Prapremiera filmu o mordzie turzańskim w Sokołowie Młp.

opublikowane: 10 mar 2015, 22:33 przez Grzegorz Wójcikiewicz
W piątek 21 listopada 2014r. w sokołowskim Domu Kultury miała miejsce prapremiera nowego filmu dokumentalnego o dziejach obozu NKWD w Trzebusce i mordzie w Turzy. Dzięki wieloletniej współpracy, zajmującego się tematyką Małego Katynia pracownika IPN w Rzeszowie Michała Kalisza z kierującym sekcją turzańską w Towarzystwie Miłośników Ziemi Sokołowskiej Piotrem Ożogiem, to wydarzenie bez precedensu mogło mieć miejsce na Sokołowszczyźnie. Trudno byłoby znaleźć lepsze miejsce – w końcu to na tej ziemi 70 lat temu miała miejsce ta okrutna zbrodnia; teraz w właśnie w 70. rocznicę likwidacji obozu, byłaby okazja ją upamiętnić w tak wyrazisty sposób. Po krótkich konsultacjach, dzięki przychylności dyrektor IPN w Rzeszowie Ewy Leniart, oraz dyrektora MGOKSiR w Sokołowie Młp. Jacka Piekiełka, planowano emisję filmu w Domu Kultury w Sokołowie pod koniec października. Ostatecznie z powodu opóźnień nad montażem ostatecznym filmu i nanoszenia koniecznych poprawek, premiera ta została przeniesiona na listopad.    

            Materiał do filmu kręcony był wiosną 2012r. na miejscu byłego obozu w Trzebusce, w lesie w Turzy, na skraju lasu pod Nienadówką oraz  w Rzeszowie (wypowiedzi kilku świadków z Solidarności). W filmie znalazły się wypowiedzi Michała Kalisza z IPN Rzeszów, Piotra Ożoga i Kazimierza Chorzępy z Trzebuski, Franciszka Bełza z Nienadówki, Antoniego Kopaczewskiego (zmarłego w tym roku), Janusza Szkutnika, i Tadeusza Kensego z Rzeszowa. Film pod tytułem „Podkarpacki Katyń”, ma być jednym z wielu półgodzinnych odcinków cyklu pt. „Ilustracje Historyczne”, wg scenariusza i reżyserii Józefa Matusza przy współpracy TVP Rzeszów i IPN w Rzeszowie. Z różnych przyczyn, między innymi finansowych, prace nad nakręconymi materiałami na odcinki przedłużyły się aż do tej pory. Dzięki staraniom i naciskom IPN, udało się przygotować do emisji przynajmniej „film turzański”, choć problemów nie brakowało i ostateczny termin prapremiery filmu ustalono dopiero na 21 listopad. Jego emisję poprzedzono uroczystym rozstrzygnięciem 7. edycji międzypowiatowego konkursu plastyczno – literackiego „Patriotyczna Droga Krzyżowa – Mały Katyń Ziemi Sokołowskiej” organizowanego przez Filię z Trzebuski MiGBP w Sokołowie Młp. Informacje o rozstrzygnięciu konkursu i emisji filmu o Małym Katyniu dotarły do szkół Sokołowszczyzny, dzięki przygotowanemu przez Szymona Bełza z Domu Kultury w Sokołowie plakatowi. Ponadto do udziału w tym niecodziennym spotkaniu z historią zachęcił podczas ogłoszeń proboszcz sokołowski Jan Prucnal.

            Wręczanie nagród w konkursie turzańskim rozpoczęło się tuż po godzinie 16.00. Po jego zakończeniu i przemówieniu ok 10 min. Michała Kalisza, który wprowadził zebranych w okoliczności powstania filmu, nastąpiła jego projekcja (przy wydatnej pomocy technicznej pracowników Domu Kultury w Sokołowie). Obejrzało go około 140 osób, którzy w większości zapełnili miejsca siedzące sali widowiskowej Domu Kultury w Sokołowie Młp.; warto zauważyć tu obecność na projekcji dyrektora ZS nr 2 w Nienadówce Andrzeja Sztorca i członkini Zarządu TMZS Aleksandry Walickiej. Wyświetlany film spotkał się z dużą uwagą, o czym świadczyło skupienie oglądających przez ponad 33 minuty projekcji; oklaski po niej świadczą o potrzebie organizowania podobnych przedsięwzięć w przyszłości. Podobnie przychylne glosy można było usłyszeć podczas rozmów kuluarowych na końcu sokołowskiego spotkania z historią. Należy mieć nadzieję na w miarę szybką emisję wszystkich odcinków „Ilustracji Historycznych” w TVP Rzeszów; choć realne się to wydaje dopiero w 2015r. Za zgodą IPN Rzeszów, „Podkarpacki Katyń”, będzie mógł być jednak wyświetlany w celach dydaktycznych jeszcze wielokrotnie, między innymi w szkołach Sokołowszczyzny, podczas spotkań dotyczących dziejów NKWD w Trzebusce i mordu w Turzy. Warto na koniec nadmienić, że zapowiedź sokołowskiego spotkania z historią umieszczona została w weekendowym wydaniu rzeszowskiego dziennika Nowiny.

Piotr Ożóg

Comments