MESI - JUMALIK NEKTAR

Mesi on ürgne energiaallikas,  mis omistatakse organismis sajaprotsendiliselt. Juba Vana-Egiptuse koolides teati, et need, kes söövad mett on füüsiliselt ja vaimselt paremini arenenud, andekamad ja julgemad

Mett on peetud küll taevatähtede mahlaks, küll maa peale langenud jumalate nektariks, mida on eriti rikkalikult siis, kui paistab vikerkaar.

Oma olemuselt  on mesi looduslik magus lõhnav siirupitaoline vedelik, mida valmistavad mesilased õitest kogutud nektarist või kuumade ilmadega okka või lehe pinnale erituvast "kastest", elusate taimeosade eritistest või elusatest taimeosadest toituvate putukate eritistest. Saagi toimetab mesilinnuke koju söögitorus olevas meepõies. Juba nektarit kogudes ja tarru lennates eritab mesilane meepõide ensüüme, tarus aga annab selle üle teistele mesilastele, kes nektarit kümneid ja kümneid kordi oma meepõide imevad ja selle siis kärjekannu tagasi lasevad, lisades juurde süljes ja maomahlas olevaid ensüüme, aminohappeid ja muid kasulikke aineid. Tarus töötlevad mesilased mett mitme nädala jooksul, aurutades sealt välja võimalikult palju vett. Kui kärjekannud täis ja mesi küps, suletakse kambrikesed õhu- ja niiskuskindlalt vahast kaanega.

Mee väärtus, värvus, tihedus, lõhn, maitse jm. omadused olenevad taimedest, millelt nektar on kogutud.

Äsjavalminud mesi on alati vedel, mõnikord veidi viskoosne. Aja jooksul mesi kristalliseerub ehk muutub kõvaks, see on mee loomulik protsess. Enamus Eesti loodusest kogutud meest kristalliseerub hilissügiseks.

Üldiselt loetakse maitseomadustelt paremaks heledat, läbipaistvat, aromaatset mett. Selline on näiteks pärnaõie mesi ja pärnaõie-ristiku mesi. Tume mesi, näiteks kanarbiku- ja lehemesi, on aga tervislikum, sest selles on rikkalikumalt bioaktiivseid ained. Kõige tugevatoimelisemaks ja väärtuslikumaks aga peetakse tatraõitelt ja ravimtaimedelt kogutud mett.

Kondiitritoodetesse lisatakse mett magusa maitse ja aromaatsuse saavutamiseks. Sageli tehakse meepräänikuid, -torte, -kooke, -keeksi, -saia,-maiusi jm.

Mesi on mitte üksnes maitsev dessert, vaid inimesele mitmeti vajalik toitvate elementide kompleks, väärtuslik ravim ja toit, mis pikendab eluiga.

 

Mesi sisaldab:

 • Süsivesikuid, millest ülekaalus on lihtsuhkrud: fruktoos, glükoos, dekstroos, maltoos, levuloos. Mesilased on imelised, sest oskavad moondada nektaris oleva liitsuhkru sahharoosi lihtsuhkruteks. Mees leiduvad lihtsuhkrud on kergesti omastatavad ja annavad mee söömise järel organismile kiiresti vabanevat lisaenergiat. Seepärast on mesi eriti kasulik õppuritele eksamite ajal ja sportlastele võistluste, treeningute ajal, kuid mõjub kosutavalt ka haigusest kurnatud inimestele. Mesi on ideaalne energeetiline produkt, mis aitab taastada jõudu pärast suuri füüsilisi ja vaimseid koormusi.
 • Fermente, mis kiirendavad kas otseselt või kaudselt toitainete keemilist muundamist organismis. Ilma fermentideta aga ei omastu ka kõige toitvam toit.
 • Mineraalaineid pole üheski teises toiduaines nii rikkalikult kui mees. Fosfor, kaltsium (luukoele, hammastele, närvisüsteemile), kaalium (lihaste talitlusele, vee ainevahetusele), raud, koobalt, vask, molübdeen (vereloomele), tsink (immuunsussüsteemile), magneesium (närvisüsteemile), jood (kilpnäärmele), liitium, nikkel , naatrium, alumiinium, hõbe , kuld, titaan jne.
 • Vitamiine A, C, B1, B2, B3,B5,B6, PP, K

