#
בית משפחת זמאריה
מאת שמואל גילרבתאריך 6 בפברואר 2015 נערכה בפריז מכירה פומבית טלפונית של מכונית מרצדס בנץ דגם K540 קבריולט רודסטאר משנת 1938. טווח המחירים שצוין בפרסום המכירה היה בין שניים לשלושה מיליון יורו. המכונית נמכרה על ידי אוסף המכוניות העתיקות רוסו ביאנקו, ובתיאור רקע המכונית נכתב כי מבדיקת ספרי הרישום של חברת מרצדס היא הוזמנה בידי מוריס זמאריה מיפו. רק שלוש מאות ושמונים מכוניות מדגם זה יוצרו על ידי החברה בשנים 1939-1936.

משפחת זמאריה הנוצרית-קתולית, השתייכה לאריסטוקרטיה היפואית והייתה בעלת פרדסים ועסקים שונים. המוכרים בבני המשפחה היו האחים מוריס, ג'ורג, ולואי ז'אן, בניו של ז'אן לואי זמאריה. המשפחה התגוררה בשכונה הנוצרית בעיר העתיקה, ובשנות השלושים עברה להתגורר בשכונת כארם זייתון, הכתובת כיום היא רחוב החרוב 44. את הבית שכרו בני המשפחה מהבעלים שבנה אותו.

האב והבנים פעלו בחברה שנרשמה בשנת 1927 בשם חברת ז'אן לואי ובניו שעיסוקה מסחר כללי. הם עסקו ביצוא הדרים ויבוא עצים, ובשנת 1933 עבר משרדם לבית בוסט ברחוב יפת שנחנך באותה שנה ואכלס את משרדי החברות הגדולות בעיר. המוכר בבני המשפחה היה לואי, שמונה בשנת 1935 כקונסול כבוד של ספרד ביפו. הוא התגורר עם שאר בני המשפחה בבית הגדול ברחוב החרוב, אך בשנת 1940 עבר להתגורר בבניין הקונסוליה הגרמנית על דרך יפו תל-אביב, לאחר שהגרמנים גורשו מהארץ. ממשלת גרמניה השכירה לו את הבית ושם היה גם משרד הקונסוליה הספרדית שייצגה גם את האינטרסים של גרמניה. בשנת 1946 הוא נדרש על ידי ממשלת המנדט הבריטי לפנות את הבניין, אך הוא סרב בטענה שלא מצא מקום מגורים חליפי המתאים לו. בשנת 1948 עזבה המשפחה את יפו ועברה להתגורר בספרד שם מתגוררת עד היום סימון זמאריה, בתו של לואי.

בין בני משפחת זמאריה המורחבת נמנה גם יוסוף זמאריה שהפעיל את קולנוע אפולו שניצב בעבר בפינת הרחובות ד"ר ארליך ויפת, מול גן השניים. בית הקולנוע הפתוח היה מהראשונים ביפו והוקרנו בו סרטים והתקיימו מופעים. לאחר מותו המשיכה אלמנתו לנהל את המקום שפעל עד ראשית שנות הארבעים. בבית הקברות הרומי-קתולי "החדש" ביפו, צמוד לקיר החומה הצפונית, שומר עד היום מלאך מכונף על קברם של שניים מבני משפחת זמאריה.קברי משפחת זמאריה בבית הקברות הרומי-קתולי "החדש" ביפו. צילום: שמואל גילר, 2014.
עוד בסביבה:בית משפחת זמאריה ברחוב החרוב 44 ביפו. צילום: GSV 2015.

מכירת המרצדס של מוריס זמאריה, פברואר 2015.

חתונת לואי זמאריה, מאי 1930. משמאל מודגש אחיו ג'ורג'.