בית שוורץ ליבצ'יק ופרפלוצ'יק (דירת סגלוביץ')
מאת דני רכט


ח'רבת צופין הסמוכה לקלקיליה נמצאית בגובה 120 מטר מעל פני הים ומשקיפה על ישובי השרון. עוד לפני מלחמת ששת הימים הוקם בה מוצב צבאי ירדני. בשישי ביוני 1967, ביום השני למלחמה, הפגיז מח'רבת צופין תותח לונג-טום של הצבא הירדני את תל-אביב. ההפגזה הקצרה נפסקה כשכוח שריון ישראלי כבש את המוצב. בקרב נהרגו שישה חיילי צה"ל. בכניסה אל המוצב לשעבר הוקמה אנדרטה צנועה עליה נחקק: "חרבת צופין, מוצב ירדני, נכבש ע"י יחידות עוצבת השריון. אנדרטה לנופלים, הוקמה ע"י חבריהם, 6.6.67. שנתיים אחר כך הוקמה מעל תעלות הקשר של המוצב אנדרטה חדשה בה הוצב תותח אנטי-טנקי. על קנה התותח נחרט הפסוק: "ולא ישא גוי אל גוי חרב". לעזרת חטיבת השריון באו עיריית כפר סבא והמועצות המקומיות והאזוריות בסביבה, שתרמו את עלות האנדרטה.

בקרבת המוצב לשעבר הקימה תנועת אמנה בשנת 1989 את הישוב צופין (צופים). בטרם נכבש המוצב עוד הספיקו חייליו הירדנים להפגיז את תל-אביב. פגז אחד פגע בחצר האחורית של הבית ברחוב רייך 5 (ואחורי הבית ברחוב פרישמן 82) וגרם לנזק ברכוש, אך למרבה המזל, לא היו נפגעים בנפש.

ליאון רייך (1879-1929) היה ממנהיגי יהדות פולין ועמד בראש התנועה הציונית במזרח גליציה. הוא היה חבר בפרלמנט הפולני (הסיים) משנת 1922 ועד מותו בגיל 51. בשנת 1934 קוימה צוואתו. עצמותיו הגיעו ארצה לנמל יפו והוא נקבר מחדש בבית הקברות ברחוב טרומפלדור. רחוב קצר בין כיכר מסריק ושכונת יעקב (רחוב שטנד) נקרא באותה התקופה על שמו. 

המגרש ברחוב רייך 5 נרכש על ידי הקבלנים השותפים שלמה שוורץ, אברהם ליבצ'יק ואהרון פרפלוצ'יק. תכנון הבית נמסר לידי המהנדס מרדכי רוזנגרטן. במהלך הבנייה (יוני 1948) הופצץ בסמוך בית אחר על ידי מטוס חיל האוויר המצרי. בהפצצה זאת נהרגה תושבת העיר. 19 שנים אחר כך, נפגעה בבית שוורץ ליבצ'יק ופרפלוצ'יק דירה שהיתה שייכת לרו"ח נחום (חומי) סגלוביץ' ולאשתו תחיה. בנם יואב (יליד 1959) יכהן שנים אחר כך כראש אגף חקירות במשטרה בדרגת ניצב ויזום את הקמת יחידת להב 433 - היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן.

תותח הלונג-טום הירדני שהפגיז את בית שוורץ ליבצ'יק ופרפלוצ'יק נלקח שלל ונמסר למוזיאון צה"ל. בהמשך אותה השנה הוצב התותח בשדרות רוטשילד מול בית אליהו גולומב (מוזיאון ההגנה) לשמחתם של ילדי העיר, בהם גם כותב שורות אלה, שצולם עומד על התותח.רחוב רייך ע"ג מפת ברור משנת 1935.החזית האחורית של בית שוורץ ליבצ'יק ופרפלוצ'יק לאחר שנפגע בהפצצה הירדנית. צילום: י. ברזילי, 1967. 

תותח הלונג-טום ואני. צילום: אלכס רכט, 1967.

בית שוורץ ליבצ'יק ופרפלוצ'יק ברחוב רייך 5. צילום: GSV 2011.