בית החולים האנגלי ביפו / הבית הסקוטי
כתיבה וצילומים: אדריכל שמואל גילר


מאחורי הבית ברחוב יפת 52 ביפו, מסתתר לו בית חולים  נשכח. העולה בשביל מן הרחוב, יגלה דלתות ברזל נעולות, ומעליהן חרוט באבן "English Hospital" (בית החולים האנגלי). המוסד שפעל ביפו במשך כ-60 שנה, סגור היום מאחורי מנעול ובריח. את בית החולים ייסדה בשנת 1882 מיס ביאטריס מנגאן (בסי). היא נולדה באירלנד, כבתו הצעירה של הכומר קוסבי סטאפורד מנגאן. היא הגיע ליפו בשנת 1877, בעקבות 'כינוס מידמאי' שקרא לצעירות לצאתי לשליחות מיסיונרית במזרח התיכון. בסי החלה בסיוע למיס ג'ין וולקר ארנוט בארגון כיתות תפירה ורקמה בבית הספר טביתא, ובלימוד קרוא וכתוב לנשות יפו. בשנת 1878 פקדו את יפו בצורת קשה ומגפות, והיא החלה בארגון סיוע רפואי לתושבי העיר והסביבה, בעזרתו של ד"ר קייסר גוראייב שהגיע מהקולג' האמריקאי בביירות. היא השתלמה כאחות, והייתה אחראית על המרפאה. 

בשנת 1882 החלה בניית בית החולים האנגלי, בידי החברה הנוצרית המיסיונרית (c.m.s) והוא הכיל 18 מיטות. מיסיונריות הגיעו מאנגליה לסייע בעבודה, וביניהן קונסטנטין ניוטון שניהלה את בית החולים לאחר מותה של בסי. אל מרפאות בית החולים הגיעו חולים מכל רחבי הארץ, ומקובל היה להשמיע דרשות לפני מתן הטיפול הרפואי, והחולים היו נאלצים להמתין עד סיומן. גב' אנה ספאפורד, מהמושבה האמריקאית בירושלים, כתבה על כך באירוניה לאחר אחד מביקוריה במקום: "ישו היה מטפל בחולים בידיו הרחמניות, ואת ההטפות הוא היה משאיר לרוח הקודש". בסי מנגאן המשיכה בפעילותה על אף מצבה הבריאותי הירוד, ופעלה לגיוס תרומות באנגליה. היא נפטרה ב-9 בנובמבר 1885, ונקברה בבית הקברות האנגליקני שברחוב יפת. מיס ניוטון המשיכה בניהול בית החולים שפעל עד סמוך למלחמת העצמאות. בבניין הנטוש מצדו המזרחי של רחוב יפת, התגוררו אנשי סגל בית החולים, ועובדי בית ספר טביתא, ובחלקו פעל גם בית ספר פרוטסטנטי לבנים

לאחר הקמת המדינה, שימש מתחם בית החולים כבית ספר לבנות, ולאחר מכן כבית מלון שהופעל בידי שוכרים סקוטים, ולכן דבק בו השם 'הבית הסקוטי'. בשנים האחרונות הוא משמש לאירועים מיוחדים בלבד.
  

תודה להניה מליכסון.


העולה בשביל מן הרחוב, יגלה דלתות ברזל נעולות, ומעליהן חרוט באבן "English Hospital" (בית חולים אנגלי)

בית חולים אנגלי מסומן על גבי קטע מפה משנת 1936.

בית החולים האנגלי. צילום מסוף המאה ה-19. מקור: istanbul research collection. תודה לשי פרקש.

חולים בחצר בית החולים האנגלי.

הבית הסקוטי ברחוב יפת 52 ביפו.

מצבת בסי מנגאן בבית הקברות האנגליקני.