Jornada d'inclusió digital 2014

Actuar de manera diferent per marcar la diferència que el món necessita
(Doing it Differently for the Difference the World Needs)
Jutta Treviranus
Directora del Inclusive Design Research Center (IDRC) i professora de la OCAD University de Toronto
+info
Taula Rodona
Inclusió educativa en un context tecnològic, oportunitats i reptes
Ramon Barlam
Professor de l'institut Cal Gravat (Manresa) i membre del Projecte Espurna
Mariona Dalmau
Professora titular de la Facultat de Psicologia, Ciències de l'Educació i de l'Esport de la Universitat Ramon Llull
Jose Miguel Leo
Professor i responsable TAC de l'escola Balmes (Sant Boi de Llobregat )

Modera Carme Altés
+info





Bloc 1


 1A.- Taula rodona


L'accessibilitat com un compromís de tots

Manel Eiximeno
Centre de Recursos Educatius de la ONCE / CREDV
Javier Pérez Arana
Desenvolupador de projectes mobile relacionats amb l'accessibilitat. S-DOS
Raquel Mayordomo
Representant d’Edebé digital
Aitor Mensuro
Director comercial de Digital text
Modera Albert Forn
 1B.- Presentació d'experiències

Projecte Shere Rom. La cinquena dimensió com a model d'intervenció educativa: les TIC com a mediadores
Marta Padrós, José Luis Lalueza i Sònia Sànchez
Universitat Autònoma de Barcelona
+info

Creativitat i pensament crític a través de la tecnologia, la ciència i l'art en escoles amb alta densitat d'alumnes nouvinguts
Eduard Muntaner, Xavier Cufí, Mariona Niell, Jordi Freixenet
Universitat de Girona

+info
  1C.- Presentació d'experiències

La realitat augmentada (RA) i les seves possibles aplicacions per fomentar la inclusió
Isidro Navarro
Professor d'arquitectura de la Salle, URL i de ETSAB, UPC

+info

Ús de plataformes robòtiques per treballar habilitats socials en nens dins de l'espectre autista
Jordi Albó
Professor de robòtica de la Salle, URL

+info



1D.- Presentació d'experiències

Apps en les activitats de secundària
Jordi Busquets i Teresa Lobera
INS Ventura Gassol (Badalona)

+info

Treballem les parts del cos amb la tauleta

Carme Real
CEE Josep Sol (Santa Coloma de Gramenet)

+info

Amb la tauleta és més fàcil!
Montserrat Blasi
Escola M. Angels Anglada (Figueres
)
+info


Bloc 2

2A.- Presentació d'experiències

De nois ordinaris a nois extraordinaris
Jesús Arbués García del Moral i alumnes de 4rt d'ESO
INS Vilatzara (Vilassar de Mar)

+info

Taller intergeneracional
Ana Blazquez i Laura Roig
INS Joanot Martorell (Esplugues de Llobregat)

+info

L’esport com a transmisor de valors
Mercedes López i Teresa Giménez
PQPI

+info
 2B.- Presentació d'experiències

Participem en el projecte Alícia al país de les meravelles fent un Harlem Shake
Rosa Pujol, Anna Palacín, Lorena García, Carme Egozcue, Balbina Falceto
CEE Esperança (Lleida)

+info

Els contes interactius: una proposta per treballar la comunicació
Mònica Solà,
Noelia López i
Pilar Navarro
CEE Les Aigües (Mataró)

+info

El treball amb audiovisual com a eina d'inclusió de l'alumnat sord en un centre d'agrupament
Núria Sadurní i Maria Moñino

+info
 2C.- Presentació d'experiències

Plataforma educativa virtual, cooperant per a la inclusió
Marc Martí, Carmen Llamas i José Miguel Leo
CEE Balmes I (Sant Boi de Ll.)

+info

Punt de Trobada - EDMODO
Maria Perpinyà i Marta Gonzàlez
CREDAG (Figueres)

+info

Webquest i aprenentatge cooperatiu
Mercè Juan  i Àngels López
Escola Bernat de Riudemeià (Argentona)

+info

 2D.- Presentació d'experiències i taller

SMART HORT - Taula de cultiu intel.ligent
Robert Ramos i Daniel Comino 

Escola Rel (Barcelona)
Xavier Pi
IMI

+info

Taller de robòtica i programació per a tots
Artur Coll
Mestre i tècnic docent de l’Àrea TAC
+info

