Co je nového?


Shrnutí 34. týdne

přidáno: 17. 5. 2019 3:38, autor: Veronika Rusová

Milí rodiče, milí prvňáci,

další týden je za námi a my se už všichni těšíme na školu v přírodě. Dokonce máme ve třídě tabulku, ve které škrtáme každý den jedno políčko a políčko "škola v přírodě" je už hodně blízko. :-)
Tento týden jsme měli zpestřený o pondělní focení a čtvrteční dopravní hřiště. Focení probíhalo venku, kde nám byla pěkná zima, ale já věřím, že za tu chvilku nikdo nenastydl. Fotky by měly být co nejdříve. Předpokládám, že po škole v přírodě na nás už budou čekat.
Druhou akcí tohoto týdne bylo dopravní hřiště. Kvůli velmi špatnému počasí bylo na poslední chvíli přesunuto do tělocvičny. Troufám si říci, že to ale vůbec nevadilo. Děti si připomněly základní silniční pravidla, učily se rozhlížet před přechodem, některé děti si zahrály na policisty, kteří rozdávají neposlušným řidičům pokuty a téměř všichni si vyzkoušeli jízdu v čtyřkolce nebo malém autíčku. Během akce jsem stihla děti fotit, takže můžete kouknout na rajče: https://prvnacityrsova.rajce.idnes.cz/Dopravni_hriste

Škola v přírodě
Sraz před školou bude v 7:30 hodin. Pokud víte, že jste neodevzdali ještě potvrzení o bezinfekčnosti, nezapomeňte ho vzít k autobusu. Rozdělení do pokojů jsme s dětmi dnes probrali, odsouhlasili si ho a už bych ho nerada měnila (kluky ještě dorozdělíme).  Na školu v přírodě přibalte teplé nepromokavé oblečení, protože předpověď počasí není úplně ideální. 
Během pobytu si budeme především užívat přírodu, ale stejně s sebou vezmu matematiky. S dětmi jsme si také vyrobili deník školy v přírodě, do kterého budeme zapisovat a malovat, co jsme prožili. 
Ze školy v přírodě vám budu každý večer psát krátký email, co jsme daný den dělali a že jsme živí zdraví. Přes email vás budu také informovat o příjezdu do pensionu Tetřívek a následně o návratu do Prahy. Předpokládaný návrat je v pátek ve 13 hodin. 

Děti, které na ŠvP nejedou budou celý týden docházet do 2.B. Ráno budou vždy chodit hlavním vchodem a paní asistentka je následně odvede ke skříňkám pro věci. Více informací je na lístečku, který mají děti nalepený v úkolníčku. 

Krásný víkend a těším se v pondělí,
paní učitelka Veronika

Shrnutí 33.týdne

přidáno: 10. 5. 2019 6:00, autor: Veronika Rusová

Milí rodiče, milí prvňáci,

máme tu další páteční odpoledne. Zkrácený týden utekl jako voda, až z toho byly děti překvapené. Ačkoliv se to nezdá, pomalu se blížíme do cíle. Ve slabikáři už nám zbývá jen pár stránek, v písance jsme dopsali všechna písmenka a čteme a píšeme prakticky cokoliv. 
V matematice jsme trošku zrychlili, abychom vše stihli probrat. Nejvíc teď trénujeme sčítání s přechodem desítky. Některé děti mají tendenci ukazovat si vše na ose nebo na prstech a nepoužívají rozklad. Dbejte při trénování prosím na to, aby rozklad opravdu udělaly. Pár dětí to zvládá z hlavy, většina si ho ale potřebuje napsat. Časem se vše zautomatizuje, ale teď je potřeba tomu věnovat čas. Koncem příštího týdne začneme odčítání s přechodem přes desítku, abychom mohli všechno procvičovat na škole v přírodě.
V prvouce jsme se bavili na téma Volný čas a Život na vesnici a ve městě. Děti by si už měly pamatovat svoji adresu (alespoň ulici). Při hudebce zpíváme písničku Rozzlobil se červotoč a velmi populární jsou pořád Čarodějnice. V tvořivkách jsme malovali horkovzdušné balony, kterými poletíme na prázdniny. Děti malovaly ve dvojicích. 

