Sports Activities

SPORTS AND GAMES ACHIEVEMENTS

Inter Collegiate Tournaments

 

Date and Events

Venue

Name and Performance

12.04.1993 & 13.04.1993

Best Athlete Competition

Tamil Nadu Agricultural University, 

Coimbatore

Best Athlete

P.Anbarasan - II

23.06.1994 & 24.06.1994

Best Athlete Competition

Tamil Nadu Agricultural University,

Coimbatore

Best Athlete

P.Anbarasan - II

Kavitha Manley - III

07.02.1994 to 09.02.1994

Volleyball Ball Badminton

& Chess

Agricultural College & Research Institute,

Madurai

Volleyball Winners (Women)

Ball Badminton Runners (Women)

Chess Runners

M. Ponmala

Venue: Tamil Nadu Agricultural University, Coimbatore.  

Date: 30.08.1995 to 2.09.1995 

Events

Place

Name

400 mts

First

 

Individual Champion

Kavitha Manley

400 mts hurdles

800 mts

1500 mts

100 mts

First

K.R.Vijaya Latha

200 mts

High Jump

Third

110 mts Hurdles

First

H.Usha Nandhini Devi

Discus Throw

Second

200 mts

Third

Javelin

First

S. Munavarjan

4 x 100 mts Relay

First

Kavitha Manley

K.R. Vijaya Latha

H.Usha Nandhini Devi

S. Munavarjan

4 x 400 mts Relay

First

Kavitha Manley

K.R. Vijaya Latha

H.Usha Nandhini Devi

Yogita chari

Shot Put

Second

A.Pabitha

High Jump

Second

A. David

Women Athletics

Over All Championship

Individual Championship

Kavitha Manley ( Athletics )

Fastest Women in the University

K.R. Vijaya Latha

Shuttle Badminton

Runners

S.Munavarjan ,Yogita Chari

2.9.1996 & 3.9.1996

Volleyball

Anbil Dharmalingam Agricultural College and Research Institute, Tiruchirapalli

Runners(Women)

Participated (Men)

26.11.1996 to 28.11.1996

Basket ball & Shuttle Badminton

Tamil Nadu Agricultural University, Coimbatore.

Shuttle Badminton

Winners (Women),

Basketball

Runners (Women)

Participated (Men)

12.12.1996 & 13.12.1996

Best Athlete Competition

Tamil Nadu Agricultural University, Coimbatore.

Best Women Athlete:

Kavitha  Manley

Best Women Athlete

II Place

H.Usha Nandhini Devi

Venue: Tamil Nadu Agricultural University, Coimbatore.

Date: 13.09.1994 to 16.09.1994

Events

Place

Name

800 mts

First

Kavitha Manley

400 mts     Hurdles

1500 mts

Long Jump

Second

200 mts

First

K.R.Vijaya Latha

400 mts

100 mts

Second

Long Jump

Third

Shot Put

First

H.Usha Nandhini  Devi

100 mts Hurdles

Second

Discus Throw

100 mts

Third

Javelin

First

S.Munvarajan

400 mts

Third

M.Tamil Selvan

4 x 100 mts  Relay   

First

Kavitha Manley

K.R.Vijaya Latha

H.Usha  Nandhini Devi

S.Munavarajan

4 x 400 mts Relay

Second

Kavitha Manley

K.R.Vijaya Latha

H.Usha Nandhini Devi

Yogita Chari

SPORTS CLUB

SL.

No.

GAMES SECRETARY

YEAR

JOINT GAMES SECRETARY

1.

P. ANBARASAN

1990-1991

2.

D. PRASATH

1991-1992

3.

R. PALANI

1992-1993

4.

V.M.  SELVARAJAN

1993-1994

5.

A. SHANMUGASUNDARAM

1994-1995

6.

S. SAKTHIVEL

1995-1996

7.

M. TAMILSELVAN

1996-1997

8.

S. KARTHIK KUMAR

1997-1998

9.

S. PRABAKARAN

1998-1999

10.

M. VENKATESAN

1999-2000

11.

M. ARTHUR SELWYN

2000-2001

12.

