שכונת הקצינים הבריטים 
מאת דני רכט


גם תל אביבים ותיקים אינם מכירים בדרך כלל את השכונה הכי דרומית בעיר, הנושקת לגלי הים התיכון ולקו הגבול עם בת ים. ראשיתה של השכונה בשנים 1945-1946 כאשר הוקמה על ידי חברת הבנייה הפלסטינית ריאד (Sharekit Abnyet Al Reiad) לשמש בית לקצינים בכירים בשרות ממשלת המנדט הבריטי. 

בתי השכונה הם בדרך כלל דו משפחתים ונבנו על מגרשים של רבע דונם לאורך הרחובות בת ים, יוטבת וזכרון קדושים. ניתוקה של השכונה, נדירות הבתים המוצעים למכירה והנוף הפתוח לים הפך את בתיה הפרטיים למבוקשים ביותר. בקצה רחוב זכרון קדושים, בבית הנמצא בקו הראשון לים גר בשנותיו האחרונות יצחק שדה. ובו מתגורר כיום יורם שדה, בנו של מייסד הפלמ"ח ומפקדו הראשון.

בכניסה לשכונה, בפינת הרחובות יפת וזכרון קדושים הוחל בהקמת המסגד הלבן (מסג'יד אל אביאד, בתמונה האחרונה) או מסגד האיחוד הערבי בשמו האחר. אלה שבנייתו הופסקה במהלך מלחמת העצמאות, ולאחר מכן, הפך המקום  לבית הכנסת זכרון קדושים. בתי השכונה נתחמים מצפון על ידי מתחם בתי קברות (יווני אורתודוכסי, יווני קתולי, לטיני, ארמני ומוסלמי). בקרבת מקום, פעלה בשנים שלפני קום המדינה תחנת רדיו המזרח הקרוב Near East Radio Station


יצחק שדה, מייסד הפלמ"ח

בתי שכונת הקצינים הבריטים. צילומים: 2008.

בית הכנסת "זכרון קדושים". מסג'יד אל אביאד

מבט מהים על שכונת הקצינים הבריטיםבצילום נראים מרגוט שדה, אשתו של יצחק שדה ובנם יורם.