Mees leiduvate vitamiinide üldkogus pole suur, kuid nad aitavad kaasa organismi üldise talitluse paranemisele. Mesi on ka väga hea keskkond vitamiinide säilimiseks. Kui juur- ja puuviljades on kevadeks vitamiinid praktiliselt kadunud, siis mees on need suures osas säilinud.

 • Aminohappeid (näiteks: biotiini, fool- ja pantoteenhapet) kaasa arvatud asendamatuid.

Mesi sisaldab ka alkaloide, hormoone, fütontsiide, eeterlikke õlisid, happeid(õun-, piim-, oblik-, sidrun-, sipelg- ja viinhape)

Üks teelusikatäis mett sisaldab umbes 64 kilokalorit(suhkur aga 50 kcal).  Kui tunned ennast hommikul väsinuna, siis selle asemele, et võtta energiajooki või kohvi, proovi mett. Sooja veega segatud mesi aitab lagundada kehas talletunud rasvu, seega on hea kaalulangetaja. Mesi ei lase tekkida verre üleliigset suhkrut, samal ajal aga rahuldab täielikult organismi suhkruvajadused. Mesi aitab taastada lihaste energiat ja glükogeeni taset peale trenni. Enne trenni soovitatakse süüa üks lusikatäis mett, et jaksaksid natukene rohkem trenni teha. Mesi sisaldab antioksüdante, mis on efektiivsed vabade radikaalide eemaldajad meie kehas. Selle tulemusena paraneb meie keha immuunsüsteem. Tal on ka antibakteriaalne toime, mis aitab parandada haavu ja põletusi, paistetust, hävitada kahjulikke baktereid.

Laboratoorsetel uuringutel on selgunud, et meel on hallitusseente arengut ja baktereid tappev toime. Mesi ennetab südame-veresoonkonna haigusi, hoiab veresooned elastsed ja on imeline verepuhastaja. Mesi aitab ehitada immuunsüsteemi. Ta tõstab toonust, rahustab, maandab stressi ja aitab uinuda. Ta teeb head silmadele ja hammastele ning suudab kanda ravimtaimedes oleva tervendava väe kudedesse. Mesi kahekordistab sinna lisatud ainete toimet, olgu need siis ravimtaimed, marjad, puuviljad vm.

Mesi on tõepoolest tervise ja energia ammendamatu allikas, kasulik igas vanuses ja sobib hästi medikamentoosse raviga. Iga inimene peaks aastas tarvitama vähemalt 5 kg kvaliteetset mett.

Mett tuleb hoida kuivas ja jahedas ruumis. Õigel hoidmisel säilitab mesi oma omadused ka tuhandete aastate jooksul.

 

MESINDUSSAADUSED

Õietolmu saavad mesilased taimede õite tolmukaist.

Inimesele on õietolm väärtuslik tervistav loodussaadus. Ükski inimese poolt valmistatud toiduaine pole nii keerulise koostise ja kasulike omadustega kui seda on õietolm.

Õietolmus on ligikaudu 250 erinevat ühendit, sealhulgas on ta ka üks väheseid taimseid B12- vitamiini allikaid

Õietolm on erakordselt suure toiteväärtusega. 50 g õietolmu sisaldab sama palju valku kui 250 g liha või seitse muna. 100 g õietolmu rahuldab aga inimese päevase kaaliumi-, vase-, mangaani- ja koobaltivajaduse.