Na příští týden:
 • V pondělí 13.5. se fotíme. Třídní fotka stojí 40 Kč, skupinová 30 Kč. Pokud máte zájem o skupinové fotky, napište na lísteček, s kým se dítě bude fotit. Bez lístečku skupinovky nejsou možné. Pokud máte ještě zájem o fotku jednotlivce, napište lísteček. Dítě dostane 3 své fotky, tj. 3x30 Kč. Peníze budu vybírat v pondělí. 
 • Ve čtvrtek 16.5. proběhne ve škole dopravní hřiště (venku). Cena je 120 Kč/dítě. Peníze budu vybírat taktéž v pondělí.
 • V třídním fondu zbývá cca 35 Kč/dítě, kterými uhradím návštěvu Národního zemědělského muzea (na konci června)
 • Sběr papíru končí 31. května
Krásný víkend přeje
paní učitelka Veronika

Shrnutí 32. týdne

přidáno: 3. 5. 2019 3:51, autor: Veronika Rusová

Milí rodiče, milí prvňáci,

první zkrácený týden utekl velmi rychle. Ani jsme se nestihli rozkoukat a už je zas pátek. Některé děti byly tento týden celé zmatené a divily se, jak je možné, že ve čtvrtek nejsme děleni a nemáme hudební výchovu, když je přece pondělí. Stejně tak se někdo už v úterý dožadoval nálepky do notýsku. :-) 
Ačkoliv jsme měli pouze čtyři dny, udělali jsme velký kus práce. V češtině pomalu finišujeme se slabikářem, který bychom mohli stihnout dočíst do začátku školy v přírodě. V písance nám ještě pár písmenek zbývá, ale už jich také není tolik. 
V matematice toho ještě máme před sebou více. Oproti původnímu plánu jsme trošku zrychlili a už začali počítat příklady s přechodem přes desítku. Pár dětí je zvládá úplně z hlavy, většina třídy si píše postup a několik dětí potřebuje postup i s obrázky nebo barevnými kolečky. Na tom ale není vůbec nic špatného. Je to přeci jen něco nového. Zatím jen sčítáme.
V prvouce si povídáme o ročních období, měsících, dnech a hodinách. Děti by měly umět vše správně vyjmenovat. 

Velkou událostí byla úterní škola čar a kouzel, během které se děti dozvěděly informace o pálení čarodějnic a čarodějnicích samotných. Společně jsme vymýšleli čarodějnická jména, čarodějnicky počítali (omalovánku stále ještě nemáme hotovou - snad příští týden), učili se zaříkávadla a kouzla (velký úspěch mělo zaklínadlo "džem, roláda, marmeláda, z nebe padá čokoláda") a nakonec vařili a malovali lektvary. O tom ale nejspíš už děti vyprávěly. Na závěr každý čarodějnický učeň obdržel certifikát s hodností "čaroděj/ka 1. stupně." 

Na příští týden:
 • trénujte sčítání do 20 s přechodem i bez přechodu desítky
 • trénujte čtení bě, pě, vě, mě - viz malý čtecí list v úkolníčku
 • od pondělí vybírám všechny dokumenty na školu v přírodě: zdravotní způsobilost, kopii očkovacího průkazu a kartičky pojišťovny (potvrzení o bezinfekčnosti až těsně před švp (čtvrtek, pátek 16. - 17.5.) případně až u autobusu)
 • ve středu 8.5. je státní svátek
S přáním pohodového víkendu
paní učitelka Veronika

P.S. Děkuji za vaše pohotové reakce na včerejší email týkající se počítání v matematice. Děti mi dnes hlásily, že to "přesně takhle" počítali i doma. :-)

