Home

Staff Web Links
phone number: 641-634-2636 ext. XXX
emails: first.last@tri-countyschools.com

Administration


Chad Straight, Superintendent                              ext. 198

Clay Harrold, PK-12 Principal                                 ext. 107

Scott Edmundson, Activities Director                   ext. 141

Linda Bayliss, Guidance                                          ext. 100

Randy Schmidt, Transportation Director             ext. 198

Troy Luettjohann, Tech Director                            ext. 215

Shelly Koehn, Central Office, Board Secretary    ext. 198

Stacey Kolars, Business Manager                          ext. 197

June Williams, PK-12 Secretary                              ext. 140

Connie Quinn, Food Service Director                   ext. 194

Rod Blount, Maintenance Director


Elementary

Dara Fisher, Preschool, TAG                                  ext. 204

Jennifer Berg, Kindergarten                                   ext. 208 

Tammy Pierce, Kindergarten Associate

Barb Seaton, 1st Grade                                          ext. 209

Jennifer Eubanks, 2nd Grade                                  ext. 216

Shelly Andre, 2nd Grade                                          ext. 217

Tiffini Brown, 2nd Grade Associate

Tami Foubert, 3rd Grade                                       ext. 146

Tiffney McKay, 3rd Grade Associate

Paula Kirkpatrick, 4th Grade                                 ext. 147

Bari Parrott, 5th Grade                                          ext. 145

Scott Edmundson, 6th Grade                               ext. 143

Vickie Campbell, 6th Grade Associate

Aaron Coghlan, Physical Education / Health      ext. 191

Diana Pollard, Vocal Music                                   ext. 210

Melanie Tygart, Instrumental Music                   ext. 112

Mary Brainard, Special Education                       ext. 132

Jamie Maxwell, Reading Specialist                      ext. 218

Peggy Miller, Librarian                                          ext. 121

Valarie Glover, Media Associate                          ext. 121

Kandi Hull, Interventionist Associate                  ext. 144




Secondary

Sonja Anderson, Social Studies                         ext. 103

Andrew Thomas, Junior High                             ext. 105

Vince Hrasky, English                                           ext. 134

Aaron Coghlan, Physical Education / Health    ext. 191

Penny Krumm, Science                                        ext. 108  

Melanie Tygart, Instrumental & Vocal Music    ext. 112

Jody Prell, Art                                                         ext. 115

Megan Snakenberg, Business / Publications    ext. 102

Greg Sowers, Mathematics                                  ext. 130

Mike Striegel, Agriculture / FFA                            ext. 104

Kerri Tegtmeier, Special Education /JH               ext. 106

Dara Fisher, TAG                                                     ext. 148

Becky Moore, Associate                                        ext. 131

Melissa Roorda, MS Associate                             ext. 105

Linda Hockey, HS Associate                                 ext. 128


Support Staff


Dan Meyer, Custodian

Tim Ehrman, Custodian

Lynn Van Patten, Food Service


Bus Drivers

Denise Black

Amy Leer

Kurt Koehn

Randy Koehn

Rabi Decker