Awards

Each year we honor our members for their excellence and dedication to the field of Technology Education/ STEM Education.  Awards are presented at our annual Spring Conference for the:
WITEA Teacher of the Year
WITEA Program of the Year
WITEA Rookie Teacher of the Year (Open to any WITEA member teacher with 2 or less years of experience in the classroom)
Ken Pattie 25 Year Award (Given to any WITEA with 25 years of teaching technology and WITEA membership)
Tom Staly Service Award

THE DEADLINE TO SUBMIT NOMINATIONS IS JANUARY 15, 2017

Below you will find our list of past award winners.  Please help us to fill in the blanks, if you know of someone that is not listed below please let us know.  
Showing 50 items
YearTeacher of the YearProgram of the YearRookie of the YearTom Staly Service AwardVendor of the Year
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
Sort 
 
YearTeacher of the YearProgram of the YearRookie of the YearTom Staly Service AwardVendor of the Year
1969 Wendell Allen     
1970 Jere Cary     
1971 Dale Hasselberg     
1972 Jay Taylor     
1973 Dury Fox     
1974 Jack Estep     
1975 Jim Drake     
1976 Paul Johnson     
1977 Dan Gallacher     
1978 Norm Reisenauer     
1979 Dave McConkey     
1980 Carl Boe     
1981 Bob Jasper     
1982 Frank Olsheshki     
1983 Gerald Julian     
1984 Harold Richards     
1985 Gene Fowler     
1986 Richard Bloden     
1987 Mel Kolstad     
1988 Dick Olson     
1989 Tom Staly     
1990 Fred Hall     
1990 Steve Jacobs     
1990 Richard Thompson     
1991      
1992 Jim Hendricks     
1993 Dan Obenchain     
1994      
1995 Larry Turner     
1996 Bob Gehres     
1997 Wayne Kanneburg     
1998 Alan Gromus     
1999      
2000      
2001      
2002  Jim Nelson, Blaine High School Scott Lindley   
2003 Larry Roberts  Ross Short   
2004 Jerry Carlson     
2005      
2006 Skip Carlson     
2007 Tom Ryan     
2008 James Sullivan   James Sullivan  
2009 Mike Stewart     
2010 Tom Crook     
2011 Eric Neiland Trent Mitchel, Shorecrest HS Geoff Anderson Mike Criner  
2012 Christopher Shanholtzer Dave Weidkamp, Lynden HS Matt Simpson Kevin Grayum  
2013 Lois Noble Cory Torppa, Kelso HS Scott Peterson Kathleen Lopp LabVolt 
2014 Ian Chow-Miller Bob Brooks, White River HS Myron Hamilton Dennis Milliken SNOCAMP 
2015 Wayne Ward Eric Neiland, North Kitsap HS Gabrial Stotz Lew Keliher Northwest Technical Products 
2016 Fred Hall Matt Merfeld, Goldendale High School Jared Greenwood Ross Short Eastside Saw 
Showing 50 items