Shrnutí 31. týdne

přidáno: 26. 4. 2019 7:31, autor: Veronika Rusová

Milí rodiče, milí prvňáci,

Velikonoční prázdniny jsou za námi a my jsme se v úterý sešli ve škole v hojném počtu a plní energie. Úterní prvouku a tvořivé činnosti jsme strávili vyprávěním si o zážitcích z Velikonoc a připomenutím si všech důležitých informací, které o Velikonocích víme. Bylo toho až až. Ve středu jsme v tělocviku týmově závodili v několika disciplínách - používali jsme badmintonové rakety, medicimbally a kuželky. Ve čtvrtek jsme si v prvouce povídali o tom, co vytvořila příroda a co lidé. Děti pracovaly velkou část hodiny ve skupinkách a třídily různé věci na přírodní a věci vytvořené člověkem. Posledních pár minut z hodiny jsme se "zasekli" u krápníků a ukazovali si plno obrázků a sdíleli zážitky z různých návštěv jeskyní. Při tvořivkách jsme v úterý modelovali domácí zvířata a ve čtvrtek vyráběli překvapení. :-) 
V českém jazyce čteme DI, TI, NI a nově i DĚ, TĚ, NĚ. Čtení těchto slabik je náročné, takže pilně trénujte i doma. Ještě nám zbývá bě, pě, vě, mě a budeme umět číst všechno. Čítanky už dorazily, takže na ně po dokončení slabikáře hned navážeme. V písance máme nově psací tvary b, B. 
V matematice nic nového není. Pořád procvičujeme sčítání, odčítání do 20. Brzy nás čeká sčítání a odčítání s přechodem přes desítku, které staví na perfektních dovednostech sčítat a odčítat bez přechodu desítky. Kdo počítá na prstech i příklady do 10, musí začít hodně trénovat. Dokončili jsme 3. díl matematiky. Příští týden vrátím dětem opravené 3. díly a dostanou díly poslední.

Největší akcí tohoto týdne byla návštěva Toulcova dvora. Přiznávám, že jsem byla z cesty docela nervózní - jak zvládneme přestupy v metru v ranní špičce a jak budeme celý výlet stíhat časově. Nakonec vše dopadlo perfektně. Všechny vás moc MOC chválím za naprosto vzorný a včasný příchod do školy. Dokonce jsme vyrazili o chvíli dřív, takže jsme se stihli před programem nasvačit. Samotný program byl dle mého názoru perfektní. Paní lektorka povídala poutavě a odvážně zodpovídala zvídavé dotazy. Dozvěděli jsme se plno zajímavostí o kozách, ovcích, krávě, poníkovi, prasátku, slepicích, husách, holubech i králících. Kozy (a hlavně malinkatá kůzlátka), prasátko a králíky jsme si mohli pohladit. Bylo to jedním slovem SUPER! A počasí jakbysmet. :-) Cesta zpátky byla trošku zdlouhavá, ale statečně jsme ji také zvládly. Škoda jen, že se někteří kluci neustále strkali, tahali a křičeli v metru. 
Během programu jsem stihla i něco vyfotit, tak koukněte na rajče (https://prvnacityrsova.rajce.idnes.cz/Toulcuv_dvur). 

Na příští týden
 • vystřihnout dě, tě, ně, bě, pě, vě, mě (Ve škole jsme zjistili, že některé sady písmenek asi nebyly kompletní. Pokud tedy tyto slabiky nemáte, vyrobte je, prosím, dětem doma.)
 • Některé děti ještě nemají ve škole knížku na čtení. Zkuste ji zařídit, co nejdříve.
 • středa 1.5. a 8.5. je státní svátek a my se neučíme :-)
S přáním krásného víkendu (bohužel trošku chladného)
paní učitelka Veronika

P.S. Moc se mi líbí, jak si děti zvykly na čtení vlastních knížek. Nejen, že mají radost, kolik toho už přečetly, ale dokážou přečtené i převyprávět, což považuji za základ úspěchu. 

Shrnutí 30. týdne

přidáno: 17. 4. 2019 7:33, autor: Veronika Rusová

Milí rodiče, milí prvňáci,

Velikonoční prázdniny jsou tu. Hurá! Tři dny ut
ekly jako voda a já jsem vám o veškerém našem školním dění pověděla včera na třídních schůzkách. :-) 
Dnes (ve středu) jsme si kromě čtení, psaní (tomu jsme dneska teda moc nedali...) a počítání užili také tělocvik. Hráli jsme oblíbenou hru E.T. volá domů, Dobrý den, pojďte ven a cvičili s obručemi. To bylo srandy! Na začátku druhé hodiny jsem všem dětem předala vaše vzkazy, ze kterých měly děti vážně radost. Hned vám také psaly odpovědi. Dopisy by měly mít schované v penálech. Také jsme si povídali o tom, že s nimi bude příští rok jiná paní učitelka. A že když se nám bude stýskat, tak si vymyslíme třeba nějaký společný výlet. :-) 
Poslední hodinu dostaly všechny děti nálepku do notýsku, stírací obrázek na vajíčka a malou sladkost k Velikonocům. 

