Tomáš Motal:
Nikomu nevěř

vernisáž: 27. 3. 2024, 18:00

výstava: 28. 3. – 3. 5. 2024 / prodlouženo do 10. 5. 2024

komentovaná prohlídka: 9. 4. 2024, 18:30

kurátor: Alexandr Jančík

Galerie XY


Akta X byl seriál vysílaný od roku 1993 do roku 2018. Vypráví příběh dvojice agentů FBI, kteří vyšetřují nadpřirozené události a odhalují světové spiknutí. „Nikomu nevěř“ je signifikantní věta, kterou pronášejí různé postavy seriálu v různých situacích a kontextech během všech jedenácti sezón. Autor skrze vlastní zkušenost z dětství (posedlost populárním televizním seriálem devadesátých let o nadpřirozených jevech a konspiracích) zkoumá vlastní vyšetřovací metodou současný vliv konspirací, dezinformací a propagandy na sociální vztahy i vlastní psychiku.

Instalace v Galerii XY je uměleckou interpretací sklepní kanceláře agentů Muldera a Scullyové. Jde o prototyp terapeutické místnosti určené k tréninku kritického myšlení a jeho aplikace na konspirační teorie a dezinformace. Demonstruje autorovo dětské já, posedlé nadpřirozenem a mystériem, ochotné uvěřit všemu fascinujícímu. Ve stylizovaném prostoru alternativní skutečnosti je každá událost součástí spletité konspirace, a dlouhodobá izolace v takovém prostoru může vést k popření faktické reality. Součástí instalace v Galerii XY je televizor, kde ve smyčce běží videa z YouTube kanálu „Spiknutí“ Patrika Kořenáře. Jedná se o pomyslné zhmotnění kritického myšlení, protipól ke konspirační alternativní realitě celé místnosti a určitý prvek naděje a úniku zpět do reality.


DEFINICE

KONSPIRAČNÍ TEORIE je nepodložené tvrzení o spiknutí mocných lidí nebo organizací za účelem poškodit něco nebo někoho.

DEZINFORMACE je záměrně šířená lživá nebo zavádějící informace za účelem manipulace nebo oklamání.

MISINFORMACE je nezáměrně šířená lživá nebo zavádějící informace. 

Konspirační teorie a s nimi úzce spjaté dezinformace nejsou fenoménem současnosti. Objevují se ve střídavé intenzitě od dob vzniku prvních masových médií (knihtisk, noviny, televize, internet). Víra v konspirační teorie vychází často z předsudků, pocitů zklamání a nedůvěry vůči skupinám osob, státním zřízením či systému jako takovému. Konspirační teorie často pracují s emocemi a fascinujícími vysvětleními. Svůj název a definici získaly původně jako kriminalistický pojem. Největší intenzity dosahují zpravidla v časech velkých společenských, politických nebo technologických změn. První masivní boom zaznamenaly během průmyslové revoluce v 18. a 19. století. (Například antivakcinační hnutí se objevila již s vývojem prvních vakcín a jejich aplikací, a mohutné popularity se přirozeně těšila v časech epidemie španělské chřipky v letech 1918–1920. Vakcinace je těmito hnutími interpretována jako něco proti přírodě a přirozenosti.)

Konspirační teorie pro někoho překvapivě velmi často vychází z popkultury. Například víra v tzv. Reptiliány, Drakoniány (rasa podzemních ještěřích bytostí ovládajících lidstvo) vychází z díla autora Barbara Conana Roberta E. Howarda. Populární jsou konspirační teorie z doby druhé světové války a následné studené války obsahující tajné experimenty, pradávné artefakty i mimozemské civilizace. Konspirační teorie o fiktivním přistání na měsíc se začaly masivně šířit po premiéře filmu Kozoroh 1 (1977). Ve filmu je skupina astronautů držena v tajné vojenské základně, kde za pomoci nejmodernější techniky natáčí inscenované přistání vesmírné posádky na Marsu. Masivní popularita hudebního žánru metal u mladých lidí v sedmdesátých letech spustila vlnu hysterie spojené s domněnkou, že jsou jeho posluchači („nebohé děti“) součástí satanistických sekt. Podobná hysterie vypukla v polovině devadesátých let s nástupem „realistické grafiky“ ve videohrách. Aktuální vlna konspiračních teorií a dezinformací je pouze dalším derivátem v minulosti uplatňovaných přístupů.


