בית בראון (בית המניפה) 
מאת אדריכל נחום כהן


בית בראון המוכר יותר בכינויו העממי בית המניפה (אדריכל: זכי שלוש, 1933) נבנה בשטח אדמת סבח - הרחבה לשכונת לב תל אביב, ליד מגדל המים ברחוב מזא"ה

שיפוץ הבית היה אחד מהניסיונות הראשונים של שיחזור נאמן ומלא לבנין שנבנה בשנות השלושים בסגנון הבאוהאוס. זאת בהמשך לתקופה לא קלה, בה נוסו פתרונות טכנולוגיים חדשים לשיקום, ולא תמיד בהצלחה. בנינים רבים נבנו במקור בחומרים זולים, בלוקים לא מוצלחים למשל. דאגה רבה הושקעה כאן בשימור המבנה המקורי, עד לרמת הצבע, גמר הקירות וחלונות חדשים שהחליפו את הישנים.

בית בראון הניצב בקרן רחובות אחד העם 49 ורחוב מזא"ה הוא אב טיפוס לבית משותף תל אביבי רגיל בעל כעשר דירות. הוא נבנה בלב תל אביב סמוך לשדרות רוטשילד, על חלקה פינתית בעלת 400 מ"ר. הסביבה היתה אופנתית לתקופה, בפרק הזמן הראשוני להיתפתחותה של העיר. הנפח העיקרי של הבנין מנסה קומפוזיציה פינתית מרוככת בעיגול בגלל פינת הרחוב. חלק מן הנפחים מעט מוזר, כמו למשל הצילינדר החתוך מאחור. הגינה לא גדולה ולא מעוררת עינין, ללא תשומת לב מספקת כלפי קיר החזית שלה וגדר השכנים. 

הגמר הוא טיח מצלח, חלק וצבעוני, מתלווה לפתחים גדולים ומעוט תריסים. קיימות ההגנות האופקיות על החלונות כנגד הבוהק. המרפסות אינן בקנה מידה מתאים, המעקים האופקיים אף לא מסוגננים להתאמה אל הנפח העיקרי. בפנים, מספר חדרים מקבלים צורות משונות בגלל ההעגלה של הקיר. הפרופורציה הכללית מעט מונמכת, ללא פיתוח אנכי. הגג השטוח אינו ממש שימושי. 

הבנין הלא גדול הזה הוא בעל צורה מקורית למדי, מפותח על קוי הסגנון והתקופה, וגם עם מספר חידושים מוזרים בפיתוח של הכוונים האופקיים יוצאי הדופן. חבל כי הצורה איננה מקיפה את המגרש הפינתי כיאות ובהתאמה, וכך מאבד קשר עם שכניו. (ראה תוכנית קומה)


בית בראון. תכנית קומה.מבט מפינת רחובות אחד העם ומזא"ה, שנות השלושים. צילום מתוך בתים מן החול מאת האדריכלית ניצה סמוק.

מבט מרחוב בלפור אל מגדל המים ובית המניפה הנראה בצד שמאל, 1934.

צילום: יכין הירש, 2003. מתוך הספר  BAUHAUS TEL AVIV