Na příští týden
 • v pátek 26.4. jedeme do Toulcova dvora - program Na statku. Sejdeme se v 8:00 ve třídě. Návrat bude v 11:40. S sebou pití, svačinu, tramvajenku/jízdenky, sportovní oblečení. Vstup je 80 Kč a je hrazen z třídního fondu.
 • přes Velikonoce trošku čtěte (di, ti, ni), počítejte a pište
 • děti mají krátký domácí úkol - z 2. strany čtecího listu s di, ti, ni

S přáním krásných Velikonočních prázdnin
paní učitelka Veronika

P.S. Včerejší atmosféra na třídních schůzkách byla dle mého názoru vynikající. Klidně bych s vámi povídala dál a dál. :-) 

Shrnutí 29. týdne

přidáno: 12. 4. 2019 3:30, autor: Veronika Rusová

Milí rodiče, milí prvňáci,

další týden je za námi. Zase umíme o něco víc věcí a směle míříme do cíle. :-) Tento týden jsme se naučili poslední nové písmeno - CH. Ano, ještě jsme se neučili Q, X a W, ale o těch jsme si řekli, že se v češtině moc nevyskytují a krátce jsme si ukázali, jak se čtou. V písance jsme oprášili psaní c, C, č, Č a naučili se psát D (zatím jen v zelené písance). Písmen máme už opravdu hodně a někomu se trošku pletou nebo je zapomíná. To je sice úplně normální, ale je potřeba doma trošku trénovat. Stačí každý den napsat třeba pět slov nebo dvě věty (inspirujte se klidně v písance). 
V matematice děláme všechny možné aktivity a hry, při kterých trénujeme sčítání a odčítání do 20 (bez přechodu desítky). Nově jsme začali počítat s kilogramy. Ukázali jsme si různé druhy vah a vážili penály a jablka. V prvouce jsme si povídali o povolání a vyrobili si encyklopedii povolání. Tu vám ukážu na třídních schůzkách. Ve čtvrtek bylo naše téma "V obchodě." Hráli jsme scénky na prodavače a zákazníky a potom nakupovali jablíčka a pár sladkostí. Doopravdy! Za naše papírové peníze z matematiky. :-) 
Při tvořivkách vyrábíme jarní a velikonoční výzdobu naší třídy. Tu uvidíte opět v úterý. Při tělocviku jsme cvičili na lavičkách, žebřinách a hráli si na Tarzana na liánech (laně). V hudební výchově máme novou písničku Není nutno, Poštovský panáček a dokola opakujeme Okoř. 
Chování se nám začíná zase trochu rozjíždět, takže naše třídí sluníčko přišlo chudák o několik paprsků. 

Na příští týden
 • vystřihnout Ti, ti, tí, di, Di, dí, ni, Ni, ní
 • v úterý 16.4. jsou v 17:30 třídní schůzky - PROSÍM O HOJNOU ÚČAST
 • v úterý 16.4. od 17:00 - fair trade kavárna v hlavní budově
 • čtvrtek, pátek, pondělí - Velikonoční prázdniny
S přáním krásného víkendu,
paní učitelka Veronika

