בית פיינגולד / בית ביזר
מאת דני רכטבשלושת העשורים הראשונים של המאה הקודמת הטביע שלמה פיינגולד את חותמו על היישוב בארץ כיזם רב פעלים ובעל מעוף. הוא עסק בעיתונאות, בהוצאה לאור, ובתל-אביב נודע בעיקר כיזם נדל"ן. זאת למרות שפרוייקט הבנייה הראשון שלו בארץ היה דווקא בעיר הקודש - מול מגרש הרוסים בירושלים. בתל אביב יזם פיינגולד בשנת 1904 את בניית מלון בלה ויסטה ובתי פיינגולד. ובשנת 1919 יזם בניית מקבץ בתים במפגש רחובות לילנבלום ונחלת בנימין: בית מרגרט אליס פלמרבית הטירה שבנה לעצמו, ובית הדואר והטלגרף.

בשנת 1925 בנה פיינגולד את המרכז המסחרי בעפולה ובטבריה נבנה אחד מהמלונות המפוארים במזרח הקרוב - מלון אלישבע ע"ש אשתו שנפטרה. במחצית השניה של שנות העשרים, רכש פיינגולד גם בית בנוי ברחוב בלפור 33. הבית (מגרש 329 בתל-אביב המרכזית) שנרכש למטרות השכרה. לא ידוע מי היה האדריכל שבנה את הבית. בשנת 1929 פקד משבר את פיינגולד. אחיו אייזיק נרצח במאורעות תרפ"ט בכפר המצרי אבו כביר (נטמן בקבר האחים בבית הקברות ברחוב טרומפלדור) ושנה אחר כך, הוא נקלע לקשיים כלכליים.

בחודש אוקטובר 1930 הוצעו ארבעת נכסיו בתל-אביב למכירה פומבית, בהוראת בית המשפט. "על כל המעוניינים לפנות בעצמם למר מ. בדלח, עו"ד. רחוב יהודה הלוי מספר 40" נכתב במודעה שפרסמה מזכירות בית המשפט. במכתב מתאריך 6 באוגוסט 1931 עידכן עו"ד טליסמן (שעבד עם עו"ד בדלח) את העיריה, כי הבית ברחוב בלפור שהיה שייך לשלמה פיינגולד, הועבר בספרי האחוזה על שם אפרים ארבר (1887-1951) עסקן, סוחר ובנו של דב ארבר, בעל מפעל לחומרי בניין ליד שכונת אהל משה

בהמשך הועברה הקרקע לאברהם ביזר, קבלן בניין יוצא גליציה  (וסבה של השחקנית עידית טפרסון). ביזר שכר את המהנדס מרדכי רוזנגרטן לתכנן בית מגורים במקום הבית שנבנה בעשור הקודם. הבית המשותף החדש נבנה בשנים 1935-1936 והוא בן שלוש קומות בתוספת קומה חלקית של מרתף, המנצל את שיפוע הקרקע. לבית הנאה שני חדרי מדרגות וארבעה דירות בכל קומה, והוא בנוי בסגנון הבינלאומי, עם פינה חופשית וחלון חדר מדרגות המופיע כציר אנכי בחזית הסימטרית של הבית. הקומפוזיציה המעניינת של החלון מזכירה בצורתה את חלון חדר המדרגות בבית מינץ ואלנברג (בית העוגן) ברחוב פינסקר 23, שנבנה באותה השנה. או את זה של בית גוטסמן (רחוב גזר 3) שנבנה שנתיים אחר כך.בית אברהם ביזר ברחוב בלפור 33. צילום: יצחק קלטר.

צילום: רחל רמרז, 2013.


הבית ברחוב בלפור 35 מסומן ע"ג קטע תצ"א. משמאל, נראה בית פיינגולד בבנייה. מתוך ספריית הקונגרס. המבנה הנראה בפינה הימנית התחתונה הוא אגף בבית שטראוס.נבנה בשנת תרצ"ה ע"י המהנדס מרדכי רוזנגרטן. צילום: רחל רמרז, 2013.