שימוש מושכל ברשת האינטרנט

 
משרד החינוך
מחוז הצפון
שימוש מושכל ברשת האינטרנט


הגנה על הפרטיות, מניעת לשון הרע
ושמירה על זכויות יוצרים


אתר זה אינו בא במקום ייעוץ מקצועי או משפטי ואינו תחליף לייעוץ כזה


אתר "התנהגות ברשת" מיועד לספק מידע לצוותים במוסדות החינוך במחוז הצפון בשלוש סוגיות שהינן בעלות חשיבות עליונה בנקודות ההשקה שבין המוסד החינוכי לרשת האינטרנט - כלומר אתרי מוסד באינטרנט, פעילות המוסד ברשתות חברתיות כגון Facebook, ו- Twitter וכן דברי דואר אלקטרוני המתפרסמים מטעם בית הספר, המתנ"ס, מועדון הנוער או כל מסגרת לימודית, חינוכית או חברתית הנמצאת בפיקוח משרד החינוך במחוז הצפון.

הסוגיות הן:

    • הגנה על הפרטיות
    • שמירה על זכויות יוצרים
    • מניעת לשון הרע

אם כי הדבר לא נדון בהרחבה בבתי המשפט וישנן סוגיות שטרם נבחנו משפטית, הרי שלמוסד החינוכי ישנה אחריות משפטית למוצג ולנכתב במסגרת הפעילות האמורה באינטרנט. יובהר כי האחריות המשפטית כוללת במקרים רבים גם אחריות אישית של בעלי תפקידים במוסד והמנהל או המנהלת בראשם.

יובהר מיד כי גם פעילות של תלמידים באתר המוסד החינוכי באינטרנט נופלת בגדר אחריותו של המוסד. כלומר - אם תלמיד העלה לאתר האינטרנט המוסדי תמונה שיש עליה זכויות יוצרים; פגע בפורום מקוון בפרטיותו של תלמיד אחר או הוציא דיבתו של מחנך הכיתה באתר האינטרנט הכיתתי - בית הספר אחראי לכך ובמידה מסויימת ניתן יהיה לצרף את אחראי האתר, את מנהל המוסד כנתבעים..

לשלוש הסוגיות ישנם היבטים נוספים בפעילותו של המוסד החינוכי. אתר זה מתמקד אך ורק בפעילות באינטרנט בכלל וברשת "צפונט" בפרט.

באתר יובאו מספר קישורים למסמכים ומקורות אשר יש בהם כדי לסייע להנהלות ולצוותי המוסדות להכיר את ההיבטים השונים של הסוגיה.

חלק מהמסמכים הינם בעלי אופי משפטי (חוקים, פסקי דין) רצוי לזכור כי לבית המשפט סמכות לפרש חוקים. עוד רצוי לזכור כי הפסיקה תלויה בנסיבותיו של כל מקרה  וגם בתפיסת עולמו של השופט. היא עלולה להשתנות מקצה לקצה.

 על כן גם אם אתם מבינים את הכתוב - היזהרו, במקרה של ספק, מלפעול על פיו.מוצע בזאת להנהלה ולצוותים של מוסדות החינוך לפעול לפי כלל אצבע פשוט מאד - בשלושת התחומים: גם שמירה על זכויות יוצרים, גם מניעת לשון הרע וגם הגנה על הפרטיות:


אם אינכם יודעים מה מותר ומה אסור

הניחו שאסור ובקשו ייעוץ - הקדימו נשמע לנעשה


לעיון מקדים וחשוב, מן הראוי לקרוא את תשובותיו של עו"ד יוסי אפשטיין מהלשכה המשפטית של משרד החינוך לשאלות נפוצות בתחום זכויות היוצרים


אחד הפתרונות היעילים ביותר הוא הקפדה על העבודה באתר. יש להקפיד ולוודא כי בכל מקום בו הדבר מתאפשר, יוקצו למשתמשים אמצעי הזדהות מול האתר המוסדי, מול הפורומים, הבלוגים ופעילות המוסד ברשתות החברתיות.

יש לוודא כי כל המשתמשים יזכו לתדריך מתאים ויוסברו להם הנהלים אותם קבעה הנהלת המוסד. בהקשר זה מומלץ כי המוסד, בשיתוף מועצת התלמידים יכינו במשותף קוד אתי אשר יבהיר את המותר ואת גבולותיו. ד"ר אברהם "אברום" רותם ועידית אבני, בבלוג שלהם "מתקוונים לאתיקה" מבהירים את הצורך בקוד כזה ומציגים סדרה של קישורים לקודים קיימים היכולים להוות בסיס לקוד הבית-ספרי

במקביל ננסה לשלב באתר גם פעילויות חינוכיות אשר יסייעו להבהיר לתלמידים את הרצוי והלא-רצוי בהתנהגותם ברשת.
 
פעילות חינוכית
 
רשת אמי"ת פתחה סדרה של הפעלות בנושא האינטרנט. ההפעלה המסכמת נוגעת בנושאים שלפנינו.
 
 
 

פרקי האתר

 הגנה על הפרטיות

 מניעת לשון הרע

 

 הרשאות לשימוש במשאבים מקוונים

  עדכונים

מלווה האתר: גדעון גולדשטיין