A.VENKATA SUBRAMANIAM

2001-2002

P. HEMALATHA

13.

G. ASHOK KUMAR

2002-2003

R. CHANDRA KAVITHA

14.

G. RAVIKUMAR

2003-2004

R. VIVEKA

15.

M. VIGNESH PAVALAVEL

2004-2005 AGNI

P.YAMUNA DEVI

16.

R.B. KARTHIK KUMAR

2005-2006 HURRICANE

B.K. SAVITHA

17.

C.MEENAKSHISUNDARAM

2006-2007 H'UNIVERSE

P.JANANI

18.

K. BALACHANDAR

2007-2008  "PANACHE"

D. MUTHULAKSHMI

19.

T. DHARMAR

2008-2009 VALIANT

N. PARASAKTHI

20.

A. SENTHIL KUMAR

2009-2010

M.RAJAKUMARI MALLIKA

21.

M. GOWTHAM SRINIVASAN

2010-2011

M.R.MANJUSHA

 EXTENSION

PARTICIPATION

IN OTHER OPEN TOURNAMENTS 

05.08.1993 & 06.08.1993 Volleyball

Youth Club, Vadugapatti

State Level Tournament Participated

09.06.1995

Sports Quiz

Sportstar, Chennai.

"Nuthin to Touch Sachin Contest"

K. Balamurugan

Early Bird Prize

29.01.96

Volley Ball

Vaigai Sports club,

Theni

Participated

21.12.97

State level Basketball Tournament

Jayaraj Chelladurai College for men

Participated (Men)

24.10.97 Track &

Field Theni District Sports Council Theni

II place (Discus)

H. USHA NANDHINI DEVI

II place (Shot put and Discus)

K. SELVAM

II place (Discus)

SANKAR SASTRI

III place (Javelin)

S. MUNAVARJAN

S. CHELLAIAH

(100m sprint)

M. TAMIL SELVAN

H. USHA NANDHINI DEVI selected to represent in state level competition

29.8.97

Table Tennis

Sports Authority of

Tamil Nadu Chennai

Sankar Sastri Participated

14.8.97 to 16.8.97

Track &  Field

Sports Authority of

Tamil Nadu  Chennai

Kavitha Manley  Participated

5.8.97.

Table Tennis, Volleyball, Athletics

& Basketball (Theni District selected)

 

 

Theni District Sports Council for 50th Independence day Theni

 

 

(Theni District selected)

Shankar Sastri (Table Tennis)

Karthik Kumar (Volleyball)

Kavitha Manley (Athletics)

R. Vasumathi (Basketball)

K. Selvam (Basketball)

26.9.98

Volleyball

Theni District Police and Public relation

Participated (Men)

17.5.98 to 22.5.98

All India

Basketball Tournament

Silver Jubilee Sports Club Periyakulam

Participated (Men)

8.1.1999

Statel Level Basketball

Tournament

Jayaraj Chelladurai College For Men Periyakulam

Participated

15.4.99&16.4.99

South India Inter Agri Basket ball Tournament

Faculty of Agriculture, Annamalai University Annamalai Nagar

Chidambaram.

Winners

M. Raj Kumar

Best player Award

6.1.2000 to 8.1.2000

Basket Ball State level

Jayaraj Chelladurai College For Men, Periyakulam

Participated

 

20.3.2000 to22.3.2000

South India Inter Agri. Basket Ball Tournament

Faculty of Agriculture, Annamalai University, Annamalai Nagar,

Chidambaram.

Winners (Men)

V.B. Ashok Kumar

Best Player Award

30.4.2000 to 3.5.2000 Basket Ball (Men) State Level Open Tournament

Nillakottai

Gold Star Basket Ball Club

Won the

first round matches

 


Women Athletics

Over All Championship


09.11.1994 & 10.11.1994

Basket Ball

Agricultural Engineering College and Research Institute, Kumulur.

Runners (Women)

22.08.1995

Best Athlete Competition

Tamil Nadu Agricultural University, Coimbatore.

Best Sports Women

H.Usha Nandhini Devi

Best Sports Women II place

Kavitha Manley

Best Men Athlete

A.David - III place

Comments