Tomáš Motal (*1987) je komiksový autor, ilustrátor a frontman kapely Schwarzprior. Ač se toužil stát malířem (tomu nahrávalo absolvování Ateliéru malby na fakultě umění Ostravské univerzity), jeho uměleckou doménou se stala komiksová ilustrace. Ke komiksu tíhnul od dětství, neboť mu umožňoval vyprávět komplexní příběhy, které by malířská plátna nepojala. Vedle autorů jako Karel Saudek, Frank Miller nebo Charles Burns pro něj byla stěžejní inspirací estetika rozkladu a periferie, ke které rodák z Olomouce přilnul především pod vlivem industriálního prostředí Ostravy, kde strávil svá studentská léta. V minulosti se podílel mj. na komiksech Komiksová Kytice, Hrdelní zločiny Tišnova a okolí nebo Midnight in Prague, v současnosti svými ilustracemi přispívá do dokumentární série České televize Investigátoři. Velkou pozornost strhla jeho temná komiksová série TRAUM, svérázným způsobem reflektující historické události postsovětského bloku.


instalační fotografie (c) Tomáš Jakubec

foto z vernisáže (c) Monika Dražilová

Tomáš Motal: Trust no one

opening: 27. 3. 2024, 18:00
exhibition: 28. 3. – 3. 5. 202/ extended till 10. 5. 2024
commented tour: 9. 4. 2024, 18:30
curator: Alexandr Jančík
XY Gallery


The X Files is a TV series that aired from 1993 to 2018. It followed the story of two FBI agents who investigate supernatural events and unravel a world conspiracy. “Trust no one” is a significant phrase uttered by many characters in different situations throughout all the 11 seasons. Through personal experience (obsession with the popular 90’s series focused on supernatural phenomena and conspiracies) and his own investigative method the author of the exhibition investigates the influence of conspiracy theories, disinformation and propaganda on social relationships and his own psyché.


The installation in the XY Gallery is an artistic interpretation of the basement office of Mulder and Scully. It is a form of therapeutic room designed to exercise and reinforce critical thinking and to apply that to conspiracy theories and disinformation. It demonstrates the author's childhood self who was obsessed with the supernatural and mysteries, and was prone to believe everything fascinating. In the alternative reality of the stylised basement every event is interconnected  in a complex conspiracy, and a prolonged stay in such a space can lead to disconnection with reality. Part of the installation is a screen on which videos from Patrik Kořenář’s YouTube channel Spiknutí (Conspiracy) are played on a loop. It is a manifestation of critical thinking, as opposed to the alternative reality of the conspiracy-filled room, and the screen serves as an exit back to reality.

DEFINITIONS

CONSPIRATION THEORY is a theory based on insufficient evidence about the conspiracies of powerful elites or organisations that aim to damage something or someone.

DISINFORMATION is false information deliberately spread to manipulate or deceive.

MISINFORMATION is false information that is NOT spread deliberately.


Conspiracy theories and disinformation are nothing new and have been present since the first occurrence of mass media (letterpress, newspapers, television, internet). Belief in conspiracy theories is often based on prejudices, feelings of disillusionment and distrust towards groups of people, the state establishment or the system itself. Conspiracy theories often work with emotions and fascinating explanations. The term and its definition originally come from criminalistics. Conspiracy theories usually centre around huge political or technological changes, for example during the industrial revolution in the 18th and 19th centuries. (The first anti-vax movements appeared around the development of the first vaccines during the epidemics of Spanish flu between 1918 and1920. The movements viewed the vaccine as something that was against nature.) 

Surprisingly, conspiracy theories often come from pop culture - Reptilians or Drakonians (a race of reptilian humanoids that live underground and control mankind) originated in the fiction of Conan the Barbarian’s creator, Robert E. Howard. Very popular theories are based around World War II and the Cold War, including secret experiments, ancient artefacts and extraterrestrial civilisations. A surge in conspiracy theories about a fake moon landing occurred after the premiere of Capricorn One (1977) - the plot of the film follows a group of astronauts who are kept in a secret military base where a fake Mars landing is filmed using the cutting edge technologies of that era. When metal (music genre) became popular amongst young people in the 70s the public were hit by massive hysteria in which people believed that those who listen to metal (innocent children) are indoctrinated by satanic groups. Similar things occurred in the 90s with the introduction of “realistic” graphics in video games. The current wave of conspiracy theories and disinformation is just another derivative of approaches that were already present in the past. 


Tomáš Motal (*1987) is a creator of comics, an illustrator and the frontman for Schwarzprior (a band). Although he aspired to become a painter (he graduated from Painting Studies at the Faculty of Fine Arts in the University of Ostrava), his artistic domain became comic illustration. Motal took a liking to comics from childhood as it enabled him to tell complex stories that paintings could not capture. Alongside authors such as Karel Saudek, Frank Miller and Charles Burns, his main inspiration was the aesthetics of decay and the periphery of Ostrava, where he studied.  Motal worked on comics such as Komiksová kytice, Hrdelní zločiny Tišnova a okolí and Midnight Prague, and currently his illustrations are used in the series on Czech television, Investigátoři. He is also known for the dark comics series TRAUM, that reflects on events in the post-soviet bloc.


Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, graficke-papiry.cz, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Státní fond kultury, Divadlo na cucky, DW7, PAF

Poděkování: Patrik Kořenář