Athletic Hall of Fame

Topeka West Sports Hall of Fame 
2016 Hall of Fame Induction Ceremony
Thursday, September 22nd
6:00 p.m. Reception in the Topeka West Cafeteria
7:00 p.m.  Induction Ceremonies Topeka West Auditorium
Friday, September 23rd
Recognition at the Topeka West Homecoming assembly 1:45 p.m in the Topeka West Gym followed by the Homecoming parade.
Recognition at Halftime of the Football game at Hummer Sports Park, Game Time 7:00 p.m.

This year's inductees
Terry Bettis (1965)
Rod Bunde (1982)
Chris Walton (1989)
Morgan Deitz (1989)
Susan Schwinn (1994)
Coach Bob Jaymes
1990 Girls Track Team

Nominate your deserving Topeka West Athletes and Coaches
 using the forms below:



Sports Hall of Fame 
Inductees
1998-2016
Inducted October 8, 1998
Stan Seidel-Contributor
Ed Scarlett-Coach
Denny Payne-1963
Jim Ater-1966
Odell Weider-1971
Sheri Norris-1982
Lori Green-Jones-1978
Mark Pickens- 1984
1974 Boys' Cross Country Team

 
Inducted September 30, 1999
Dr. Robert Payne-Contributor
Charley Myers-Coach
Roger Underwood-1965
Rick Mudge-1971
Warren Seitz-1981
Angie (Barry) Redd-1985
Robbie Hays-1985
1993-94 Girls' Basketball Team
Inducted October 5, 2000
 Dr. Howard Kennedy-Contributor
Peg Marmet- Coach
Bill Kennedy-1965
Jan (Smith) Clewell-1974
Jeff McKee-1975
Sharrieff Hazim-1983
Nadira Hazim-1987
1976 Girls' Track & Field Team
 Inducted September 27, 2001   
C.L. "Tuffy" Kellogg- Contributor
Gene Smith- Coach
Rich Wilkinson-1963
Ernie Blow-1964
Marlys Gwaltney-1987
C.B. McGarth-1994
1968 Boys' Cross Country Team
 Inducted October 10, 2002
Bill Copeland- Contributor
Wiley Alberg- Coach
Bill McDonald- 1962
John Waltz- 1970
Linda (Norris) Hearn-1985
Wendy (Farthing) Watson-1994
Winston Tidwell-1994
1983 Boys' Track & Field Team
 Inducted October 2, 2003
Susan (Alberg) Affolter-Contributor
Joe Schrag-Coach
Dennis Craig-1969
Tonna Rieger-1989
Harun Hazim-1990
Colleen (McKinney) Mischke-1992
Gene Petersen-1993
1985 Girls' Tennis Team
Inducted September 30, 2004
Frank Walton- Coach
Virgil Graham-1967
 Bill Myers-1975
Jonathan Payne-1992
Kate (McEwen) Hansen-1993
Kristen (Pierce) Phillips-1996
1993-94 Boys' Basketball Team
Inducted October 6, 2005
Ed Poort- Coach
Del Acker- 1968
Megan (Murphy) Lindquist-1978
Steve Mallory-1985
Wolf Blaser, Jr.-1987
1984 Boys' Track & Field Team 
Inducted October 5, 2006
Corey Wilson- Coach
Kent Yocom- Contributor
Rod Stacken-1978
Brady Pryor-1979
Craig Smith-1981
Chuck Sander-1982
David Gish-1991
1978-79 Football Team 
Inducted September 3, 2007
Mike Goehring-Coach
Dale Carver-1972
Jeff Griggs & John Dicus-1979 
Jeff Shelar-1984
Mark Johnson-1988
1985 Boys' Cross Country Team
Inducted October 9, 2008
Dan Dryer-Contributor
John Oestreich-Coach
Tim Frankenberger-1971
Cory Barron-1977
Carrie (Wagaman) Harned-1979
Mike Werner-1984
Scott Kauffman-1997
1984 Football Team 
Inducted October 15, 2009
Earl Williams-Coach
Kelly (Dudley) Teson-1999
Don Wilson-1984
Lisa Peterson-1990
Jon Robison-1989
Sarah (Heeb) Wilborn-1991
Tom Fitch-1973
1999-2000 Girls' Basketball Team 
 Inducted October 7, 2010
David Long-1974
Lindsey Frey-1991
Matt Davis-1997
Boomer Berry-1999
1975 Boys' Track Team
Inducted October 13, 2011
Jack Wiley- Coach
 Brenda Soldani-1980
Erin (Pierce) Emme-2001
Tim Powell-1975
 Scott Tremblay-1994
Tim Payne-1994
Tisharria Huggins (Wright)-2000
2001 Girls' Soccer Team 
Inducted September 27, 2012
Jack Shutt-Contributor
Casey (McGinley) Wright-1997
Ariana (Scales) Akognon-2002
Darrion Terry-2001
Amanda (Vawter) Danielson-1997
2002 Football Team 
 Inducted October 17, 2013
Randol Walker- Contributor
Jim Elmborg-Coach
Joey Herman-1986
Julie (Browning) Lowenstein-1980
Scott Peterson-1993
Rick Rosenstengle- 1983
1987 Girls Tennis Team
Inducted September 26, 2014
Cindy Boyles- Coach
Bob Behrens-1971
Alicia Enstrom-2002
Brent Swanson-1976
Janet (Morton) McCart-Meier-1997
Rob Walton-1986
2003 Baseball Team
Inducted October 8, 2015
Brian Hanni-Contibutor
Harold Milton Murray, Jr.-Coach
Rebecca (Smith) Branaman-1989
Ryan Kelly-2006
C C Metzler-1978
Kurt Reid-1977
Jay Tunnell-2005
1977 Cross Country Team
Inducted September 22, 2016
Terry Bettis- 1965
Rod Bunde- 1982 
Chris Walton- 1989
Morgan Deitz- 1989
Susan Schwinn- 1994
Bob Jaymes- Coach
1990 Girls Track Team
  


ĉ
Terrin Pittz,
Nov 2, 2015, 7:50 AM
ĉ
Terrin Pittz,
Nov 2, 2015, 7:51 AM
Comments