בית פודלישבסקי / בית הביטוח ע"ש דוד חכמי
מאת דני רכט

ביתו של אברהם פודלישבסקי היה הבית הפרטי הראשון שנבנה בשכונת לב תל אביבבקשה לקבלת רשיון בנייה הוגשה בחודש דצמבר 1923. הבנייה החלה מיד אחר כך והסתיימה במהלך שנת 1924. בצילום מתחילת אותה השנה של הצלם ז. בריל נראה בית פודלישבסקי הנבנה, מאחוריו ניצב בנוי בית הספר לבנים (לימים בית הספר העירוני ע"ש אחד העם) וברקע נראה גם מגדל המים הנבנה על אדמת סבח (לימים רחוב מזא"ה). את הבית בעל המוטיבים הקלאסים תיכנן האדריכל יוסף ברלין. בספרו המומלץ, יוסף ברלין, ארכיטקט, מתאר ד"ר ברוך רביד את הבית הראשון בסביבה זאת.. 

במקומו של בית פודלישבסקי  שנהרס נבנה בשדרות רוטשילד 39 בית הבנק לסחר חוץ. בנק זה הוקם ביוזמת הבנק השווייצרי בנק סוויס-ישראל, בראשו עמד המליונר היהודי-עיראקי יהודה אסיה שהצהיר לרגל פתיחת הסניף בשדרות רוטשילד כי "תשומת לב מיוחדת תינתן לפיתוח סחר חוץ, למימון יצוא ויבוא ביד רחבה, וכן להושטת יד לחקלאות ולתעשיה בישראל".

הבנק לסחר חוץ שהתאחד מאוחר יותר עם מספר בנקים קטנים אחרים, הפך בשנות השבעים לבנק הבינלאומי הראשון. כיום משמש המבנה כבית הביטוח ע"ש דוד חכמי, מי שייסד את חברת הפניקס הישראלי ומאוחר יותר את אבנר (איגוד לביטוח נפגעי רכב) ואת הקמת בית הביטוח בשדרות רוטשילד הנקרא על שמו לאחר מותו. הבניין משמש כיום את משרדי האיגוד וההתאחדות חברות הביטוח בישראל.איור בית הבנק לסחר חוץ במודעת פרסומת המבשרת את תחילת הפעילות הבנקאית. עיתון דבר, 15.11.1956.

לוגו  הבנק לסחר חוץ. שהחל לפעול מכתובת זאת בשנת 1956.


בית פודלישבסקי בתכנון האדריכל ברלין. צילום מתוך הספר יוסף ברלין ארכיטקט, מאת ברוך רביד.

צילום של ז. בריל מתחילת שנת 1924, מתוך אוסף רוט. תודה לעידו ששון.

בית פודלישבסקי בקטע צילום מסוף שנות העשרים.

בית הביטוח ע"ש דוד חכמי .צילום: GSV 2011.