną sytuacją, zawsze możemy skorzystać z dobrej rady innych. Bardzo ważne są bliskie osoby, którym można się wygadać, z którymi można pożartować, u których można znaleźć wsparcie i również samemu udzielić go innym.

Postarajmy się robić rzeczy na które do tej pory brakowało nam czasu, np. przeczytajmy wartościową książkę, obejrzyjmy dobry film, nadróbmy zaległości w nauce. Wykorzystajmy ten czas na robienie rzeczy, które wcześniej sprawiały nam radość, przyjemność, dołączmy do grup zainteresowań na portalach społecznościowych. Jeśli nie mamy swojego hobby , spróbujmy je odkryć. Możemy zaangażować się w jakąś inicjatywę i zrobić coś dobrego dla innych, co sprawi, że sami poczujemy się dumni.

Dbając o odporność naszego organizmu pamiętajmy o prawidłowym odżywianiu, starajmy się spożywać regularne posiłki (bez podjadania) dostosowując dla siebie odpowiednie porcje. W jedzeniu ograniczmy ilość cukrów prostych, słodycze i żywność wysoko przetworzoną. Spożywajmy pełnoziarniste produkty zbożowe, jedzmy dużo warzyw i owoców, dostarczajmy organizmowi odpowiednią ilość wody. Spróbujmy poeksperymentować w kuchni, przygotujmy dla siebie i bliskich jakąś potrawę, której nigdy nie mieliśmy czasu przetestować.

W naszym codziennym rytmie dnia pamiętajmy o tym jak ważny dla zdrowia jest ruch. Aby się nie zasiedzieć, ćwiczmy np. z muzyką, zacznijmy od kilku ćwiczeń dziennie dostosowanych do swoich preferencji i możliwości. Rozpoczynamy od tego co najprostsze i stopniowo dodajemy kolejne ćwiczenia budując swój zestaw ćwiczeń. Możemy się porozciągać, zrobić serię skłonów, przysiadów lub brzuszków. Sport oznacza produkcję hormonów szczęścia, więc od razu możemy poczuć się lepiej, a dodatkowo spalimy zbędne kalorie. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wybierzmy się sami lub z psem na spacer. Zainteresujmy się czy może ktoś starszy z sąsiedztwa nie ma psa którego moglibyśmy wyprowadzać.

W tych czasach kryzysu chociaż jesteśmy osobno, każdy w swoim domu, odkrywajmy aspekty które łączą nas z innymi ponieważ wszyscy potrzebujemy tego samego czyli – zdrowia i poczucia bezpieczeństwa.


Pomagamy 💖

opublikowane: 11 maj 2020, 07:01 przez Renata Pękala

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym :"Bardzo dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej za przekazanie maseczek ochronnych dla pracowników Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach. Dzięki przekazanym maseczkom łatwiej nam będzie zadbać o bezpieczeństwo pacjentów oraz naszego personelu. Serdecznie dziękujemy 🤝👍👍👍"

1-10 of 400