דירת ד"ר פרנד (בתי ד"ר פינס)
מאת דני רכט


יעקב פרנד נולד בעיר קרקוב, גליציה בשנת 1906. כבר בימי נערותו התבלט בפעילות ציונית. כשבגר, קיבל תואר ד"ר מהפקולטה ברפואה בעיר הולדתו. בשנת 1933 נשא לאשה את חווה (לבית גולדברג) ושנה אחר כך עלה הזוג הצעיר לארץ והתיישב בתל אביב. ד"ר יעקב פרנד ניהל את המרפאה העירונית ברחוב הקישון, שכונת מרכז מסחרי, שהגישה טיפול רפואי חינם לחולים נזקקים. במסגרת עבודתו כרופא, הוא גם ליווה את מוסד בית האינוולידים במשך שנים. שנת 1936 היתה שנה טובה לבני הזוג פרנד. בנם יחידם, אורי ישראל נולד, והם עברו לדירה חדשה בשדרות רוטשילד 68 (כתובת מגורים נחשבת גם בשנות השלושים). זהו בניין הבנוי בצורת האות רי"ש סביב מדשאה מוריקה, אשר עוצב לפי כללי הסגנון הבינלאומי, האופנתי אז. הדירה בקומה השניה שימשה לד"ר פרנד גם כקליניקה פרטית.

כפעיל בהתאחדות עולי פולניה, בני ברית, הסתדרות הציונים הכללייםהבונים החופשיים, וכציר לקונגרסים הציונים, היה הדוקטור איש ציבור מוכר בעיר. לאחר מותו בטרם עת (1953) הכריזה לשכת בני ברית תיאודור הרצל על פרס שנתי על כתיבת מאמר, לזכרו של ד"ר יעקב פרנד. הגדילה לעשות לשכת בני ברית שער ציון (אשר פרנד שימש כנשיאה) עם יסוד מפעל מלגות לסטודנטים ע"ש ד"ר יעקב פרנד, בעזרת אגודת שוחרי האוניברסיטה העברית, ירושלים.

אורי, בנם היחיד של חוה ויעקב, למד בבית הספר אחד העם, בתיכון עירוני א' (במעונו הישן ברחוב מזא"ה ובמעונו הנוכחי) ובשנת 1960 סיים את לימודיו בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, ירושלים וקיבל תואר ד"ר. הוא הוצב לשירות מילואים כרופא ביחידת צנחנים. במלחמת ששת הימים השתתפה היחידה בקרב על גבעת התחמושת. תחת אש תופת טיפל אורי בנפגעים והציל חיים. על חלקו בקרב זה הוא זכה בכינוי "הדוקטור של גבעת התחמושת" ובעיטור המופת. במלחמת יום כיפור שירת אורי עם יחידתו בחזית הדרום. וביום הפסקת האש (24.10.1973) כשנלכדה יחידתו בעיר סואץ וסבלה מנפגעים רבים, טיפל בהם אורי ואף ליווה אותם במסוק הפינוי. זמן קצר לאחר המראתו הופל המסוק מאש מצרית וכל נוסעיו ניספו. אורי נקבר בחלקה הצבאית בבית הקברות נחלת יצחק. לאחר מותו הועלה ד"ר אורי פרנד  לדרגת רס"ן. 

הבתים בשדרות רוטשילד 68-70 הם חלק ממיזם בנייה שהקים ד"ר ליאון פינס על מגרש גדול. בית כפול נוסף הוקם בחלקו האחר של המגרש ופניו לרחוב יהודה הלוי.


  
ד"ר יעקב פרנד (1906-1953).  ד"ר אורי פרנד (1936-1973).שדרות רוטשילד 68. צילומים: הניה מליכסון, 2009.