בית אחוזת אנה
מאת דני רכט


בשנות השלושים היה משרדם המשותף של אברהם ברגר ויצחק מנדלבוים אחד ממשרדי האדריכלות העסוקים בתל-אביב. השותפות נוסדה בשנת 1933 ובמשך מספר שנים בנו השניים כשבעים וחמישה בתים בעיר שהתפתחה אז במהירות. בין היתר בנו ברגר ומנדלבוים את בתי לנדא במעלה רחוב גורג' אליוט, בית בירנבוים (המלך ג'ורג' פינת רש"י), בית קורץ ברחוב בלפור, בית בז'וז'ה (רחוב שמשון פינת הנביאים) ועוד. לצד פעילותם כאדריכלים הם עסקו גם ביזום הקמת בניינים, סחר במגרשים, ולא הסתפקו רק במתן שירותי הנדסה ואדריכלות ללקוחות. לדוגמא, בתחילת שנת 1937 רכשו ברגר ומנדלבוים (עם שותף נוסף, שמואל יזרעאלי) את מגרש ביח"ר פטר לתנורים ברחוב ג'ורג' אליוט.

עניין מיוחד מצאו השותפים בחלק החדש (אז) של העיר, בקטע הדרומי של שדרות ח"ן (בין רחובות דיזנגוף והנביאים). אדמת דבאס אזור שנחשב כבר אז כיוקרתי, נרכשה באמצע שנות השלושים על ידי השותפים קרסו, מטלון ואהרונוביץ' - שותפות שגאלה, בין השאר, את אדמת ימין משה בצידה הדרומי של הכיכר האזרחית, יותר מעשור קודם. לאחר השלמת הפרצלציה של אדמת קרסו, מטלון ואהרונוביץ', קנו ברגר ומנדלבוים את מגרש מס' 73 (שד' ח"ן 15) אותו מכרו לאחר אישור התכנית האדריכלית והוצאת הרשיון לאדון אריה פריד.


במקביל רכשו ברגר ומנדלבוים את מגרש מס' 48 (שד' ח"ן 16 פינת הנביאים 28) והחלו בבניית בית מגורים פינתי בן שלוש קומות מעל קומת עמודים. בסוף שנת 1940 עם השלמת שלד קומות הקרקע וקומה א', מכרו השותפים את הפרוייקט As Is. הבעלים החדשים, ד"ר אפרים הירש ושותפו האדון אהרליך, הקימו לצורך השלמת הפרוייקט את חברת אחוזת אנה בע"מ. הקבלן היה אברהם פינקלשטיין (שאת ביתו ברחוב המלך ג'ורג' 86  פינת זמנהוף 27, בנה כמה שנים קודם, בשותפות עם פנחס רינסקי).


ד"ר אפרים הירש (1908-1978) אדריכל במקצועו, ניסה לערוך שינויים במבנה, אך מאחר והבניין היה כבר במהלך הבנייה, אישרה העיריה שינויים מינורים בלבד. לובי רחב ידיים, מאחורי דלת הכניסה המרשימה, הוביל לשני גרמי מדרגות. הימני שירת את הדירות הפונות לשדרות ח"ן (שתי דירות בקומה). והשמאלי את הדירות באגף המזרחי של הבניין (דירה אחת בקומה).


ד"ר אפרים הירש המשיך ובנה בתים נוספים בעיר. אך לאחר הקמת המדינה בחר בתחום מכניס יותר: תיווך בעסקאות נשק בינלאומיות. ד"ר אפרים או פוקה הירש בשמו המוכר יותר, התפרסם כפלייבוי ובליין שסימל את חיי המותרות של החוג הנוצץ, בשנים שרוב תושבי הארץ סבלו תחת משטר הצנע. בכתבה הגנדרנים: רשימת הזהב של הדנדים המובילים ב-60 שנות המדינה (גלובס 6.8.2008) מכנה הכותב, יוני פורטוגלי, את פוקה הירש "איש עסקים חצי נכלולי יליד רומניה, ד"ר להנדסה, סוחר נשק ופלייבוי ישראלי בשנות השישים והשבעים".


בשנות התשעים יזם  מר ארווין יבור, בעל הבניין את שיפוצו. במסגרת חידוש המבנה בתחילת האלף הנוכחי, נוספו לבית מעלית ודירת גג המשקיפה על אחד מקטעי השדרה הכי יפים בעיר.תרשים החזית לרחוב הנביאים. מתוך תכנית חתומה מתאריך 7.1.1941.


ד"ר אפרים או פוקה הירש בשמו המוכר יותר.
בית אחוזת אנה לאחר סיום הבנייה. צילום משנות הארבעים.

בית אחוזת אנה. חזית לשדרות ח"ן. 

הכניסה המרשימה לבית מרחוב הנביאים.

הלובי. צילומי הצבע משנות התשעים בטרם שופץ הבית. מקור: ארכיון מנהל ההנדסה.