בית הספר הפרוטסטנטי לבנים
מאת שמואל גילר


ראשיתו של בית הספר הפרוטסטנטי לבנים ביפו, בשנת 1870. המייסדת הייתה מרי בריסקו בולדווין, שהגיעה ליפו לאחר שפעלה שלושים וחמש שנים בקרב פליטים יוונים בכרתים. מרי נולדה בשנת 1811 בעיירה בלגרוב בוירג'יניה. היא הייתה בת למשפחה מכובדת ומיוחסת, ואחייניתו של ג'יימס מדיסון, נשיאה הרביעי של ארצות הברית. מרי הייתה ילדה אינטליגנטית בעלת מחשבות מעמיקות, והרבתה בקריאת ספרות יפה, וכתבי הקודש. לאחר עבודה קצרה כמורה בריצ'מונד, היא הצטרפה למיסיון האמריקאי באתונה, ונשלחה לכרתים. מרי בריסקו בולדווין הגיעה ליפו ב-1 ביוני 1869, והתגוררה בבית אחותה אן, אמו של הקונסול האמריקאי ביפו, ג'ון היי.  במשך תקופה קצרה סייעה בבית הספר בבית ספר טביתא לבנות, ולדבריה, קול אלוהי ציווה עליה להקים בית ספר גם לבנים. 

ב-9 במאי 1870 פתחה מרי בריסקו בולדווין בית ספר עם עשרה  תלמידים במושבה האמריקאית. לאחר כחודשיים, השתתפו כבר ארבעים ילדים בלימודים. בית הספר הוקם בתוך פרדס תפוזים ורימונים, שהוקף בחומה. הוא הכיל 12 חדרים, וביניהם חדר תפילה קטן. נוצרים מקומיים ותיירים סייעו למרי במימון עבודתה. בהוראה ובחינת התלמידים הסתייעה מרי בערבים פרוטסטנטים מיפו, חניכי בית ספרו של הבישוף גובאט בירושלים. הילדים למדו קרוא וכתוב בערבית, כתבי הקודש, חשבון, גיאוגרפיה, ושירת מזמורים בערבית ואנגלית. הבחינות נערכו פעמיים בשנה. מרי לא קבלה כל סיוע מהכנסייה, זולת 50 לירות אנגליות ששולמו לה כמשכורת שנתית. היא נאלצה לגייס תרומות בארצות הברית, ונדדה בין הכנסיות כדי לאסוף אותן. בצאתה מכנסייה בניו יורק, היא החליקה ושברה את ירכה. השבר לא נרפא כראוי,  והיא נותרה צולעת עד סוף ימיה. לאחר פציעתה, נענתה הכנסייה וסייעה לה בהכנסה שוטפת. היא הרחיבה את בית הספר לכדי מאה תלמידים.

בקיץ 1877 חלתה מרי בשפעת שהסתבכה. היא נפטרה ב-20 ביוני, ונקברה בבית הקברות האנגליקני. שנתיים לאחר מותה הוצבה מצבה על קברה, שהובאה מיוון על ידי ידידיה, והיא ניצבת במקומה עד היום. את ניהול בית הספר המשיכה אחותה אן היי, בעזרת בת דודתם מיס ג'קלין דווידסון שהגיעה מארה"ב. בית הספר נקרא לאחר מותה על שמה, ופעילותו עברה לבניין חדש שנבנה בשכונת עג'מי על ידי 'אגודת המיסיון הנוצרי' (c.m.s.). הבניין הנטוש ניצב עד היום מול הבית הסקוטי ברחוב יפת 55 שימש גם למגורי סגל בית הספר ורופאי בית החולים האנגלי. בסמוך לו נבנה לימים גם בית הספר לבנות של המיסיון, שאינו קיים יותר (כיום, מגרש ריק בפינת הרחובות יפת ואבינרי).

דני רכט, עורך האנציקלופדיה העירונית מוסיף: בשנות החמישים והשישים הושכר המבנה למחלקת החינוך העירונית ושימש  את בית הספר העממי שבי ציון.בית הספר שימש את מגורי סגל בית החולים האנגלי, וסגל בית ספר טביתא.

מרי בריסקו בולדווין  (1811-1877)

תלמידי בית הספר לבנים.


#
מבט נוסף על המבנה הנטוש של בית הספר לבנים לשעבר. 

קברה של מרי בריסקו בולדווין בבית הקברות האנגליקניצילומים: שמואל גילר.