בית לולב בשדרות רוטשילד
מאת שולה וידריךמנדל מנחם לולב נולד בשנת 1877 בעיירה גורודוק שבמחוז ויטבסק שברוסיה הלבנה (ביילרוס) בה התקיימה קהילה יהודית גדולה. לאחר שהוסמך לרבנות התמקם לולב בעיר ריגה (חלק מרוסיה הצארית אז, כיום לטביה) שם התפרנס מיצוא עץ. במקביל פעל במסגרת הקהילה היהודית שם ופעל עבור קרן היסוד. בשנת 1932 עלה מנדל לולב לארץ. גם כאן עסק ביזמות עסקית לצד פעילות ציבורית. לולב היה חבר מועצת בנק אשראי, וממייסדי החברה הבריטית-א"י לביטוח. היה פרדסן וסוחר עצים, ממייסדי בנק אוצר עברי למסחר וממייסדי ארגון יוצאי לטביה ואסטוניה בארץ ישראל.

בשנה בה עלה פנה לולב לאדריכל שלמה גפשטיין בבקשה שיתכנן עבורו בית דירות על מגרש שרכש בשכונת לב תל אביב (שדרות רוטשילד 61). גפשטיין תכנן עבורו בית בסגנון בינלאומי בהשראת סגנון האר-דקו. זהו מבנה א-סימטרי, הבנוי בשלושה גושים הנסוגים פנימה. הנסיגה בגוש השלישי עמוקה יותר ביחס לגוש השני, וכך נוצרה גינה גדולה יותר, שהייתה עשירה בצמחייה. מערך המרפסות א-סימטרי מאחד את שני הגושים הפנימיים, על ידי השלטה אופקית, המודגשת באמצעות שלושה חריצי אוורור צרים במעקות. שינויים בעובי הטיח בגובה החלונות מדגישים את גובה הקומות ויוצרים אף הם הדגש אופקי. בגוש הבולט הותקנו גגוני הצללה מעל החלונות.

גם שנת 1933 היטיבה עם עסקיו של לולב. יחד עם יצחק טרובוביץ' (1894-1994) שעלה לארץ באותה השנה, ועם שותף נוסף, פבל גרינגרד, עלה בידי השלושה לרכוש את אדמת פרדס ביבי בפרשה המתוארת בערך על הפרדס. את אדמת הפרדס חילקו ל-82 מגרשים לבנייה ואת רובם מכרו ליזמים ולקבלנים. מנדל מנחם לולב נפטר בשנת 1946 והובא למנוחת עולמים בבית העלמין נחלת יצחק.

האדריכל שלמה גפשטיין (1882-1961) נולד באודסה, וסיים לימודי אדריכלות באקדמיה לאמנות של סט. פטרסבורג. בגיל 16 התחיל לכתוב בעיתון רוסי, ושנה אחר כך החל לעבוד במערכת העיתון הרביזיוניסטי ראוזסבייט. בשנת 1924 עלה לארץ, והמשיך במקביל לעבוד כאדריכל ועיתונאי. גפשטיין היה בוהמיין שעסק גם בציור, וטען שהאדריכלות היא רק לצורכי פרנסה. בשנות השלושים היה עורך עיתון דואר היום ונשיא כבוד של מכון ז'בוטינסקי


מנדל מנחם לולב (1877-1946)


שנות הארבעים. שדרות רוטשילד בצילום של הרברט זוננפלד. בית לולב הוא האמצעי. ובצד ימין נראה בית ש. בן-ציון האקלקטי.

שלושה בתים בשדרות רוטשילד. בית לולב בצד שמאל.

בית לולב המשופץ. צילום: הניה מליכסון, 2008.