בית לדרבגר אכסלרוד טג'ר
מאת אדריכל ניקי דוידוב, דני רכט.


ראשיתו של הבית שבפינת הרחובות בלפור 1 ואלנבי 61 בשנת 1924. על המגרש הגדול נבנה בית דו קומתי בתכנון האדריכל יהודה צוקרמן (שבנה שנה אחר כך את בתי נאסטיסין, הבתים המשותפים הראשונים בעיר). קומה שלישית נוספה למבנה בשנת 1928. הביקושים בשנות השלושים בחלק זה של העיר דחפו את בעליו לבנות גם בחלק השני של המגרש (זה עם החזית לרחוב בלפור). בשנת 1936 הגיש האדריכל לוסטיג לעיריה את תוכניתו לאגף החדש. אלא שברוח הימים ההם, כשהסגנון האקלקטי נדחק החוצה, נבנה האגף החדש בקווי הסגנון הבינלאומי. במקביל, שינויים באגף הישן, הביאו אותו לכדי שעטנז סגנוני. 

בבית לדרברג-אכסלרוד-טג'ר אפשר לזהות מוטציה סיגנונית כתוצאה מדרישותיו של מהנדס העיר בן-סירה. תחילתו כבנין אקלקטי דו קומתי, הכולל קומה מסחרית בחזית אלנבי וארקר מעוגל מעליה. בשנת 1928 הזמין הבעלים  אקסלרוד, תוספת קומה שלישית עם איפיונים תנכיים- מעקות בסיגנון קני מנורה, הגבהת הכותרת של אלמנט חדר המדרגות, שיבוץ מגן דוד, וסיומת "זכר לחורבן". 

בשנת 1936, בהזמנת הבעלים טג'ר, הוגשה תכנית האדריכל לוסטיג לתוספת אגף לבנין בחלק הפונה לרח' בלפור. התכנית המקורית השלימה את הקומה השלישית, החזית הבינלאומית קיבלה ביטוי באגף החדש בלבד, הקומה המסחרית נמשכה ברחוב בלפור והחנויות קיבלו איפיון בינלאומי. בסופו של דבר בוצע תהליך שהיסווה את האלמנטים הדקורטיביים בבנין כולו, ביצוע קרניזים אופקיים המאחדים בין הבניין המקורי לאגף החדש, כולל ביצוע טיח וואשפוץ על המעקות המסורגים והארקר האקלקטי. במסגרת שיפוצים בשנים האחרונות הותקנו מעקות חדשים והארקר נהרס ברובו, והבנין קיבל הסוואה מושלמת.בית קפה פישבך בחנות הפינתית בבית לדרבגר אכסלרוד טג'ר. צילום: רודי ויסנשטין, 1959.


מלודיה. חנות לתקליטים וכלי נגינה ברח' אלנבי 61 פינת בלפור 1.

בית לדרבגר אכסלרוד טג'ר. האגף המקורי כפי שהוא נראה בשנת 2012.

 
האגף ה"חדש" הפונה לרחוב בלפור נבנה בסגנון הבינלאומי. צילומים: הניה מליכסון, 2012.המרפסת הפינתית בבית לדרבגר אכסלרוד טג'ר

בית לדרבגר אכסלרוד טג'ר ואורחת גמלים ברחוב אלנבי. צילום מתוך אוסף אריה רייכמן.

כשהצינה חודרת והשפעת נפוצה, קחו אתכם פתקא עזרה רפואית מהירה. פרסומת מתוך אוסף המוזיאון לתולדות תל אביב, שנות העשרים. הקליניקה של ד"ר אידלמן בבית לדרבגר אכסלרוד טג'ר.