Õietolm ravib kroonilist väsimust ja kurnatust, toitumishäireid, bakteriaalseid nakkusi, astmat, aneemiat, põiepõletikku, kuseteede haigusi, eesnäärmehäireid ja impotentsust, soodustab eosumist. Temast saab abi südame-, veresoonte-, neeru-, maksa-, mao- ja seedehädade, närvilisuse ja depressiooni korral. Ta on tugev antibiootikum, alandab kõrget vererõhku, tugevdab kapillaaride seinu, leevendab menstruatsioonivalusid ja menopausivaevusi, ka noorendab ta organismi, parandab elundite ja näärmete tööd ning aju verevarustust, suurendab töövõimet, annab energiat, turgutab pärast raskeid haigusi, tugevdab immuunsüsteemi ja ergutab ainevahetust. Õietolm lahustub organismis kiiresti ja vaevata, liikudes maost otse vereringesse. Kliinilised testid näitavad, et juba kahe tunni möödudes leiab seda verest, aju-seljaajuvedelikust ja uriinist. Kuid õietolmu bioloogiline aktiivsus väheneb väga kiiresti. Juba 2 kuud peale korjet on sealt oluline osa vitamiine ja fermente hävinud. Meega segatuna säilib ta kuni aasta, peale seda  ta enam toimet ei oma.

Suir (ehk mesileib) on mesilaspere poolt kogutud, õietolmust valmistatud palju valku sisaldav söödavaru. Mesilased koguvad taimedelt õietolmu kärjekannudesse, niisutavad seda süljega, lisades kasulikke fermente. Tavaliselt on ühes tombus 8 - 10 õietolmutera, mis on mesilase poolt peaga kinni tambitud. Mesilased konserveerivad lõpuks suira tombukese meega. Seejärel toimub õietolmu piimhappe käärimine, mis annabki suirale iseloomuliku hapuka maitse.

Suir on sageli tõhusam õietolmust, sest suiras on rohkem piimhapet, vitamiine, lihtsuhkruid. Suira võib süüa ka koos kärjevahaga, kuna see soodustab soolestikust ballastainete väljaviimist. Suir omab samasugust või veelgi väärtuslikumat toimet organismile kui õietolm kuid säilib kauem kui õietolm.

Taruvaik ehk propolis. Kollakat, rohekat, punakat või pruunikat meeldivalt kirbe lõhnaga, mõrkja maitsega vaigutaolist kleepuvat ainet kutsutakse ka tarupigiks või mesilasliimiks.

Taruvaik on puude ja põõsaste pungadelt, okastelt ning tüvedelt korjatud aromaatne  vaik, millele mesilased omakorda lisavad vaha. Taruvaigul on antiseptilised, seenevastased ja põletikuvastased omadused. Teda kutsutakse ka looduslikuks antibiootikumiks, mis lahustub piirituses

Taruvaiguga ravitakse nahahaigusi, haavu, mao ja 12- sõrmiksoole põletikulisi ja haavandilisi haigusi, samuti günekoloogilisi haigusi, suguhaigusi, nohu, grippi, kõrva, kurgu, hingamisteede haigusi, hemorroide, neuriite, stomatiiti, paradontoosi, kopsu tuberkuloosi. Taruvaigu bakteritsiidne omadus on hinnatud siis, kui tablettide kujul kasutatavate antibiootikumide tõhusus inimesele on kadunud või ei luba organismi üldine seisund neid tarvitada.

Mesilasvaha on mesilindude ehitusmaterjal, mille abil ehitatakse kärgi mee, suira ja järglaste tarvis ning millega pitseeritakse kinni meega täidetud kärjekannud. Ta sisaldab üle 300 aine, mille hulgas on keerulise ehitusega eetrid, vabad rasvhapped, süsivesikud jm. Vahas sisalduv A-vitamiin on kõrge põletikuvastase toimega ja temaga ravitakse efektiivselt erinevaid naha-,limaskesta haigusi.

 

 ŠOKOLAAD - HEA TUJU ROHI

 Troopilise Ameerika kakaopuu ubadest saadav kakaopulber on šokolaadi põhitooraine.

