#
הפביליון בשדרות ירושלים 
מאת ורד נבון


בשנת 1915, במהלך סלילת שדרות ג׳מאל פאשה ביפו, הוקם בשדרה פביליון אשר שימש כסוכת תזמורת וכאתר מבוקש לצילומים. מיקומו היה במרכז השדרה, ליד בית חלאף (שדרות ירושלים 22 של ימינו). חוקר יפו שמואל גילר מציין במאמרו 
שיפוץ יפו בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה כי במהלך‭ ‬סלילת‭ ‬השדרה‭ ‬ביפו‭ ‬פגש‭ ‬מתכנן‭ ‬השדרה גדליהו ‬וילבושביץ‭ ‬את‭ ‬ג‭'‬מאל‭ ‬פאשה שערך סיורים בשדרה לבחינת התקדמות העבודה. והגיע לביקור נוסף גם לקראת השלמתה.

בזכרונותיו, פרק זיכרונות מימי המלחמה העולמית (העולם, י"ג בחשוון ת"ש, 26 באוקטובר 1939) כתב וילבושביץ: ״סוכת התזמורת ושדרת התמרים עשו על ג'מאל פאשה רושם כביר. אני משער שהשווה בליבו את העבודה הרבה אשר בוצעה על ידי באמצעים קטנים ופרימיטיוים אל העבודות אשר הוא ציווה עליהן מכבר בדמשק וטרם נעשו, והגיע למסקנה שאם יעמוד על ביצוע תכניותיו בדמשק, אין לו לסמוך על מהנדסיו הערבים והתורכים״. מיד לאחר השלמת הקמת השדרה ביפו בדצמבר 1915, הוזמן וילבושביץ לתכנן שדרה דומה בדמשק.

בהמשך נקראה השדרה על שמו של המלך ג'ורג' והפביליון המעוטר שימש כתפאורה לצילומי האירוסין של צדוק שלוש ורוז אפלבאום בשנת 1922, אותם צילם אמיל מהודר, נכדו של אהרון שלוש. בתצלום אחר משנת 1925 נראים צעירים במכונית פורד T ליד הפביליון. הצלם והמקור לא ידועים. הפביליון נראה בתצלומי אויר של הטייסת הגרמנית בשנת 1917 ומסומן גם במפה משנת 1936. לא ידוע מתי פורק הפביליון.במפה משנת 1936 מסומנת במת התזמורת (הפביליון) בשדרות המלך ג'ורג' בקטע השדרה הסמוך לבית חלאףהפביליון המעוטר שימש כתפאורה לצילומי האירוסין של צדוק שלוש ורוז אפלבאום בשנת 1922. צילום: אמיל מהודר. באדיבות אביתר שלוש. 

בצילום משנת 1925 (צלם לא ידוע) נראים צעירים במכונית פורד T ליד הפביליון.