home‏ > ‏

הכנה לבחינות
אומנות כתיבת תשובה טובה/
טלילה שחר מתוך עלון קשב ADHD

מה צריך כדי לכתוב תשובה טובה במבחן? צריך לדעת את החומר, להבין את השאלה, ולהעביר את הידע שלנו במשפטים ברורים. המאמר הנוכחי יתמקד בחלק החשוב של הבנת השאלה, וייתן פטנטים לעזרת לומדים עם הפרעות קשב ומפוזרים אחרים, אשר עלולים לשכוח או לפסוח על חלקים מן השאלה בדרך למתן תשובה מלאה כנדרש.

 כדי להבין את השאלה, יש להבין את מילות ההוראה:
אחת מאבני היסוד בהבנת שאלות היא הכרת מילות ההוראה והבחנה ביניהן. מסתבר שתלמידים לא תמיד יודעים להתאים את התשובה המתבקשת למילת ההוראה, וכך, התוצאה איננה מדויקת ואיננה נותנת להם את מלוא הנקודות במבחן. אני מציעה לרתום את הדמיון ואת הזיכרון הוויזואלי לטובת המשימה. הנה מילות ההוראה הנפוצות ביותר עם הסברים ועם סימנים לזכירה. אם זה נראה לכם מצחיק, יופי! זה עוזר לזכור.  

1. הגדירו: רשמו מהו הדבר.
התחילו בקבוצת השייכות שלו, למשל: כלי עבודה, צורת שלטון, שלב בתהליך הנשימה.
המשיכו במאפיינים המיוחדים לו, למשל: דמוקרטיה היא צורת שלטון בה העם בוחר בעצמו את נציגיו. זה כאילו כתבתם קודם שם משפחה - קבוצת השייכות, ואחר כך שם פרטי- המאפיינים המיוחדים של הפרט הזה. התשובה צריכה להיות קצרה ומדויקת.

תחשבו על חייזר שנוחת בפתח ביתכם. כל דבר מסקרן אותו, כי הוא לא מכיר דברים כאלה. הוא שואל על כל דבר 'מה זה?', ואז אתם מגדירים לו כל דבר, למשל: גיטרה זה כלי נגינה בעל מיתרים, שפורטים עליו בעזרת האצבעות. שימו לב: 'גיטרה' היא שם ולא הגדרה.

2. הסבירו: הוסיפו פרטים שיבהירו את הנושא.
הוראה זו מתייחסת לעובדות. תחשבו על אנציקלופדיה, שבה אחרי ההגדרה, רשומים עוד פרטים כמו: איך זה התפתח? ממה זה עשוי? מי המציא את זה? וכו'. זה כמו לבנות קיר לבנים: כל פעם מוסיפים עוד שכבת לבנים ומחברים לאחרות. אתם הבנאי שמסביר לצופים איך הוא בונה את הקיר.

3. נמקו: הסבירו למה אתם, או מישהו אחר שדעתו מופיעה שם, חושבים כך.
הוראה זו מתייחסת לטענה או לדעה. למשל :אם אני צריכה להביע דעה על סיפור ולנמק אותה, אני צריכה לכתוב קודם כל מה דעתי, ואחר כך למה אני חושבת כך. דוגמה: 'הסיפור מצא חן בעיני כי הוא לא יכול להתרחש במציאות', או, 'כי היה לו סוף טוב'. אלה נימוקים.

4. הדגימו: המחישו את הדברים האמורים.
ההוראה הזאת נמצאת בשאלות המבקשות לכתוב פסקת טיעון או חיבור. התשובה תסתמך על הטקסט הנתון וגם על הידע הכללי שלכם. 

לדוגמה, אם השאלה היא: 'הדגימו כיצד הסיח השועל את דעתה של בת העורב מן הגבינה'.
נכתוב תשובה בשפה שלנו ונשלב בה ציטוטים מן הטקסט: השועל הסיח את דעתה של בת העורב בכך שהחמיא לה על יופיה: 'את כה יפה, צווארך חינני, נוצותיך מבריקות'. ואז, כאשר ביקש ממנה לשיר ואמר לה: 'ודאי גם קולך ערב', התפתתה בת העורב לשיר ושכחה את הגבינה שבפיה.

5. הוכיחו: הראו שהדברים שנאמרו הם נכונים.
משל, בשאלה: 'הוכיחו כי משה לא היה מנהיג צבאי', תכתבו שהוא אכן עסק בהנהגה ובשיפוט, אבל לא פעל כמפקד.

6. תארו /פרטו: הביאו רשימה של פרטים והרחיבו.
הראה זו מתאימה בעיקר לתיאור תהליכים או רצף של אירועים. דמיינו שצילמתם את האירוע, ואתם משחזרים לפי הסרט המצולם את מה שקרה. ככה יהיה קל יותר לשחזר את הפרטים או השלבים, ולא תדלגו על פרטים חשובים.

7. דונו בהרחבה:
כאן מצפים מכם לסקור עמדות שונות על העניין המדובר ולנמק כל אחת. אם השאלה היא: דונו בהרחבה וחוו דעתכם על הנושא – האם תפקידו של בית הספר להכין את התלמידים לחיים או להרחיב את השכלתם ואת כישוריהם המקצועיים? מצפים מכם לסקור בקצרה את הנעשה בבתי הספר, ולהביע את דעתכם. עליכם להוסיף מספר נימוקים לחיזוק עמדתכם, אבל גם להציג עמדה אחרת משלכם.

נניח שדעתכם היא שבית הספר צריך להכין את תלמידיו לחיים.
נימוק אחד יהיה: 'בעידן המודרני החיים מורכבים מאוד, ונדרשים כישורי חיים בתחומים שונים כדי להתנהל כאזרח וכבעל משפחה'.
נימוק שני יהיה: 'היום הידע נגיש לכל אחד, לכן חשוב לפתח דווקא את מה שאי אפשר להשיג בהקלדה זריזה, למשל יכולת להתנהלות כספית נבונה.'
כעת תציגו עמדה מנוגדת לשלכם: 'יש מי שסבורים שבית הספר צריך להתמקד במתן כישורים ללימוד מקצוע ובהרחבת ההשכלה, מפני שרכישת מקצוע תהיה המשימה החשובה ביותר של הצעירים כשיעמדו ברשות עצמם'.
לבסוף תוכלו להפריך עמדה זו, ולחזור לחזק את העמדה שלכם.  


הכנה לבחינות - שנים קודמות