(qui vulgui pot continuar al 3r bloc)
 2E.- Presentació d'experiències

El projecte Espurna a l’aula
Ramon Barlam
INS Cal Gravat (Manresa)
+info

Els alumnes de P5 treballem el conte "De què fa gust la lluna?"
Mariona Carolà

Escola Carme Auget (Girona)

+info

La tauleta, eina facilitatdora de la inclusió
Montserrat Pérez
Francesc Morilla
Escola Jacint Verdaguer

+info
 2F.- Taller

Narració digital amb apps. Alícia a l'appaís de les meravelles
Anna Fontelles
CREDA (Lleida)

+info

2G.- Taller

Estratègies per alumnat amb baixa visió: oportunitats d'aprenentatge per a tots

Albert Solé
CREDV

+info
2H.- Taller

Innovación educativa: weclass

Rosana Rodriguez  Telefònica Learning Services
2I.- Taller

Projectes de la Fundació Orange: comunicador, agenda i altres projectes
Blanca Villamia
Fundació Orange

+info
2J.- Taller

Realitat augmentada (RA)

Isidro Navarro
Professor d’arquitectura de La Salle, especialista en RA

+info
 2K.- Taller

Mobile for Good: con tú móvil, más accesible, más fácil
Fundación Vodafone España
2L.- Taller

Narrativa digital amb el teu propi dispositiu mòbil
Grup d'inclusió digital
+info


Bloc 3

 3A.- Presentació d'experiències

Aprenentatge amb moviment. Animacions amb webcam i Kinect

Pedro Antonio Fàbrega 

Escola Agnès Armengol (Sabadell)

+info

Aprenentatge amb dispositius tàctils per alumnes amb NEE
Angels Permuy, Begoña Sanchez, Rosalía Quiroga

CEE Fàsia (Barcelona)

+info

Technological creativity
Francisco Pérez

Institut Pompeu Fabra (Martorell)

+info
 3B.- Presentació d'experiències

L’ús de recursos tecnològics amb alumnes amb pluridiscapacitat. La tecnologia com una oportunitat

Victòria Pachón

Centre d'educació especialitzada Balmes II (Sant Boi de Ll.)

+info

Tecnologia de suport a l’aula
Rosalina Reñé i Gemma Estruch

AMPANS (Bages)

+info

Exemples d’ús de les TAC a l’Institut La Mallola, que faciliten la participació i fomenten oportunitats d’aprenentatge

Arcadi Cirera i Isabel Jiménez 

Institut  La Mallola (Esplugues de Llobregat)

+info
3C.- Presentació d'experiències

Creació i publicació d'activitats amb l'IPad
Lluis Pérez

CEE Els Angels
+ info

Recull d'aplicacions per afavorir el desenvolupament del llenguatge
Carme Roig
Carme Mundet

Credac Pere Barnils
+info

ClaroRead: una
eina per ajudar les persones amb DEA dins i fora de l’aula
Xavier Garcia
Integratek
+info
3D.- Taller

Taller de robòtica i programació per a tots

Artur Coll
Mestre i tècnic docent de l’Àrea TAC

+info

(continuació del taller del 2n bloc)
 3E.- Taller

Xarxes socials i noves eines de comunicació. Accessibilitat i cooperació entre iguals

Sílvia Boix, M Teresa Corbella i Lucia Melchor

CRE ONCE

+info

 3F.- Taller

Makey makey l'acces a
l'ordinador a l'abast de tothom

Ricard Barnés

E.M.E.E. Virolai

+info

3G.- Taller 

Participació, aprenentatge i comunicació a través de l’escriptori virtual
Jose Luis Rebenaque, Ana Llergo, Ana Maria Sánchez i Carmen Mediavilla

CEIP Folch i Torres (Esplugues Ll.)

+info
3H.- Taller

Innovación educativa: weclass

Rosana Rodriguez  Telefònica Learning Services
 3I.- Taller

Projectes de la Fundació Orange: comunicador, agenda i altres projectes

Blanca Villamia
Fundació Orange
+info
 3J.- Taller

Avancem amb les TIC?

Vanessa Fuentes, Ariadna Perez i Josep Solà

CEE Pont del Dragó (Barcelona)

+info
3K.- Taller

Mydocumenta, l'e-portafolis digital multimodal, creatiu i
col·laboratiu
Andrea Contino,
Cristina Casanoves
+info

 3L.- Taller

SMART Table: Centre d'aprenentatge col·laboratiu
Eugeni Chàfer
AV&D
+info
3M.- Taller

Mobile for Good: con tú móvil, más accesible, más fácil
Fundación Vodafone España