Shrnutí 28. týdne

přidáno: 5. 4. 2019 4:09, autor: Veronika Rusová

Milí rodiče, milí prvňáci,

tento týden byl skvělý. Venku bylo krásně, učení dětem šlo, prostě ideál. :-) Každý den jsme byli během 3. a 4. hodiny venku na terase a učili se tam. Největší akcí celého týdne ale byla návštěva dětí z MŠ Tyršova. Ty se na nás přišly podívat ve středu třetí hodinu. Předvedli jsme jim naše čtení, psaní i počítání a společně si zahráli několik her. Prvňáci se opravdu hodně snažili - předškolákům předčítali, půjčovali jim pastelky, pustili je sednout si do lavice, povídali jim o tom, jak to ve škole chodí. Byla jsem na všechny vážně pyšná. Zase byl vidět ten obrovský pokrok od začátku školního roku. 
V českém jazyce máme nové písmeno G, F a v oranžové písance jsme napsali velké psací P, T, L. Poprvé jsme tento týden psali také diktát vět. Přiznám se, že jsem byla až překvapená, jak dobře to dopadlo. :-) V matematice počítáme s jednotkou litr a hrajeme hru Telefon a Vláček, při které trénujeme pamětné sčítání a odčítání do 20 bez přechodu desítky a příklady typu o několik více/méně. V prvouce jsme si povídali o Velikonocích a každý si už odnesl své osení. Oproti ostatním třídám je totiž v naší třídě mnohem větší teplo, takže osení rostlo rychlostí blesku. Každý den jsme byli opravdu všichni překvapení. :-) Také děkujeme všem rodičům, kteří nám poskytli hlínu nebo osení. Zbytky použijeme na velikonoční dílny. 
V hudební výchově jsme zpívali novou písničku Okoř, v tělocviku cvičili na žebřinách a v tvořivkách vyráběli velikonočního zajíčka a malovali kraslici. Čtvrteční tvořivky jsme trávili venku a bylo to prostě super. Schválně se koukněte na fotky na rajčeti. (https://prvnacityrsova.rajce.idnes.cz/)

Na příští týden
 • vystřihnout písmeno Ch, ch
 • koupit 1x fix na mazací tabulku
 • zeptejte se dětí, zda si objednali školní časopis Tyršováček. Pokud ano, pošlete 5 Kč
V úterý 9. dubna se konají tradiční velikonoční dílny (14:30 - 18:00), na které jste všichni srdečně zváni. Rádi bychom vás poprosili o malé občerstvení do našeho školního bufetu.
V úterý 16. dubna se konají od 17:30 třídní schůzky. Prosím o vzornou docházku. :-)

Krásný prosluněný víkend přeje
paní učitelka Veronika

Shrnutí 27. týdne

přidáno: 29. 3. 2019 5:05, autor: Veronika Rusová

Milí rodiče, milí prvňáci,

druhý jarní týden je za námi. Podle počasí to zatím tak moc nevypadá, ale o víkendu má být krásně. :-) Náš školní týden utekl opět rychlostí blesku. V českém jazyce jsme tento týden žádné nové písmeno neměli, takže jsme mohli pořádně procvičit ta, co už umíme. Ve čtvrtek jsem dětem rozdala novou písanku - oranžovou. Ta je naše poslední. Žluté písanky už  nechte doma, používat je už nebudeme. 
Matematika byla tento týden plná nových věcí. Začali jsme počítat s jednotkou metr. Hned v pondělí jsme měřili třídu, tabuli, klavír, lavici - prostě všechno, co se dalo. Ve středu jsme ještě změřili naši chodbu. Děti to moc bavilo a skvěle spolupracovaly. Průběžně také pořád procvičujeme sčítání a odčítání do 20 bez přechodu desítky. Někomu to už jde vážně rychle! Jupí! :-)
V prvouce bylo největší akcí sázení osení. Kupodivu to proběhlo rychle, hladce a hlavně čistě! Kelímky máme podepsané a každý žák má zapisovací list, do kterého jsme popsali celý proces sázení a následně tam budeme malovat a zapisovat, jak nám to osení roste. Pro jistotu je mám teď u sebe.
Při tvořivkách jsme vyráběli papírové kohoutky z roliček od toaletního papíru a malé sovičky na špejli, které budou dáreček pro předškoláky, kteří se na nás přijdou příští týden podívat. V tělocviku jsme skákali přes kozu a soutěžili v opičí dráze. 
Páteční návštěva knihovna proběhla hladce. Paní lektorka nás nejdřív seznámila s chodem knihovny, vysvětlila co kde jak najít, a pak už děti hledaly knížky podle zadání. Následně nám přečetla úryvek z knížky Teta to plete od Ivony Březinové, ke kterému děti vyplňovaly pracovní list. Následně si mohly celou knihovnu projít a prohlédnout si všechny knížky. Děti, které měly průkazku, si půjčily jednu knížku. Některé děti si také domu odnesly přihlášku do knihovny. Přihlášení je zcela dobrovolné. Zajišťuje si ho každý individuálně. :-)

Na příští týden
 • vystřihnout písmeno F a G
 • přinést kapesníky (je jedno jestli tahací nebo balíčkové - využijeme oboje)
 • 9.4. jsou Velikonoční dílny (14:30 - 18:00)
Krásný víkend přeje
paní učitelka Veronika

1-8 of 8

Comments