ביח"ר לצמר גפן / מלון פלורידה 
מאת דני רכט


באדמת מחלול בה הוקמה בשנות העשרים שכונת צריפים גדולה פעלו גם מספר בתי מלאכה וחרושת. הגדול בהם היה ביח"ר לבקוביץ' לעיבוד עורות. מולו, בגדה המזרחית של רחוב הירקון, פעלו בשנות המנדט כמה וכמה בתי מלאכה קטנים. אזור זה היה אז מרוחק ממרכז העיר והעיריה מצאה אותו מתאים למלאכה ולחרושת.

על מגרש מספר 32 באדמת ברסקי אותו רכש, יזם בשנת 1925 האדון ישעיהו ברנק הקמת בית חרושת לעיבוד צמר גפן. את המבנה בן שתי הקומות שהוקם בעומק המגרש תכננו המהנדס ליאון (אריה) פינשטין ושותפו הנרי (יחזקאל) ליברסון. קומת הקרקע נועדה להליכי הייצור והעיבוד בעוד שהקומה השניה שימשה כמחסן סחורות. במפה מנדטורית משנת 1936 מסומן המבנה כבית מלאכה לייצור דיו. באותה התקופה עבר הבית לבעלותו של האדון זלמן בלידן. בשנת 1938 השכיר ה"ה בלידן את הבית לאגודת מכבי עתיד, תנועת נוער של יוצאי מרכז אירופה, אשר הקימה בקדמת המבנה צריף "לשם פעולות צופיות". משרדי אגודת חובבי אספורט מכבי עתיד שכנו אז ברחוב הירקון 109 ובמסגרת האגודה (ברית מכבים עתיד בהמשך) פעלו אז רשימה ארוכה של מחלקות (סקציות): אתלטיקה קלה, כדורגל, כדור-יד, הוקי, התעמלות, בוקס, ג'אוג'יטסו, התאבקות, שחיה, סייף, פינג-פונג, טניס, אופניים, אופנוע, רכיבה, שיט משוטים ושיט מפרש. 

בשנות הארבעים עבר הבית לבעלותו של האדון חיים גוטרמן "סוחר ואקספורטר של חמרים גלמיים טקסטיליים, מטליות וחוטי צמר גפן לניקוי". משרדו של גוטרמן היה ברחוב הס 7 בעוד שהבית שברחוב הירקון 164 שימש את מחסני הפירמה. בשנת 1945 הושכר המבנה לבית חרושת לסריגה אנקה (Enka Knitting Factory) אשר נאלץ לעזוב את מקומו הקודם ברחוב גורדון 6 בהמשך לדרישת מחלקת הבריאות העירונית. 

לאחר קום המדינה הוחלט במסדרונות העיריה לתקן את הטעות ההסטורית שהפכה את הסביבה הנושקת לחוף הים לשכונת צריפים ענייה ולאזור מלאכה. במקביל לפינוי תושבי שכונת מחלול וייזום הקמת בתי מלון מפוארים בשטח השכונה, עודדה העיריה התחדשות עירונית גם במגרשים הסמוכים שהיו בבעלות פרטית. את המגרש ברחוב הירקון 164 רכש מר ג'ון דוידסון, אזרח בריטי אשר החליט להשקיע מהונו בארץ ולבנות במגרש שבבעלותו מלון "שלושה כוכבים" עממי. המלון תוכנן על ידי המהנדסים דוד גנדלר (1906-1988) ואהרון פיאסטרו ובנייתו הושלמה בשנת 1973. מלון פלורידה בן ארבעת הקומות הכיל 54 חדרים. לימים שונתה הבעלות על המלון שהפך למלון אולימפיה. נוספה לו קומה חמישית, הוא מונה מאז 64 חדרים ופעיל כיום כחלק מקבוצת מלונות צביאלי.שנות השבעים. מלון פלורידה ברחוב הירקון.


איור חזית בית החרושת לעיבוד צמר גפן של האדון ישעיהו ברנק, 1925. 

בשנת 1938 השכיר ה"ה בלידן את הבית לאגודת מכבי עתיד, תנועת הנוער של יוצאי מרכז אירופה, אשר הקימה בקדמת המבנה צריף "לשם פעולות צופיות".


מלון אולימפיה באלף החדש. צילום באדיבות המלון.