שבת אחים
מאת דני רכט


התפתחותה המהירה של תל אביב בשנים שלפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה האיצה גם את סוחרי הקהילה הספרדית ביפו לרכוש קרקע להקמת שכונה משלהם. רבי יעקב אלקיים (חבר ועד קהילת יפו וממייסדי שכונת מחנה יוסף) וחכם בכור פפולא (המזכיר הראשי של הרבנות ביפו) הובילו את היוזמה להקמת השכונה. המגרש שבסמוך למרכז בעלי מלאכה א' (שכונת מחניים) נרכש בשנת 1913, אך בניית הבתים הראשונים בשכונה הקטנה התעכבה עד 1918 עקב המלחמה העולמית וגירוש תושבי תל אביב.

אגודת שבת אחים פעלה ביפו כבר בסוף מאה התשע עשרה. מעיד על כך קטע מעתון הצבי משנת 1895 בו מסופר על איסוף כספים שמטרתו בניית תלמוד תורה של אגודת שבת אחים. בקטע העיתון מוזכרות המשפחות הספרדיות הידועות של יפו: שלוש, מטלון, אבוטבול ומהודר. בתי השכונה הקטנה נבנו בקצה רחוב רש"י, בין רחובות החשמונאים, אחד העם ובר אילן (רחוב הלבנון לשעבר) סביב צריף ששימש כבית כנסת. בשנת 1933 נחנך ברחוב רש"י 61 בית קבע לבית הכנסת שבת אחים. בית תפילה זה שימש במשך עשרות שנים את קהילת היהודים הספרדים יוצאי סוריה. 


רחוב בר אילן בשנות השלושים. מבט מהאוויר לכיוון מזרח. 

הכתובת שבת אחים במודעה של ארגון הפועלים ארצי בעיתון דבר, 1931

מייסדי שכונת שבת אחים: רבי יעקב אלקיים (חבר ועד קהילת יפו וממייסדי שכונת מחנה יוסף) וחכם בכור פפולא (המזכיר הראשי של הרבנות ביפו ואחר כך בתל-אביב). 

הסרט אלכס חולה אהבה (1986)  הוסרט בבית ברחוב רש"י 62. 

בית הכנסת שבת אחים. נקרא החל מסוף האלף בית הכנסת רש"י לעדת הספרדים. צילום: דני רכט, 2008.


הבית הבנוי בסגנון האקלקטי ברח' רש"י 59. שריד לשכונה הספרדית שבת אחים. צילום: דני רכט, 2008.

רחוב בר אילן במבט מרחוב מלצ'ט. צילום: דני רכט, 2008.שיירי בית הרב אלקיים בפינת הרחובות בר אילן ומלצ'ט נשענו שנים על גבי פיגומים, בטרם חודשה הבנייה במקום. צילום: דני רכט, 2008.