Staff Contacts

                                                Phone Numbers: 641-634-2636 ext. XXX
                                                Emails: first.last@tri-countyschools.com

Administration


Chad Straight, Superintendent                              ext. 198

Jennifer Berg, PK-12 Principal                                 ext. 141

Scott Edmundson, Activities Director                   ext. 107

Linda Bayliss, Guidance                                          ext. 100

Randy Schmidt, Transportation Director             ext. 198

Troy Luettjohann, Tech Director                            ext. 215

Shelly Koehn, Central Office, Board Secretary    ext. 198

Stacey Kolars, Business Manager                          ext. 193

June Williams, PK-12 Secretary                              ext. 140

Connie Zimmerman, Food Service Director        ext. 194

Rod Blount, Maintenance Director


Elementary

Dara Fisher, Preschool, TAG                                  ext. 204

Jill Hall, PK Associate

Barb Seaton, Kindergarten                                    ext. 208 

Jennifer Zebuhr, 1st Grade                                     ext. 209

Tammy Pierce, 1st Grade Associate

Shelly Andre, 2nd Grade                                        ext. 217

Tami Foubert, 3rd Grade                                       ext. 146

Jeff Follman, 3rd Grade Associate

Paula Kirkpatrick, 4th Grade                                 ext. 147

Adrianna Thomas, 4th Grade Associate

Bari Parrott, 5th Grade                                          ext. 145

Scott Edmundson, 6th Grade                               ext. 143

Dylan Springer, Physical Education / Health      ext. 191

Linda Bayliss, Vocal Music                                    ext. 210

Melanie Tygart, Instrumental Music                   ext. 112

Mary Brainard, Special Education                       ext. 132

Jamie Maxwell, Reading Specialist                      ext. 218

Peggy Miller, Librarian                                          ext. 121

Victoria Heady, Media Associate                         ext. 121





Secondary

Sonja Anderson, Social Studies                         ext. 103

Andrew Thomas, Junior High                             ext. 105

Vince Hrasky, English                                           ext. 134

Dylan Springer, Physical Education / Health    ext. 191

Penny Krumm, Science                                        ext. 108  

Melanie Tygart, Instrumental & Vocal Music    ext. 112

Jody Prell, Art                                                         ext. 115

Megan Snakenberg, Business / Publications    ext. 102

Greg Sowers, Mathematics                                  ext. 130

Mike Striegel, Agriculture / FFA                            ext. 104

Sabrina Ryan, Junior High                                     ext. 106

Sabrina Ryan, Special Education                         ext. 106

Dara Fisher, TAG                                                     ext. 148

Becky Moore, Associate                                        ext. 131

Marina Flores, Associate  

Vickie Campbell, Associate                                  


Support Staff


Josh Icenbice, Custodian

Tim Ehrman, Custodian

Lynn Van Patten, Food Service


Bus Drivers

Amy Leer

Kurt Koehn

Randy Koehn

Rabi Decker