Program

The conference  will be an intensive learning experience spread across two days of programming. The program will feature:
  • Lectures and presentations

  • Keynote speakers

  • Film screenings

  • Visual displays

  • Storytelling

  • Reflection session


Please note: the program is subject to last minute changes.




Thursday Morning, June 8


 Time    Location  Event  Speaker
  
5:00am   

 
Pembina Hall Lawn    
  
Sunrise Ceremony and Feast
 
Wilson Bearhead



Thursday Evening, June 8


 Time    Location  Event  Speaker

4:00pm to 6:00pm  

Lister Centre,
Second Floor 
  Registration 
--
7:00pm to 8:00pm
Maple Leaf Room, Lister Centre  Reception and Opening Prayer  Wilson Bearhead
  8:00pm to 9:00pm  Maple Leaf Room, Lister Centre     Opening Remarks Introduction Keynote Speaker   Anna Marie Sewell Miranda Jimmy Marie Wilson




Friday, June 9


 Time    

 Location

Event

 Speaker (s)


7:30am to 8:30am 

 
Lister Dining Hall


Breakfast 


-- 


8:45am to 9:00am 
 


ECHA 2 490


Opening Prayer 


Theresa Strawberry

 
9:30am to 10:15am

 
ECHA 2 490 


Keynote Speaker
From Process to Production: Writing in the Indigenous Voice 


 Armand Garnet Ruffo 

 
10:15am to 11:15am


 ECHA 2 490


Traditional Stories 


Richard Van Camp


10:15am to 11:15am


ECHA 2 420


Publishing Indigenous Trauma 


 Bruce Walsh and Pamela Holway


11:15am to 11:30am 

ECHA 2 430
Resource Room 


Coffee Break 


--



11:30am to 12:30pm



ECHA 2 490 


Editing together: A conversation with Mini Aodla Freeman about Life Among the Qallunaat 


 Mini Aodla Freeman
Keavy Martin
Julie Rak


12:30pm to 2:00pm 


ECHA 2 490 

Lunch
Keynote: Honouring our Knowledge Keepers
in a Good Way!

 
Richard Van Camp


 2:15pm to 3:00pm

 
ECHA 2 490


Avoiding the Stereotypes: History, Heritage, and How to Navigate Indigenous Imagery 

 
Jena McLaurin


3:15pm to 4:00pm 


ECHA 2 490 


Reporting on Indigenous Stories 


Duncan McCue 


4:00 to 4:15pm 


ECHA 2 430
Resource Room 


Coffee Break 

-- 


 4:15pm to 4:45pm


ECHA 2 490 


 Legal and Ethical Considerations in Collaborative Research


 Catherine Bell
Greg Younging


4:45pm to 5:45pm


ECHA 2 490 


Indigenous Filmmakers, Moving Forward 


Christine Sokaymoh Frederick


 5:45pm


ECHA 2 490 


Closing Prayer 


Theresa Strawberry 


 6:30pm to 9:00pm


Lister Dining Hall 


Banquet Dinner and Blessing 

 
Martha Campiou





Saturday, June 10


 Time

 Location

Event 

Speaker(s) 


 7:30am to 8:30am

 
Lister Dining Hall


 Breakfast


 --


8:45am to 9:00am


ECHA 2 490 


 Opening Prayer


 Harry Watchmaker

 
9:15am to 10:00am


ECHA 2 490 


Writing About Historic Trauma, Healing, and Reconciliation 


Patti Laboucane-Benson 

 
10:00am to 11:00am



ECHA 2 490


 
Roundtable with Authors and Editors: 
Editing Indigenous Writing

Moderator: Peter Midgley
Kateri Akiwenzie-Damm
Norma Dunning
Louise Bernice Halfe
Arden Ogg


11:00am to 11:15am


ECHA 2 430
Resource Room 


Coffee Break


 --

 

11:15am to 12:30pm




ECHA 2 490 



Contemporary Trends and Best Practices: Giving Voice to Indigenous Stories and Histories 


David Carr
Melissa Pitts
Donald Purich
Bruce Walsh
Margie Wolfe
Greg Younging

 
12:45pm to 1:00pm

 
ECHA Hall


Grab and Go Lunch 


-- 

 
1:00pm to 1:30pm

 
ECHA 2 490


Summary


 Lewis Cardinal
Linda Cameron

 
1:30pm to 1:35pm


 ECHA 2 490


Closing Prayer 


Harry Watchmaker

 
2:00pm to 3:30pm


 Henderson Hall, Rutherford Library


Reflection Time / 
Facilitated Discussion 


 Facilitators:
Pieter de Vos
Kim Ghostkeeper