נוזהה (אל נוזהא)
מאת דני רכט


רבים לא מודעים לכך, אך ההסטוריה העירונית של יפו בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 דומה מאוד לזאת של תל אביב. ראשית, עברו חלק מתושביה אל שכונות חצר צפופות מחוץ לחומת העיר. ומאוחר יותר לא הסתפקו בכך ושאפו להקים ערי גנים, על פי התיאוריה בתכנון ערים של הפילוסוף הבריטי אבנעזר הווארד.

רעיון עיר הגנים בא לידי ביטוי בשכונת אל נוזהא שבנייתה החלה בסוף שנות העשרים ואחר כך גם בתכנית המתאר של יפו שהוכנה ב-1946 על ידי עלי אלמאליגי מסעודנוזהה בערבית משמעו מקום של נועם ושמחה. ושכונת נוזהה שהתפתחה במהלך שנות המנדט הבריטי היתה נדבך מרכזי ברעיון עיר הגנים היפואית.

השכונה נבנתה לצידי שדרות קינג ג'ורג' (שדרות 
ירושלים כיום) כשכונת יוקרה, הפכה ב-1948 לשכונת מהגרים יהודית ובמהלך העשורים האחרונים קלטה הגירה פנימית של אוכלוסייה ערבית מחתך סוציו אקונומי נמוך, בעיקר מג'אבליה ומעג'מי.

זה המקום להשיג בו סמים מכל סוג וגם התקוות שנתלו בקמפוס האקדמי הסמוך (אשר נבנה במקום שלד בית החולים אייזנברג שפורק) הכזיבו בינתיים. והשכונה עדיין נחשבת בעיני רבים הארדקור אמיתי ולאחד מהאזורים הכי לא מזמינים ביפו. 

בשנת 1936 פנתה חברת החשמל לעיריית יפו בבקשה להרשות לה להקים תחנת חשמל (טרנספורמטור) בשכונת נוזהה בקרבת בית החולים דג'אני. מועצת העיריה הסכימה בתנאי שהמבנה יהיה תת קרקעי. נוזהה היתה פופולרית מאוד בקרב מתעשרי יפו החדשים ובשנות הארבעים פעלו בה מספר חברות בנייה. אחת מהן היתה חברת המניות לבניין ערי גנים ביפו, בראשה עמד מוסטפא אבו זייד.

בחלק הדרומי של נוזהה (כיום, רחוב אדם מינקביץ' 16) נולד וגדל נביל שעת פוליטיקאי פלסטיני ממנהיגי הפתח. מוצא משפחתו הוא מהעיר חאן יונס בדרום רצועת עזה. דרומה משם (ברחוב נחל שורק) פועל המרכז הקהילתי לב יפו אשר נקרא במשך שנים מתנ"ס נוזהה. למרות שמיקומו הוא באזור שנקרא אחרי הקמת המדינה נוזהה ג' דרומית לגרעין בשכונה המקורי. 

בשכונת נוזהה נפתחו בשנות השלושים מספר בתי ספר:  בית הספר התיכון אל-אמורייה נבנה בשנת 1937 והיתה בו ספריה ובה 4700 ספרים. בית הספר התיכון אל-זהארה נפתח בשנת 1938  (בתמונה) ונקרא על שם מדינאת אל-זהארה באנדלוסיה, ספרד. המקום משמש כיום את בית הספר הערבי לב יפו ואת בית הספר ויצמן. עוד פעל בנוזהה שלפני 1948 בית הספר אל-אייוואן

הרחוב הראשי התוחם את שכונת נוזהה ממערב ומוכר כיום בעיקר בזכות מקדש החומוס והמסאבחה "החדש" עלי קרוואן אבו-חסן, היה רחוב אך-מטליק. וחלקו הדרומי נקרא בשנת 1942 על שמו של עבד אל ראוף אלביטאר, מי שהיה ראש עיריית יפו בשנים 1934-1941. אחיו עומר שירת כראש העיריה אחריו. אך פוטר בשנת 1945. אחר הקמת המדינה נדד לכאן משכונת כרמיה (כיום רחוב רופין) רחוב שבטי ישראל. בשנת 2002 החליטה ועדת השמות העירונית להנציח את שמו של אלביטאר ברחוב אחר ביפו, הצמוד  למתחם הבית הסקוטי.

אל נוזהא, שכונת הגנים של יפו, מוקפת בניחוח הפרדסים סביבה. ונחצית בשדרות קינג ג'ורג' הירוקות. תצ"א של צלמי אמריקן קולוני. תודה לשמוליק תגר.

שכונת אל נוזהא במפה משנת 1944.

אל נוזהה במפה בעברית.
למכירה משק עופות ברחוב עזה. לצד בתים פרטיים שניהלו משק חי נבנו שיכוני רכבת. נוזהה (א' ב' ג') של 1958  מנתה שניים עשר אלף תושבים.

תת-דפים (1): מסגד נוזהה