Šokolaadi valmistamine on keeruline kunst. Töötlemise tulemusena saadakse šokolaaditooted, mis erinevad nende kakaosisalduse ja koostisainete järgi..

Mõru šokolaad on tahke šokolaadimass, millele ei ole lisatud suhkrut ega piimasaadusi. Sobib kondiitritööstusele, kuid on liiga mõru maiustamiseks.

Tume šokolaad võib olla nii mõrumagus kui ka poolmagus. Selles on 35-70% kakaomassi, suhkrut ja mõnikord emulgaatoreid. Tumedat šokolaadi võib süüa niisama või kasutada küpsetamisel.

Piimašokolaad  koosneb erinevas koguses kakaomassile lisatud kakaovõist, piimapulbrist, suhkrust ja maitselisanditest (vanilje), mis annavad šokolaadile magusa maitse ja meeldiva konsistentsi.

Valge šokolaad ei sisalda üldse kakaomassi. Seda tehakse kakaovõist lisades piimapulbrit, suhkrut ja vaniljeekstrakti.

Magus, lõhnav, sulab suus - šokolaadi peetakse oma sensuaalsuses üliromantiliseks kingiks. Ta sisaldab sellist ainet nagu fenüületüülamiini, mis soodustab armutunde sarnase eufooria teket. Ehkki teadlased on sajandeid vaielnud, mis teeb šokolaadi vastupandamatuks, leiab üha kindlamat tõestust ka see väide, et see iidne maius on südamele kasulik.

Värsked uurimused näitavad, et šokolaadis, täpsemalt tumedas šokolaadis ja kakaopulbris sisalduvad antioksüdandid suurendavad veres nn. hea kolesterooli hulka kuni 10%.

Šokolaadis võib peale antioksüdantide leiduda muidki tervislikke koostisosi. 1997. aastal tehtud uurimus näitas, et hea kolesterooli hulka suurendab ka šokolaadis sisalduv rasv, nimelt steariinhape. Ilmnes seegi, et paadunud piimašokolaadifännidel halva kolesterooli hulk ei suurene, ehkki šokolaad sisaldab ohtralt rasva.

Kakaos ja šokolaadis on vaske, kaaliumi, rauda ja B-rühma vitamiine.  Ergutav toime aga tuleneb temas sisalduvatest ergutavatest ainetest – teobromiinist ja kofeiinist. Nende kogus sõltub kakaomassi hulgast – kui seda on šokolaadis vähem, siis on ka vähem ergutavaid aineid. Šokolaad sisaldab flavonoide, mis parandavad vereringet ja aitavad vältida infarkti ja insulti põhjustavate verekämpude teket, samuti ennnetab ta insuldi tekkimist

Suurbritannias asuva Hulli meditsiinikooli pilootuuringus selgus, et nimelt regulaarne tumeda šokolaadi söömine ergutab ajus serotoniini tootmist. Serotoniini nimetatakse ka õnnehormooniks. Ta summutab näljatunnet, stimuleerib lihaste ainevahetust, kontrollib küllastustunnet, teeb reipamaks ja väldib meeleolu kõikumisi. Serotoniini on juba ammu peetud ‘süüdlaseks’, mis kontrollib inimeste sotsiaalset käitumist. Vähene serotoniini tase muudab meid depressiivseks või agressiivseks, liig rohke kogus annab õnnetunde - eufooria.

"Tume šokolaad sisaldab rikkalikult polüfenoole, millel on positiivne toime kõikuvale või liiga kõrgele veresuhkru tasemele. Samuti hoiavad nad aju serotoniini taseme stabiilselt kõrgena," selgitab uuringut juhtinud professor Steve Matkin. Katsealuste enesetunne ja töövõime paranesid märgatavalt, kui nad tavalise piimašokolaadi asemel hakkasid sööma kõrge kakaosisaldusega tumedat šokolaadi – 45 grammi päevas kahe kuu jooksul. Ka ei suurenenud ühegi katsealuse kehakaal. Inimesed võiksid šokolaadi süüa süümepiinadeta ent siiski mõõdukalt.

