מרפאת מנדלברג
מאת דני רכט


בשנת 1921, עם הקמת ההסתדרות הכללית של העובדים, התאחדו קופות החולים המפלגתיות של אחדות העבודה ושל הפועל הצעיר לקופת חולים הכללית של הפועלים העבריים בארץ ישראל (כיום: שירותי בריאות כללית). עם תחילת פעילותה של הקופה ההסתדרותית המאוחדת. החלו ראשיה בפריסה של מרפאות (והחל משנת 1930, גם בתי חולים) ברחבי הארץ. בניית המרפאה הראשונה של קופת חולים החלה בשנת 1923. בנו אותה בוגרי קורס בנאים שאירגנה ההסתדרות עבור חבריה פועלי הבניין.  המרפאה  התחילה לפעול בשנת 1924 במבנה נאה שניצב אז לצד דרך עפר בקצה שכונת חברה חדשה שנקראה: המשך גרוזנברג. ואחר כך נקראה על שמו של יעקב בן ישעיהו מזא"ה (מזרע אהרון הכהן), רבה הראשי של מוסקווה. בשנת 1924, קיבל הרב במיטת חוליו את הבשורה על קריאת רחוב על שמו בעיר העברית הראשונה, זמן קצר בטרם הלך לעולמו.

את מבנה המרפאה הנישא על עמודים בעלי כותרות דוריות, תיכנן הארכיטקט יוסף ברלין, השכן מהבית הסמוך (מזא"ה 7-9). בשנת 1929 הוגשה לעיריה תכנית שלא בוצעה לבניית קומה שלישית. בספרו יוסף ברלין, ארכיטקט (הוצאת בנין ודיור: אגודת האדריכלים ומתכנני הערים בישראל, 2004) מתאר ד"ר ברוך רביד את המבנה: "ברלין תיכנן את הבית קטן הממדים בקונספציה ייצוגית, כיאה למבנה ציבורי בעל חשיבות. חזית הבית הסימטרי עשוייה שלושה חלקים, פורטיקו מונומנטלי במרכז ולצדו שני אגפים המאופיינים על ידי פילסטרים של אורדר ענקי. שני עמודים ההולכים ומתרחבים כלפי מטה, בעלי חתך מרובע ושני פילסטרים תואמים, מסודרים בקשת מעגלית. העמודים נושאים אנטבלטורה רחבה ובה טריגליפים מעל כל עמוד. האנטבלטורה משמשת מעקה למרפסת פתוחה וגדולה המחברת-חוצצת בין שני אגפי החזית. לעמודים עצמם כותרות דוריות רגילות".

במבנה קופת חולים הראשונה ברחוב מזא"ה 3 פעלה מתחילת שנות השלושים מרפאת שיניים המרכזית שהיתה אימת ילדי תל אביב. בינואר 1965 נסגר הבניין ההסטורי ומרפאת מנדלברג עברה לפעול בבניין סמוך (ברחוב אלנבי 75) אשר שופץ והותאם ליעודו החדש. מיד אחר כך נהרס המבנה הישן ברחוב מזא"ה 3, כשראשי אגף הנכסים של קופת החולים הכללית ייעדו את המגרש לטובת בניין מרפאות מודרני שמעולם לא נבנה. השטח שימש במהלך שנות השבעים והשמונים חלק ממגרש החנייה של בית החולים הדסה. ובסופו של דבר הפך לחלק מפרוייקט הבנייה רובע לב העיר. במקום בו פעלה מרפאת קופת חולים הראשונה נמצאית כיום כניסת כלי הרכב לחניון התת קרקעי של הפרוייקט ומגדל המגורים הנישא מעליו.

ד"ר אביגדור מנדלברג (1870-1944) היה הרופא הראשי של קופת החולים הכללית, ייסד את הליגה למלחמה בשחפת בארץ. היה חבר הוועדה הרפואית של העיריה ובוועד הבריאות של ההנהלה הציונית. לאחר מותו, נקראה המרפאה הראשונה של קופת החולים הכללית על שמו.


קהל רב בטקס הנחת אבן הפינה לבית קופת החולים הראשון (מרפאת מנדלברג). משמאל נראים שני מבנים חד קומתיים שיורחבו ויהפכו לבית ברלין-פסובסקי. מולם נראה בית ברסקי (בית חולים עין גדי) שבנייתו הסתיימה. תודה לשמוליק תגר. 

לאחר מות ד"ר אביגדור מנדלברג (1870-1944)  נקראה המרפאה על שמו.

צילומים: אברהם סוסקין. שנות העשרים.

פועלים בונים את המרפאה הראשונה של קופת חולים שהוקמה ב-1923 בקצה שכונת חברה חדשה בדרך שנקראה אז "המשך גרוזנברג".