#
בית גולדשמידט (דירת אוליצקי)
מאת שולה וידריך


כבר שנים שהבית ברחוב ברנר 10 ניצב אטום, נטוש ומחכה להליך שימור שיחזיר לו את יופיו. הבית נבנה במחצית הראשונה של שנות העשרים עבור משפחת גולדשמידט וחזיתו עוצבה בסגנון האקלקטי שהיה נפוץ בעיר באותן השנים. באחת מדירות הבית התגורר האדריכל אלכסנדר אוליצקי. אוליצקי היה כנראה המתכנן המקורי (1922) של בית גולדשמידט, והוא גם חתום על תכנית השינויים לבית משנת 1926.

אוליצקי נולד בעיר קוחובה ברוסיה בשנת 1898. כבר כנער הוא נתפס לציונות והתרים לפעילות הקרן הקיימת. הוא למד בטכניון של אודסה במגמה המתימטית ולאחר שלושה סמסטרים עבר למגמה ההנדסית. לאחר פרוץ המהפכה הבולשביקית התמנה למנהל בית חרושת באודסה. בשנת 1919 נישא לחנה בת אלכסנדר ובתיה צייטלין, סטודנטית לאמנות.

למרות מעמדו המקצועי ושמו הטוב כמהנדס מבריק ומוכשר, העדיף אוליצקי לנצל את התקופה הקצרה בו איפשרה הממשלה הסובייטית לנתיניה לעזוב את ברית המועצות ובשנת 1925 עלו בני הזוג לארץ.

אוליצקי עבד כאדריכל וכארכיטקט ונטל חלק בעשייה ציונית. הוא השתייך לתנועה הרביזיוניסטית, היה מחסידיו של זאב ז'בוטינסקי ובימי הפורענות (1929) עמד בראש קבוצה של מגיני תל-אביב ששמרה על גבול העיר בקרבת הכפר סומייל (אל-מסעודיה). למגינים לא היה נשק והם היו ביחס נחות למספר הלוחמים הערבים מולם. אוליצקי חימש את לוחמיו בבקבוקים שמילא בחומצה גופריתית.

בתחילת שנות השלושים התגוררה משפחת אוליצקי בבתי טובקין ברחוב העבודה. באותה התקופה שכנע אוליצקי את חברת הביטוח השוויצרית יוניון ג'נב להשקיע בבנייה בארץ. והחברה מימנה חלק מעלויות בניית בתי שכונת פועלים ב' (חלק משכונת פועלים מאוחדת). לצד הבתים שהוא בנה בעיר, יזם אוליצקי הקמת שכונת גנים עברית באזור פוריה אותה ייעד לשמש כאתר נופש לתושבי תל-אביב.

בשנת 1940, כשהוא בן 42, נענה אוליצקי לפרסומי מוסדות הישוב והלך להתגייס לצבא הבריטי. בבדיקה שגרתית שהתקיימה ביום גיוסו, התגלה בראשו גידול. הוא נסע לעיר בוקרסט שברומניה למטרת ניתוח להסרת הגידול, אך נפטר על שולחן הניתוחים. אוליצקי השאיר אחריו את רעייתו חנה, שלוש בנות ובן.

בתים בעיר בתכנון אלכסנדר אוליצקי (רשימה חלקית):
בית גולדשמידט ברחוב ברנר 10
בית שאול וחנה פריד ברחוב מזא"ה 49 פינת יהודה הלוי 99
בית ברחוב בן יהודה 200
בית דארף ברחוב ברנר 7
בית ברחוב נחמני 5
בית ברחוב לילינבלום 20

בית גולדשמידט ברחוב ברנר 10. צילום: דני רכט, 2009.

בני הזוג חנה (1897-1972) ואלכסנדר (1898-1940) אוליצקי.

קברו של האדריכל אוליצקי בעיר בוקרסט, רומניה.