Lisandid:

Šokolaadile võib lisada erinevaid lisaaineid kas maitseomaduste või  toiteväärtuse tõstmiseks. Erinevad mesindussaadused annavad šokolaadile põneva maitsevarjundi ja  vitamiinilisa. Kombineerides lõunamaist kakaotoodet omamaiste marjade, viljade, seemnete, taimede või kuuseokastega seome põhjamaise ja lõunamaise toiduenergeetika huvitavaks maitseelamuseks.

Mõned näited, mida võib šokolaadilisandiks kasutada:

Taruvaik- Taruvaigul on antiseptilised, seenevastased, radioaktiivse kiirguse- ja põletikuvastased omadused. Teda kutsutakse ka looduslikuks antibiootikumiks.

Õietolm- Õietolm on erakordselt suure toiteväärtusega. 50 g õietolmu sisaldab sama palju valku kui 250 g liha või seitse muna. 100 g õietolmu rahuldab aga inimese päevase kaaliumi-, vase-, mangaani- ja koobaltivajaduse

Kuuseokkad-kõrgeim c-vitamiini allikas põhjamaades. Neis on rohkem C-vitamiini kui sidrunis, apelsinis, ning 25x rohkem kui sibulas ja kartulis. Neis on ka B-grupi vitamiine ja fenoole. Parkainetel on aga tugev mikroobidevastane toime

Ravim-ja maitsetaimed-meliss, münt, lavendel, rosmariin, roos jt. lõhna-ja ravimtaimed, mida saab lisada maitsevarjundi ja energeetilise lisanndväärtuse andmiseks 

Pähklid- on üks täisväärtuslikumaid toiduained, millega võib asendada lihavalke. Metsa-, kreeka-, maa-,india-, parapähklid, mandlid.

Seemned- samuti väärt toiduaine, kuhu on koondunud taime või puu energeetika ja jõud Seesami-, seedermänni-, õuna-, mooni-, kanepiseemned jm.

Puuviljad-võib lisada kuivatatud õunu, ploome, kirsse, aprikoose, ananassitükke ja muid puuvilju

Marjad. Kuivatatud jõhvikad, vaarikad, mustikad, sõstrad jt. Pohlad näiteks aitavad sind üle vaimsest ja füüsilisest koormusest, rahustavad sinu väsinud meelt ja ergutavad loide sooli, neil on tugev põletikuvastane toime. Pohlad on tugev põhjamaine organismi toonikum

Tammetõrud-annavad šokolaadile mõnusalt mõrkja maitse, kui neid eelnevalt targalt töödelda. Tammetõru sisaldab palju parkaineid, mis mõjuvad tervislikult seedesüsteemile.

Tatar-suurendab musklite jõudu, vastupidavust, mõjub ergutavalt, toimib soodsalt paljude hädade puhul: rasvumine, lubjastumine, kõrge vererõhk,verevaesus, kõhutõved. Sisaldab mitmeid B-grupi vitamine, asendamatuid aminohappeid, magneesiumi jpm. Tatar on vägilaste toit.

 

 

Milleks kasutada šokolaadi?

 

 • Soki sisse panemiseks
 • Vajadus magusa järele
 • Kingituseks
 • Millegi valmistamiseks
 • Kõhu täitmiseks
 • Energiavajaduse täimiseks
 • Naudinguks
 • Näitab hoolivustunnet
 • Küpsetamiseks
 • Hea keskendumiseks
 • Rahustava toimega
 • Külakostiks
 • Taskutoiduks
 • Pealehammustamiseks
 • Enda premeerimiseks
 • Lohutuseks
 • Tekitab õnnetunnet
 • Tekitab mõnusaid süümekaid
 • Seotud armutundega
 • Soojasaamiseks
 • Suveniiriks
 • Moosimiseks
 • Une peletamiseks
 • Heategevuseks
 • Kollektsioneerimiseks

Terviseks