בית הקברות האנגליקני 
מאת שמואל גילר


בקצה שביל העפר, בין בתים 21-19 ברחוב יפת, חבוי בית קברות אנגליקני קטן. השטח נרכש בשנת 1842, בידי הבישוף מיכאל אלכסנדר, ראש הכנסייה האנגליקנית. הנקברים הראשונים היו ספנים של אנייה בריטית, שטבעו בשעת סערה. במהלך השנים נקברו בו בני הקהילה האנגליקנית והפרוטסטנטית ביפו. 

שתי דמויות חשובות קבורות במקום: הגנרל הבריטי אדוארד תומס מיצ'ל, מפקד כוחות בריטניה שסייעו לתורכים לגרש מן הארץ את צבאו המצרי של איברהים פחה, בנו של מוחמד עלי. הוא נפטר מדלקת ריאות בינואר 1841, לאחר קרב מג'דל בו גורשו המצרים, והוחזר השלטון התורכי. הגנרל נקבר לראשונה במצודת סידני סמית, במקום בו ניצב היום בית החולים הצרפתי, וגופתו הועברה יחד עם המצבה לבית הקברות כשנמכר שטח המצודה  ונבנה אגף צפוני בבית החולים למגורי הנזירות. על לוח השיש הלבן נכתב באנגלית: "מוקדש לזכרו של בריגדיר גנרל אדוארד תומס מיצ'ל מחיל התותחנים המלכותי. מפקד כוחות הוד מלכותה בסוריה. חבר במסדר באת', וחבר מסדר סנט פרדיננד, איזבלה הקתולית, וצ'רלס השלישי מספרד, שנפטר ביום 24 בינואר 1841, בן 54. הוא הצטיין בתכונות נעלות ונאצלות, בשירות ארוך ומבריק, וזכה ליחס חיבה מכל אלה שהכירו אותו... מהכוחות של הוד מלכותה בסוריה לאות הוקרה וצער". מעל ההקדשה נכתב בערבית: "קבר צר זה, מכיל את גופתו של האיש ששמו הלך לפניו בחייו. נכבד כולנו את זכרו של מי שזיכה את תקופתו בתהילה".

אישיות חשובה נוספת היא ד"ר תומס הודג'קין, הרופא הסקוטי שזיהה את מחלת הלימפומה הקרויה על שמו. הוא נפטר ביפו בשנת 1866, כשליווה את חברו סיר משה מונטיפיורי בביקורו בארץ.  מצבת אובליסק הגרניט, והגדר סביבה, הוקמו בידי מונטיפיורי, שכתב עליה גם דברי הקדשה לחברו.  בבית הקברות נטמנו גם שלוש המיסיונריות הפרוטסטנטיות שהקימו מוסדות חשובים ביפו. ג'ין וולקר ארנוט, שייסדה בשנת 1863 את בית הספר לבנות טביתא, הפועל עד היום. מרי בריסקו בולדווין, שייסדה בשנת 1870 את בית הספר הפרוטסטנטי לבנים, וביטריס (בסי) מנאגאן, שייסדה בשנת 1877 את בית החולים האנגלי. באוקטובר 1866 נקברו במקום האמריקאי ג'ורג קלארק, ושני בניו הקטנים, שנפטרו זמן קצר לאחר שהגיעו ארצה עם הכומר אדאמס, ובני המושבה האמריקאית שהוקמה ביפו. במקום נקברו גם ערבים נוצרים שעבדו במוסדות הנוצריים, והד"ר קייסר גורייב, הרופא הראשון של בית החולים האנגלי, שהגיע מביירות. 

בית הקברות האנגליקני היה פעיל במאה ה-19 ושימש לקבורת אזרחים (חוץ מהגנרל מיצ'ל כמובן). בתחילת שנות השלושים החל לפעול בית קברות פרוטסטנטי. כיום ברחוב בת ים, בצמוד לגדר בית הקברות היווני אורתודוכסי. כבר שנים שבית הקברות האנגליקני מוזנח. בינואר 1967 פנתה שגרירות בריטניה בתל אביב למשרד החוץ הבריטי בבקשה להקצות 30 ליש"ט לתחזוקה שנתית של בית הקברות. התשובה היתה, שעל אף שמדובר בסכום קטן, משרד האוצר לא יקצה אותו, ולכן יש לקבץ אותו ממקורות אחרים.מצבות ד"ר תומס הודג'קין והגנרל מיצ'ל.

קברה של מרי בריסקו בולדווין.

קברה של ביטריס (בסי) מנאגאן.

בית הקברות האנגליקני. מבט כללי

הניקיון היסודי שבוצע לאחרונה בבית הקברות האנגליקני , לאחר שנים רבות של הזנחה, אפשר לראשונה להבחין בפני השטח הטבעי. אמש נחשף קברו של תינוק בן יומיים, וסיפור טרגדיה משפחתית: קבר בנו התאום של ג’ון רוברט לונגלי הול, שעמד בראש אגודת המיסיון הבריטית (CMS) לארץ ישראל מראשית שנות השבעים עד 1894. אחיו התאום נפטר 7 חודשים לאחר מכן. ביתו של הול היה צמוד לבית סאלים קאסר, היום בית אילנה גור.
שמואל גילר, אפריל 2014.

עוד על סיפור ראשיתו של בית הקברות האנגליקני ואודות מצבת הגנרל אדוארד תומס מיצ'ל במאמר קבורה נוצרית כפולה ביפו העתיקה מאת האדריכל שמואל גילר, מתוך גליון עתמול 255.

פניית השגרירות בתל אביב למשרד החוץ הבריטי, 1967.